Musíme udržet přísnější opatření, varuje MeSES. Omikron je až třikrát infekčnější než delta

Omikron se světem šíří neuvěřitelnou rychlostí. Pomalu, ale jistě vytěsňuje u nás zatím ještě dominující variantu delta covidu-19. Lékaři potvrdili, že je omikron až třikrát infekčnější než varianta delta. Monoklonální protilátky v podstatě na tuto variantu vůbec nefungují. Co ještě o viru víme a co zatím ne?

Rychlé šíření dokazují i data, která přichází z Velké Británie a Dánska. „V evropských zemích s nejlepšími schopnostmi surveillance má varianta velmi krátké časy zdvojnásobení počtu případů kolem dvou dní (tzn. vysokou rychlost růstu). Čísla případů infekce ve Velké Británii a Dánsku, tedy v populacích, které jsou svým demografickým složením, mírou saturace předchozím onemocněním a stupněm očkování podobnější ČR než JAR, se zdvojnásobují každé dva dny,“ píše ve vyjádření Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES).

Graf: MeSES

Dle údajů, které jsou k dispozici, je podle MeSES velmi pravděpodobné,  že varianta omikron se v průběhu příštích několika týdnů, pravděpodobně v lednu či v únoru, stane dominantní variantou viru SARS-CoV-2 v Evropě a důležitou roli sehraje důkladná příprava. 


Co zatím o omikronu víme?

Je už jasné, že varianta omikron obchází imunitu po očkování. Podle profesora a imunologa Zdeňka Hela z americké University of Alabama zveřejněné studie ukazují 5- až 40násobné snížení neutralizační aktivity po prodělání nemoci či po dvou dávkách vakcíny Pfizer. 

Ochranný účinek dvou dávek vakcíny Pfizer po pěti měsících od podání proti variantě omikron klesá na přibližně 35 procent. Ze 43 lidí nakažených novou variantou v USA bylo 34 plně naočkovaných.

„Dobrou zprávou je, že lidé s posilující třetí dávkou vakcíny vykazují výrazně lepší hodnoty  přibližně trojnásobné snížení neutralizační aktivity,“ dodává Hel.


Jak jsou na tom lidé po prodělání covidu?

Podle dostupných dat z Velké Británie má varianta omikron třikrát až osmkrát vyšší schopnost prolomit imunitní bariéru po prodělání původních variant viru covidu-19. Data z Jihoafrické republiky naznačují 2,4násobné riziko infekce.

„Varianta omikron obsahuje 59 mutací, z nichž 32 se nachází v povrchovém spike proteinu. Některé z těchto mutací výrazně snižují schopnost protilátek neutralizovat virus zablokováním vázání spike proteinu na cílový receptor ACE-2. Na druhé straně CTL epitopy, tedy místa viru, která jsou rozpoznávána cytotoxickými T lymfocyty, zůstávají většinou beze změn. T-buněčná odpověď, získaná předchozím očkováním či proděláním nemoci, by měla být z větší části zachována,“ vysvětluje profesor Hel.

Z toho také vyplývá, že nejvíce bude tato varianta nebezpečná pro lidi, kteří nemají ani očkování, ani nemoc neprodělali. Bude také podle Hela pravděpodobně způsobovat častější infekce u lidí v mladších věkových kategoriích a u dětí.


Které léky pomohou?

Špatná zpráva je, že monoklonální protilátky od firem Regeneron a Eli Lilly jsou proti omikronu v podstatě neúčinné. 

Lékaři proto apelují na co nejrychlejší nákup monoklonálních protilátek Sotrovimab od firmy GSK, které prokázaly účinnost proti variantě omikron. Stejně tak jsou podle Hela důležitá antivirotika, konkrétně Molnupiravir od firmy Merck (i když jeho účinek je nižší) a Paxlovid od firmy Pfizer, který vykazuje až 89procentní účinnost proti variantě delta. Účinnost proti omikronu se zatím testuje. 

Podle MeSES je vysoce pravděpodobné, že existující postinfekční i postvakcinační imunita částečně chrání proti vážnému průběhu a hospitalizaci.

„Na základě výše zmíněných laboratorních studií neutralizační aktivity lze odhadnout, že zvýšený stupeň ochrany bude zřejmě poskytovat prodělání infekce variantou delta v posledních třech měsících, posilující dávka vakcíny aplikovaná v posledních třech měsících nebo hybridní imunita získaná proděláním nemoci a očkováním,“ píše MeSES ve zprávě.

Zásadní však bude podle profesora Hela hlavně úprava vakcíny, která by lépe reagovala na omikron. Počítá se s ní na jaře příštího roku.

Celou zprávu MeSES si můžete přečíst ZDE.


Pavlína Zítková

Foto: Shutterstock

Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat