Medaili Za zásluhy převzali i dva lékaři: Boris Šťastný a Soňa Nevšímalová

Dva významní lékaři se letos objevili mezi devětatřiceti lidmi, kterým prezident republiky udělil státní vyznamenání: profesorka Soňa Nevšímalová, specialistka na spánkovou medicínu a dětskou neurologii, a Boris Šťastný, pedagog a specialista na plicní choroby.

Předáváním státních vyznamenání tradičně vyvrcholily oslavy letošního 99. výročí vzniku Československa. Z rukou Miloše Zemana převzalo letos ocenění 39 lidí. Kromě jiných mezi nimi byly i dvě osobnosti z lékařského stavu: Boris Šťastný a Soňa Nevšímalová.


Soňa Nevšímalová

Profesorka Soňa Nevšímalová je specialistka na spánkovou medicínu a také dětská neuroložka.  Prezident ji ocenil medailí Za zásluhy I. stupně, kterou od roku 1990 získávají lidé, již se zasloužili o stát.

Profesorka Nevšímalová se sice na počátku kariéry věnovala klinické genetice v Ústavu biologie lékařské fakulty, ale už od roku 1971 působí v Praze na Neurologické klinice 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice, přičemž téměř deset let byla i její přednostkou. V oboru spánkové medicíny je její specializací narkolepsie a hypersomnie. První z poruch způsobuje svým nositelům náhlé upadání do spánku a mnoho dalších problémů, druhá je nutí k patologicky zvýšené spavosti.

Současné ocenění Soni Nevšímalové rozhodně není první. V akademické sféře se jí ho dostalo v roce 1997 jmenováním profesorkou v oboru neurologie na Univerzitě Karlově. O tři roky později získala jako jedna z deseti žen diplom Lady pro Comenius komise pro kulturu a vzdělávání. Ocenila ji i Americká neurologická akademie a ženou roku ji navrhl Americký biografický ústav.

Když jí loni udělila cenu také Česká lékařská společnost J. E. Purkyně, prohlásil o ní kolega, děkan Univerzity Karlovy Aleksi Šedo: "Paní profesorka patří k těm výjimečným odborníkům, jimž se značně podařilo zvýšit prestiž české medicíny u nás i v zahraničí."


Boris Šťastný

Boris Šťastný se narodil v roce 1932 v Novim Sadu. V roce 1988 se stal docentem vnitřního lékařství, pneumologem. Vystudoval Fakultu všeobecného lékařství Univerzity Karlovy (1957), v letech 1988–2002 působil jako přednosta Pneumologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Zabývá se mimo jiné bronchogenním karcinomem.

S manželkou Ljubicou, mikrobioložkou, vychovali syna Borise, který se stal rovněž lékařem a do povědomí širší veřejnosti se zapsal hlavně jako politik, poslanec a zastupitel někdejší ODS. Se svým synem docent Šťastný mimo jiné provozuje ústav Alzheimer Home Zátiší pro lidi trpící demencí.

David Garkisch

Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat