Méně hádání a více dohod v dohodovacím řízení? Pomoci má nová veřejná datová základna
Dohodovací řízení pro příští rok nepatřilo mezi nejúspěšnější. K dohodě o stanovení úhrad se zdravotními pojišťovnami se dospělo jen ve třech segmentech. Některé odbornosti dokonce hrozily protesty. Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka by ale mělo dojít k dohodě ve většině segmentů. Proto Ministerstvo zdravotnictví ČR (MZd) ve spolupráci s Ústavem zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) připravuje novou datovou základnu pro příští dohodovací řízení. V čem má pomoci?
reklama
reklama
Jde o zcela nový projekt, na kterém spolupracujeme s Hospodářskou komorou, experty NERV a odbornými společnostmi. „Naší prioritou je, aby bylo v rámci dohodovacího řízení uzavíráno více dohod a aby data, na základě, kterých se dohody uzavírají, byla co nejvíce transparentní a byla zveřejněna. Aby obě strany, a pochopitelně pacientské organizace a pacienti jasně věděli, na základě, čeho dohody probíhají,“ upřesnil ministr zdravotnictví na páteční tiskové konferenci.
V současné době vychází při vyjednávání pojišťovny a zástupci segmentů péče z pokladů takzvané analytické komise, kterou tvoří jeden zástupce každé ze sedmi pojišťoven, dva zástupci ministerstva zdravotnictví a jeden zástupce za každou skupinu poskytovatelů péče. Vychází zejména z predikcí ministerstva financí o vývoji ekonomiky a data pojišťoven.
Nově bude Ministerstvo zdravotnictví postupně zveřejňovat přesná centrální data například o dostupnosti péče o preventivních prohlídek až po nemocnice, počtech výkonů v nemocnicích, výkonnosti segmentů péče a dosahovaných výsledcích / kvalitě, stupni centralizace péče, o dostupnosti center a plnění jejich cílů nebo vývoji nákladů a úhrad v různých segmentech péče.
reklama
Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška budou zveřejněná také data o cenách a objemu léků nebo spotřebě zdravotnického materiálu. Celkově je podle něj navrženo 27 různých datových agend.

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR
„Zdrojem dat je v drtivé většině Národní zdravotnický informační systém (NZIS), přičemž hlavní garanci projektu zajišťuje Národní institut kvality a excelence zdravotnictví (NIKEZ). Záměrem je vytvořit prostor pro individuální jednání mezi pojišťovnami a poskytovateli, aby se cíleně řešila nedostupnost péče a jiné problémy specifické pro jednotlivé oblasti a regiony,“ dodal ředitel ÚZIS s tím, že datové agendy vznikly na základě podnětů z dosavadního dohodovacího řízení.
Postupně se jednotlivé datové agendy se už otevírají. „Stále dostávám otázky, zda si občan nebo odborník může najít počty operačních výkonů v nemocnicích. Aby si třeba u tzv. elektivní výkonů mohou rozhodnout, že půjde na pracoviště, kde těch výkonů dělají relativně hodně. Je to asi náš špatný marketing, protože tato data visí na webu už asi rok a další data budou přibývat,“ uvedl Dušek a rovnou dodal, že lidé mohou tato data také kritizovat a dávat návrhy k doplnění.

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR
Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR
Ode dneška bude Ministerstvo zdravotnictví zveřejňovat na portálu také tzv. základní sazby nemocnic. „To znamená jednotkové úhrady na průměrně nákladnou hospitalizaci. Budeme je zveřejňovat adresně, tedy žádné průměry a agregace, ale konkrétní základní sazbu u jednotlivé nemocnice a u jednotlivé zdravotní pojišťovny, a to za rok 2019, 2022 a 2023. Lidé si tak budou moci najít, kolik konkrétně která nemocnice dostává od zdravotní pojišťovny za akutní lůžkovou péči,“ vysvětlil ředitel odboru regulace cen a úhrad Tomáš Troch.
Součástí zveřejňovaných dat je i problematika základních sazeb za zdravotní péči. „Cílem je narovnat úhrady za stejnou péči u podobných poskytovatelů. Tento proces probíhá od roku 2021 a v příštím roce bude už 25 % veškeré akutní lůžkové péče hrazeno jednotně,“ doplnil Troch.
Autorka: Pavlína Zítková
Foto: Shutterstock
reklama
reklama
Mohlo by vás zajímat
reklama
reklama