Hlavička
27/01/2018

Ministr v demisi odvolal ředitelku nemocnice Na Bulovce

Kvůli údajným \""závažným zjištěním\"" a ztrátě důvěry odvolal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (sám v demisi) ředitelku pražské Nemocnice Na Bulovce Andreu Vrbovskou. Ministerstvo svá zjištění dál vyšetřuje, proto důvody odvolání nechce více vysvětlovat.

reklama

reklama

Ke svému odvolání se nevyjádřila ani ředitelka nemocnice Vrbovská a ani její nemocnice. Ministr ale ředitelce už nedůvěřuje. \""Zjištění vedla ke ztrátě důvěry ministra a budou v nejbližší době důsledně prošetřena. S ohledem na povahu zjištěných skutečností nelze do doby ukončení šetření poskytovat žádné bližší informace,\"" oznámila mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová. Jedinou možnou nápovědou je oznámení ministerstva, že se zároveň chystá na kontrolu finančních operací nemocnice.

Ačkoliv je ministr zdravotnictví Adam Vojtěch v demisi a není jasné ani to, jestli se ocitne v další vládě Andreje Babiše, naplnil tak své sliby. Už v prosinci, kdy se ujal úřadu, oznámil novinářům, že kroěm jiného plánuje změny na postech v přímo řízených organizacích. Těmi fakultní nemocnice, včetně Bulovky, jsou. 


reklama

Ministr bez důvěry a v demisi mění vysoké posty

Ministr chystané změny předem odůvodnil tím, že některé nemocnice nemají dobré výsledky. Prvním, kdo po nástupu nového ministra skončil, byl ředitel Státního úřadu pro kontrolu léčiv Zdeněk Blahuta. Odešel na vlastní žádost. Skončili rovněž tři odborní náměstci ministra. 

Poměrně zásadní změny, jakou je třeba odvolání ředitelky jedné z největších nemocnic v zemi, dělá ministr, jehož budoucnost je také velice nejistá. Je s celou vládou, která nedostala důvěru sněmovny, v demisi. To, jak bude vypadat další vláda, je přitom absolutně nejasné. I napodruhé jejím sestavením prezident Miloš Zeman pověřil Andreje Babiše. 

Babiš teď pro druhý kabinet hledá podporu. První vláda byla a je čistě menšinová a sestavená jen z lidí kolem ANO. Je zřejmé, že při druhém pokusu bude muset Andrej Babiš některé ministry a ministerstva pravděpodobně obětovat. Zda mezi nimi bude i ministerstvo zdravotnictví a novopečený ministr v demisi Adam Vojtěch, není ještě zřejmé nejspíš nikomu. 


Nemocnice patří ministerstvu, budovy městu

Vrbovská ve funkci končí po čtyřech letech. Ještě předtím ale v Nemocnici Na Bulovce zastávala pozici náměstkyně ředitele pro léčebně preventivní péči. Nemocnici provozuje ministerstvo zdravotnictví, takže je odvolání ředitelky v jeho pravomoci.

Ministerstvo se teď podle jeho mluvčí chystá vypsat výběrové řízení, ze kterého vzejde nový ředitel nemocnice. Zatím nemocnici v pověření řídí provozně technický náměstek František Novák. Ani on se k důvodům odvolání ředitelky nevyjádřil.

Nemocnice Na Bulovce byla dlouho ztrátová. Provozuje ji sice ministerstvo zdravotnictví, ale vlastníkem většiny budov je hlavní město Praha. Od loňského ledna musí za jejich pronájem nemocnice platit 28 milionů korun ročně, zatímco předtím to bylo sedm milionů za rok. Do budov nemocnice ale město v posledních letech investovalo kolem 600 milionů korun.

David Garkisch


reklama

reklama

reklama

reklama