V úterý 15. října se na ministerstvu zdravotnictví uskutečnilo další z řady jednání zástupců lékařů, mladých lékařů, ministerstva zdravotnictví, odborů, pojišťoven a nemocnic. Cílem bylo najít kompromisní řešení. To se ale nakonec nepovedlo. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek ukončil jednání o platech lékařů a zdravotníků a další návrhy se už předkládat nebudou. Na čem jednání krachla a co bude dál?
reklama
reklama
Jednání k zákonu o odměňování se táhnou již několik měsíců a stále to spíše připomíná motání v kruhu. Velkou nadějí byl návrh Sekce mladých lékařů České lékařské komory (SML ČLK), který byl předložen na minulém jednání 26. září.
Tento návrh byl podle prezidenta České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka velmi vstřícný, a dokonce opouštěl požadavek na trojnásobek průměrné mzdy pro kvalifikované lékaře.
„Přestože tento návrh byl zejména pro zkušené lékaře a lékařky dokonce za hranicí přijatelného kompromisu, ministerstvo i tento návrh odmítlo. Několik hodin před dnešním jednáním jsme z Ministerstva zdravotnictví obdrželi další návrh, který bohužel nesplňuje nic z toho, k čemu se vicepremiér Válek jménem Vlády ČR zavázal podpisem dohody z 8. prosince2023,“ upozornil prezident ČLK.
reklama
Co komoře a odborům na návrhu vadilo?
Podle prezidenta ČLK Milana Kubka návrh nesplňoval tři základní podmínky:
- Návrh Ministerstva zdravotnictví nesjednocuje pravidla odměňování v lůžkových zdravotnických zařízeních, která mají smlouvu se zdravotními pojišťovnami.
- Návrh negarantuje lékařům příjmy za základní pracovní dobu v rozmezí 1,5-3 násobku průměrné mzdy, jak se Vláda zavázala, ale jen v rozsahu 1,4-2 násobku.
- Návrh ministerstva neřeší proporcionální zvýšení příjmů ostatních zaměstnanců, ke kterému se Vláda rovněž zavázala.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek po jednání na tiskové konferenci uvedl, že hlavním problémem je nedostatek financí, které by naplnily požadavky komory a odborů. „Bylo by nutné zvýšit daně, nebo zdravotní pojištění, hnát pojišťovny do bankrotů nebo sebrat jiným segmentům peníze a převést je nemocnicím,“ bránil se ministr.
Veřejné zdravotní pojištění by mělo podle predikcí mít příští rok k dispozici asi 530 miliard korun. Podle náměstka ministra zdravotnictví Václava Pláteníka byl návrh na navýšení platů o zhruba pět miliard korun. Návrhy komory a odborů by podle něj znamenaly náklady na platy vyšší o 40 miliard korun. Přesné propočty, ale k dispozici nejsou.
Návrh Sekce mladých lékařů vycházel na zhruba 7 miliard korun v případě tabulky pro lékaře a dalších 7 miliard pro ostatní zdravotníky. I to by ale podle ministra Válka překročilo stanovenou mez 5 miliard, proto Ministerstvo zdravotnictví navrhlo rozložit tuto částku do tří let.
Nakonec tak zůstal všem zdravotníkům pro příští rok jen nárůst platů o 1400 korun, tak jak se dohodla tripartita s premiérem Petrem Fialou.
Další kroky
Ministerstvo zdravotnictví přistupovalo podle prezidenta ČLK Kubka k jednání neseriózně. „Byli jsme připraveni dále jednat, abychom ochránili pacienty před nepříjemnými důsledky protestních akcí. Na opakované dotazy, zda a kdy máme očekávat ze strany Ministerstva zdravotnictví vážně míněný vstřícnější návrh, jsme opakovaně dostávali jen odmítavé odpovědi. Ministr Válek posléze prohlásil jednání o platech lékařů a zdravotníků za ukončená. Vláda tedy nesplní závazky, které vicepremiér Válek jejím jménem podepsal v prosinci 2023, čímž skončil tehdejší lékařský protest,“ upozornil Kubek.
Jak zareagují lékaři a zdravotníci se dozvíme již brzy. Ve středu 16. října se bude konat společná tisková konference odborových organizací a České lékařské komory. Už nyní je jasné, že v říjnu budou protestovat praktičtí lékaři a Asociace českých a moravských nemocnic zvažuje iniciování řízení dokonce před Ústavním soudem, a to kvůli návrhu úhradové vyhlášky.
Podívejte se na shrnující video, které natočil předseda Sekce mladých lékařů ČLK MUDr. Dalibor Veselý.
Autorka: Pavlína Zítková
Foto: Česká lékařská komora
reklama
reklama
Mohlo by vás zajímat
reklama
reklama