Medaili Za zásluhy převzali i dva lékaři: Boris Šťastný a Soňa Nevšímalová

Dva významní lékaři se letos objevili mezi devětatřiceti lidmi, kterým prezident republiky udělil státní vyznamenání: profesorka Soňa Nevšímalová, specialistka na spánkovou medicínu a dětskou neurologii, a Boris Šťastný, pedagog a specialista na plicní choroby.

Předáváním státních vyznamenání tradičně vyvrcholily oslavy letošního 99. výročí vzniku Československa. Z rukou Miloše Zemana převzalo letos ocenění 39 lidí. Kromě jiných mezi nimi byly i dvě osobnosti z lékařského stavu: Boris Šťastný a Soňa Nevšímalová.


Soňa Nevšímalová

Profesorka Soňa Nevšímalová je specialistka na spánkovou medicínu a také dětská neuroložka.  Prezident ji ocenil medailí Za zásluhy I. stupně, kterou od roku 1990 získávají lidé, již se zasloužili o stát.

Profesorka Nevšímalová se sice na počátku kariéry věnovala klinické genetice v Ústavu biologie lékařské fakulty, ale už od roku 1971 působí v Praze na Neurologické klinice 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice, přičemž téměř deset let byla i její přednostkou. V oboru spánkové medicíny je její specializací narkolepsie a hypersomnie. První z poruch způsobuje svým nositelům náhlé upadání do spánku a mnoho dalších problémů, druhá je nutí k patologicky zvýšené spavosti.

Současné ocenění Soni Nevšímalové rozhodně není první. V akademické sféře se jí ho dostalo v roce 1997 jmenováním profesorkou v oboru neurologie na Univerzitě Karlově. O tři roky později získala jako jedna z deseti žen diplom Lady pro Comenius komise pro kulturu a vzdělávání. Ocenila ji i Americká neurologická akademie a ženou roku ji navrhl Americký biografický ústav.

Když jí loni udělila cenu také Česká lékařská společnost J. E. Purkyně, prohlásil o ní kolega, děkan Univerzity Karlovy Aleksi Šedo: "Paní profesorka patří k těm výjimečným odborníkům, jimž se značně podařilo zvýšit prestiž české medicíny u nás i v zahraničí."


Boris Šťastný

Boris Šťastný se narodil v roce 1932 v Novim Sadu. V roce 1988 se stal docentem vnitřního lékařství, pneumologem. Vystudoval Fakultu všeobecného lékařství Univerzity Karlovy (1957), v letech 1988–2002 působil jako přednosta Pneumologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Zabývá se mimo jiné bronchogenním karcinomem.

S manželkou Ljubicou, mikrobioložkou, vychovali syna Borise, který se stal rovněž lékařem a do povědomí širší veřejnosti se zapsal hlavně jako politik, poslanec a zastupitel někdejší ODS. Se svým synem docent Šťastný mimo jiné provozuje ústav Alzheimer Home Zátiší pro lidi trpící demencí.

David Garkisch

Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Koronavirus je v Praze už téměř bez kontroly, potvrzují svědectví lidí

Další rekord, v pátek skoro 1 500 nových případů. Praha zažila skok