Ministr zdravotnictví odpověděl prezidentovi České lékařské komory na jeho dopis požadující modelaci extra nákladů při plnění Hegerova memoranda
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek odepsal prezidentovi České lékařské komory Milanu Kubkovi na dopis, kde žádal o zadání modelace extra nákladů pro nemocnice při plnění Hegerova memoranda s tím, že platy lékařů za základní pracovní dobu se budou pohybovat v závislosti na dosažené kvalifikaci a délce praxe v rozmezí 1,5 až 3násobku průměrné mzdy. Ministerstvo zdravotnictví totiž počítá v návrhu s tímto platovým rozmezím, ale včetně odměny za přesčas v rozsahu 416 hodin ročně. Co ministr v dopise odepsal?
reklama
reklama
Jak jsme vás informovali, 27. června se konala další důležitá schůzka k zákonu o odměňování na půdě ministerstva zdravotnictví. Jejím hlavním výstupem bylo, že návrh odborů a České lékařské komory (ČLK) by stál státní kasu desítky miliard korun navíc. Zároveň ale ministerstvo podotklo, že po zprůměrování platů je v přímo řízených nemocnicích Hegerovo memorandum plněno již nyní. Vznikla tak paradoxní situace. Jaktože plnění Hegerova memoranda bude stát tolik peněz navíc, když už vlastně plněno je?
Navíc lékaři ani odbory neobdrželi propočty v písemné podobě, a to stále trvá i v těchto dnech. „Na požadované modelace, které by měly být podkladem pro dnešní jednání expertní skupiny a jednání ve čtvrtek 18. července, zatím čekáme marně,“ řekl pro web Našezdravotnictví.cz Milan Kubek. Není tak vůbec jasné, jak čísla vznikla a na jaké konkrétní modely se vztahují.
Prezident ČLK Milan Kubek proto hned 28. června poslal ministrovi zdravotnictví Vlastimilu Válkovi dopis, kde opět žádá o zadání modelace extra nákladů pro nemocnice, pokud by byl realizován následující model odměňování lékařů.
reklama
„Platy lékařů za základní pracovní dobu se budou pohybovat v závislosti na dosažené kvalifikaci a délce praxe v rozmezí 1,5 až 3násobku průměrné mzdy. Všichni pracovníci mají stanoveny platy či mzdy za 5denní pracovní týden, návrhy zaměstnavatelů a ministerstva, aby u lékařů byly platy stanoveny za 6denní pracovní týden, jsou nesmyslné. Mimo jiné proto, že popírají princip dobrovolnosti přesčasové práce,“ píše prezident v dopisu.
Přílohou zákoníku práce by byla na návrh komory jen speciální tarifní tabulka pro zdravotníky. „Naším cílem je prosadit tabulku velmi jednoduchou, která bude garantoval nepodkročitelný minimální příjem pro lékaře v závislosti na kvalifikaci a praxi a zároveň umožní zaměstnavatelům flexibilně navyšovat platy klíčovým zaměstnancům tak, jak ředitelé požadují,“ doplňuje Kubek.
Tabulka by mohla vypadat podle vyjádření Kubka v dopisu takhle:
- Lékař absolvent 1,5násobek průměrné mzdy.
- Lékař po základním vzdělávacím kmenu 2násobek průměrné mzdy.
- Lékař po atestaci 2,5násobek průměrné mzdy.
- Lékař po atestaci a po dosažení celkové praxe nejméně 10 let 2,75násobek průměrné mzdy.
- Lékař po atestaci a po dosažení celkové praxe nejméně 15 let 3 násobek průměrné mzdy.
Vše za základní pracovní dobu a jako tarifní minima s možností zaměstnavatelů platy klíčovým zaměstnancům navyšovat, což je jejich opakovaný požadavek.
Ministr odepsal, ale modelace stále chybí
Ve středu 10. července ministr zdravotnictví prezidentovi odepsal a ujistil ho, že ani prosincová dohoda, ani Hegerovo memorandum, na které se společně odkazují, rozhodně nenařizuje šestidenní pracovní týden.
„Návrh Ministerstva zdravotnictví stanovuje nepodkročitelný příjem samozřejmě pro pětidenní pracovní týden,“ píše Válek v dopisu. Jedním dechem ale dodává, že návrh stanovuje příjem v takové výši, aby při odsloužení průměrně 8 hodin služeb týdně dosáhl 1,5 až trojnásobku průměrné mzdy v národním hospodářství dva roky zpětně.
Podle ministra v žádném případě nejde o povinnost pracovat šest dní v týdnu. „Jde pouze o implementaci tzv. Hegerova memoranda tak, jak bylo uzavřeno a jak se na něj odkazuje prosincová dohoda. Jde o společné uznání Ministerstva zdravotnictví, zdravotnických odborů a České lékařské komory i její sekce mladých lékařů, že při tomto rozsahu práce bude lékaři garantován určitý nepodkročitelný příjem,“ dodal.
Co z toho vyplývá? Že sice nejde o povinnost pracovat šest dnů v týdnu, ale bez odsloužených služeb 8 hodin týdně lékař ani na minimum 1,5násobku průměrné mzdy nedosáhne.
Modelace k dopisu přiřazeny nebyly. Ministr jen upozornil, že nové požadavky prezidenta Kubka nad rámec prosincové dohody, jdoucí do desítek miliard korun ročně navíc oproti plánovaným výdajům, není možné ve stávajícím finančním rámci realizovat bez úhradového upřednostnění nemocničního segmentu na úkor všech ostatních segmentů, jako jsou primární péče, paliativní péče, ambulantní specialisté a další segmenty.
Jak pan ministr k desítkám miliard korun ročně navíc došel ale už doloženo nebylo. Odbory, ČLK a Sekce mladých lékařů ČLK tak nemohou podle vyjádření propočty zhodnotit a přesně na ně reagovat.
Autorka: Pavlína Zítková
Foto: Martin Kubica
reklama
reklama
Mohlo by vás zajímat
reklama
reklama