Město lékařům, lékaři sobě a ostatním. Olomoucko si zajistilo roušky

Roušky a respirátory na celý měsíc pro ty nejohroženější lékaře, stomatology a zdravotní sestry. Výsledek, kterým se jen tak nějaký kraj v současné době nedostatku a pandemie pochlubit nemůže. Na Olomoucku se spojili lékaři a krajské město a pomohli si sami.

Sto tisíc respirátorů a dvojnásobek roušek přivezlo z Číny letadlo pro zdravotníky v Olomouckém kraji. Zásilka přistála v Ostravě, odkud ihned putovala dál. Jde o dar města Olomouc, který se podařilo pro zdravotníky zajistit ve spolupráci s místním sdružením České lékařské komory. Ta organizuje i vydávání těchto nedostatkových pomůcek.


Město Olomouc zaplatilo ochranu lékařům v celém kraji

„Skvělá věc se podařila!“ říká o dodávce poslanec a lékař Milan Brázdil, jinak také předseda okresního sdružení České lékařské komory Olomouc. „Teď jsou lékaři na Olomoucku rouškami a respirátory zajištěni možná nejlépe v republice,“ řekl Našemu zdravotnictví Milan Brázdil.

Podle něj za to patří velký dík právě městu Olomouc, které ve spolupráci s lékařskou komorou roušky a respirátory zajistilo a také zaplatilo. Město ovšem nemyslelo jen na „své“ doktory – dodávka je určená pro všechny nejohroženější lékaře v kraji. Tedy i pro ty z Uničova a Litovle, kde před několika dny skončila vyhlášená izolace obyvatel.


Brázdil: Chceme podpořit nejohroženější lékaře

V celém kraji je zhruba 2 100 lékařů, z nich lékařská komora oslovila s nabídkou ochranných pomůcek asi čtyři stovky. Většinou jde o praktiky a ambulantní specialisty, ale i stomatology, tedy lékaře v první linii. „Chceme podpořit ty nejohroženější. Smyslem je, aby mohli co nejvíc bezpečně přijmout a ošetřit pacienta, podívat se mu do krku, ošetřit i bolavý zub,“ uvedl Milan Brázdil.

Tito lékaři si tak díky daru města Olomouc mohou zdarma vyzvednout balíček, který zajistí jedné ordinaci s lékařem a sestrou ochranu zhruba na měsíc. Jde přitom o dar v hodnotě asi devíti tisíc korun. Za tuto iniciativu poděkovala i Česká lékařská komora.


V kraji je už přes pět stovek nakažených, nejvíc v Olomouci

Lékaři si mohou balíček vyzvednout v kanceláři okresního sdružení lékařské komory v ulici Wellnerova 3. Roušky i respirátory typu FFP2 pocházejí z Číny, lékaři si je bezpečně vyzvednou z výdejového okénka proti podpisu darovací smlouvy, aby bylo všechno i úředně ošetřeno.

Že jde při pandemii nového koronaviru o důležitou pomoc, dokazují aktuální čísla. V celém kraji už je 533 pozitivně testovaných pacientů s nákazou, přičemž podle údajů hygienické stanice jich drtivá většina (430) připadá právě na Olomoucko. Testováno bylo téměř pět tisíc lidí a přes všechnu péči lékařů v kraji na nákazu koronavirem už šest lidí zemřelo.


David Garkisch
Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Nic jsem neporušil, nemusel jsem je nakazit já, hájí se lékař olympioniků

Covid vyřadil další olympioniky. Babiš mluví o skandálu, bude vyšetřování

Prvním nakaženým v olympijském týmu byl neočkovaný lékař výpravy