Hlavička
16/04/2019

Mořský koník zve děti k moři. Bere astmatiky, alergiky i děti s ekzémy

Pokud máte doma chronicky nemocné dítě třeba s astmatem, s problémy s dýcháním, s atopickým ekzémem, katary a záněty nosních dutin, pobyt u moře by mu rozhodně prospěl. Můžete ho tam poslat s akcí Mořský koník Všeobecné zdravotní pojišťovny. Jak na to?

reklama

reklama

Děti stráví tři týdny buď u Černého moře v Bulharsku, nebo u Jaderského moře v Černé Hoře. Budou pod dohledem lékařů a v péči zdravotníků a se zajištěným kulturním a sportovním programem. Jde o léčebně-ozdravný pobyt, který by měl dětem s jejich zdravotními problémy pomoci a ulevit jim. Také proto trvá tři týdny, a nikoli kratší dobu.

Pobyty pořádá pod názvem Mořský koník už od roku 1994 Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), a proto je jejich podmínkou, aby dítě bylo přihlášené u této pojišťovny. Rodiče za pobyt dítěte zaplatí jen třetinu ceny, zbytek uhradí pojišťovna. Za dobu existence programu se ho zúčastnilo už přes 100 tisíc dětí, které se rekreovaly nejen v Bulharsku a Černé Hoře, ale také v Tunisu, Chorvatsku nebo Řecku.


reklama

Do Bulharska nebo Černé Hory?

Rodiče mohou dětem vybrat pobyt buď v Bulharsku, nebo v Černé Hoře, a to v celkem pěti turnusech od začátku června do konce září. Přehled turnusů najdete zde. Dokonce ani v případě, že dítě zatím není pojištěné u VZP, není ještě pozdě. V takovém případě je nutné ho u pojišťovny zaregistrovat od 1. července, mezitím ovšem už můžete podat přihlášku k pobytu. 

Ozdravný pobyt je určený pro chronicky nemocné děti, které mají alergie, kožní nebo dýchací problémy. Další podmínkou je, aby mělo souhlas či doporučení praktického lékaře nebo specialisty (například alergolog, kožní lékař ap.). Tuto přihlášku je pak nutné osobně odevzdat na jakékoli pobočce VZP.


Moře, sůl a vlhký vzduch opravdu pomáhají

Pobyt u moře lidem s kožními nebo dýchacími problémy skutečně pomáhá. Blahodárný efekt má především slaný a vlhký mořský vzduch a mořská voda. „Jako lékař to mohu potvrdit. Snižuje to množství užívaných léků i mastí nebo příjmu kortikoidů. Tři týdny pobytu prokazatelně zlepšují i plicní funkce,“ řekl Našemu zdravotnictví lékař a člen správní rady VZP David Kasal (více zde).

V ceně je nejen třítýdenní pobyt ve dvou- až čtyřlůžkových pokojích, ale i letenky, plná penze (jídlo pětkrát denně), nepřetržitá zdravotní péče i dohled a doprovodný program přizpůsobený dětem různého věku. „Děti jsou rozdělené do skupinek podle věku a hrají třítýdenní celotáborovou hru. Mají kulturní program i sportovní soutěže. Fyzická aktivita u nich ale zohledňuje jednotlivé diagnózy,“ uvedl David Kasal.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0


reklama

reklama

reklama

reklama