Ministerstvo zdravotnictví neplní dohodu se zdravotníky, upozornila ČLK s odbory. Hrozí razantní protesty
Uběhlo již více než 165 dní od dohody, kterou podepsali v prosinci loňského roku představitelé ministerstva zdravotnictví, lékařů a odborů za přítomnosti premiéra Petra Fialy. Zatímco ministerstvo se vyjádřilo, že body postupně i když pomalu plní, lékaři a odbory jsou zcela opačného názoru. I proto je možné, že se letos dočkáme ještě výraznějších protestů než vloni. Na pondělní tiskové konferenci to připustil společně s Odborovým svazem zdravotnictví a sociální péče ČR a Lékařským odborovým klubem - Svazem českých lékařů (LOK-SČL) prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek.
reklama
reklama
Podle premiéra Petra Fialy k naplnění dohody dochází. „Pracuje se na těch věcech, není to nevůle. Je klíčové, aby ministerstvo zdravotnictví s klíčovými aktéry dospělo k nějakému dobrému řešení. Nikdo nemůže říct, že vláda neplní dohodu. Navýšení platů jsme splnili do poslední koruny," uvedl Fiala.
Právě zařazením lékařů, zubních lékařů a farmaceutů do vyšší platové třídy a navýšením jejich platových podmínek, je podle ministerstva zdravotnictví dohoda v prvním bodě naplněna. Platy zdravotníků a lékařů v nemocnicích vzrostly od 1. ledna o 5000 až 15 000 korun.
Jak ale uvedla v rozhovoru pro Našezdravotnictví.cz předsedkyně Sekce mladých lékařů ČLK Monika Hilšerová, sice přišlo dohodnuté navýšení, ale lékařům bylo vzato třeba někde jinde v rámci osobního ohodnocení nebo na odměnách. Ve výsledku byla tedy realita zcela jiná.
reklama
„Cílem mimořádného navýšení platů bylo vytvořit čas, aby vláda mohla vytvořit podmínky pro zlepšení situace," uvedl Kubek s tím, že vedle zmíněného navýšení platů zatím všechny ostatní body dohody jako speciální zákon o odměňování, změny v zákoníku práce nebo ve vzdělávání lékařů chybí.
„V některých nemocnicích se ty záležitosti posunuly, což bylo především vlivem aktivity konkrétních lékařů v konkrétních nemocnicích, protože se nechtěli vracet do starých kolejí. Což je správně a lze vidět, že lze vybudovat něco, co by bylo udržitelné. Nicméně legilstivní proces, který byl přislíbený, a který měl následovat, má jisté zádrhely, když to řeknu kulantně," doplnil viceprezident ČLK Jan Přáda.
Největší nejistota u zákona o odměňování
Závazek vlády připravit zákon o odměňování zdravotníků, který by nabyl účinnosti od 1.ledna 2025 byl podle ČLK jedním z hlavních důvodů, proč lékaři koncem loňského roku svůj protest ukončili.
Zákon by měl sjednotit odměňování ve všech nemocnicích, v lůžkových zdravotnických zařízeních, která mají smlouvu s veřejnými zdravotními pojišťovnami a měl by garantovat prostřednictvím speciální tarifní tabulky lékařům za základní pracovní dobu příjem ve výši 1,5 až 3 násobku průměrné mzdy a to v závislosti na dosažené kvalifikaci a délce praxe.
V souladu s prosincovou dohodou by zákon měla připravit pracovní skupina, jejíž členem byl za ČLK jmenován ministrem zdravotnictví prezident ČLK Milan Kubek. Samotné vytváření pracovní skupiny trvalo bezmála dva měsíce a její první jednání se uskutečnilo teprve 15. února 2024. Vedle signatářů dohod z 8. prosince 2023 se ho účastnili další osoby nominované ministrem Válkem: Česká asociace sester, lékárníci, Svaz zdravotních pojišťoven, Sdružení soukromých nemocnic, Unie zaměstnavatelských svazů a dále zástupci ministerstva.
„Někteří členové takto nesmyslně sestavené pracovní skupiny místo jednání o tom, jak konkrétně Vláda svůj závazek splní, zpochybňovali samotný princip sjednocení odměňování za práci v lůžkových zdravotnických zařízeních majících smlouvy s veřejnými zdravotními pojišťovnami. Ministr Válek se jednání neúčastnil a postoj úředníků z jeho ministerstva připomínal ze všeho nejvíce obstrukce,“ uvedla ČLK na tiskové konferenci.
Druhé jednání v podobném duchu se konalo 7. března 2024. Nakonec byl přijat návrh prezidenta ČLK, aby do příštího jednání plánovaného na 2. dubna 2024 ministerstvo zdravotnictví předložilo první konkrétní návrh zákona. Setkání ale nakonec ministerstvo zdravotnictví den před svátky večer zrušilo. Čekání na návrh zákona o odměňování tak stále trvá. Ministerstvo přislíbilo, že návrh bude rozeslán nejpozději v pátek 24. května všem členům pracovní skupiny.
Ministerstvo zdravotnictví v tiskové zprávě připustilo, že jednání o zákonu o odměňování zdravotníků byla komplikovaná především tím, že kromě komory a odborů se jich účastnili i zástupci zdravotních pojišťoven, Unie zaměstnavatelských svazů ČR nebo asociace nemocnic.
Stihne se alespoň zákoník práce?
Ve věci úpravy zákoníku práce proběhla zatím dvě pracovní jednání na úrovni MZ, MPSV a zástupců ČLK, LOK-SLP, OSZSP ČR a asociací nemocnic, další jednání proběhne ve středu 22. května.
Jak upozornil Milan Kubek, Česká lékařská komora zatím ani neviděla chystanou novelu zákoníku práce. I když už zítra by měla být její podoba známější, podle předsedkyně odborového svazu Dagmar Žitníkové je už nereálné, aby se změny stihly s platností od 1. ledna 2025, jak bylo přislíbeno.
Na tiskové konferenci tak pod vlivem vývoje situace představitelé lékařské komory a odborů upozornili na nové možné protesty.
„Situaci v resortu navíc vyostřuje oprávněná nespokojenost soukromých lékařů – ambulantních specialistů, které ministr zdravotnictví svojí tzv. úhradovou vyhláškou v letošním roce ekonomicky poškodil a v tomto neblahém trendu navíc hodlá pokračovat. Nejenom lékařky a lékaři pracující v nemocnicích, ale rovněž soukromí lékaři včetně ambulantních specialistů mají plnou podporu ze strany vedení České lékařské komory,“ dodal mluvčí ČLK Michal Sojka.
Autorka: Pavlína Zítková
Foto: ČLK
reklama
reklama
Mohlo by vás zajímat
reklama
reklama