Hlavička
Kauzy -
05/12/2023

Mzdy a platy lékařů v nemocnicích se zvýší až o 15 000 korun. Dlouhá cesta za záchranou českého zdravotnictví ale teprve začíná

Od 1. ledna 2024 budou mít lékaři po absolvování lékařské fakulty příjem vyšší o 5000 korun, lékaři po ukončeném základním kmeni o 8000 korun a po atestaci vyšší o 15 000 korun. To jsou výsledky jednání, která proběhla v pondělí mezi ministrem zdravotnictví, Všeobecnou zdravotní pojišťovnou, Českou lékařskou komorou (ČLK), Sekcí mladých lékařů ČLK a odbory. Nyní budou nejvyšší orgány zapojených organizací o návrhu jednat, a to do pátku, kdy by měla být podepsána konečná dohoda. Do té doby také ještě lékaři nestahují své výpovědi z přesčasové práce, kvůli kterým je od začátku prosince v různé míře omezený provoz nemocnic.

reklama

reklama

Celkem se mezi lékaře a ostatní nezdravotnický personál v nemocnicích rozdělí 9,8 miliardy korun. „Shoda je nejen na mechanismu dodání 9,8 miliard do nemocnic, ale i na jejich rozdělení mezi zdravotníky a nezdravotnický personál nemocnic. Jinými slovy zaměstnanci dostanou peníze od 1. ledna a nemocnice po podepsání úhradového dodatku mezi pojišťovnou a nemocnicí,” řekl ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek s tím, že na tyto bonifikace nemocnic akutní i následné péče, které dodatek podepíšou, VZP počítá zhruba se třemi miliardami korun.

„Jsem rád, že se nám společně podařilo najít řešení, na kterém padla shoda. Lékaři po lékařské fakultě dostanou přidáno 5 tisíc korun, po zkoušce po kmeni 8 tisíc a po atestaci 15 tisíc korun. Nelékařští zdravotníci a nezdravotnický personál v nemocnicích dostanou navíc 5 %. V pátek tuto dohodu, jejíž přesné znění ještě bude vyladěno, definitivně společně stvrdíme podpisem,” uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Emoce před uzavřením dohody jsou různé, ale i podle slov Sekce mladých lékařů ČLK na facebooku je to jen první krok na začátku dlouhé cesty. Ať už v otázkách odměňování, kdy v příštím roce ministerstvo zdravotnictví přislíbilo připravit zvláštní zákon o odměňování ve zdravotnictví, tak i ve všech ostatních oblastech, o nichž SML ČLK iniciovala veřejnou diskusi. 

reklama

V posledních týdnech se pozornost podle Sekce mladých lékařů soustředila na odměňování, které bylo podle očekávání nejbolestněji vznikající části dohody.  „To bylo způsobeno střetem protichůdných zájmů, jelikož SML ČLK hájící zájmy lékařů, nebyla jediným účastníkem jednání v těchto otázkách," doplnila Sekce na facebooku s tím, že záměrem iniciativy Lékaři jsou jenom lidi nebylo jen finanční ohodnocení, ale mnoho dalších změn, které posunou české zdravotnictví dopředu a zbaví ho především závislosti na mnohahodinových přesčasových pracích.

Aktéři včerejšího jednání se proto mimo jiné shodli, že k nápravě poměrů v českém zdravotnictví několik měsíců nestačí. „Změny ve zdravotnictví jsou potřeba a vyžadují odvahu a myslím si, že nejen já, ale celý tým, který jsme poskládali kolem sebe, jsme toto prokázali. Ještě před půl rokem jsme byli jen skupinkou mladých lékařů, kterou naštvali dva ministři. A to, že se teď zdá se dohodneme, bereme jako významný milník, ale rozhodně jen jako první krok. Myslím si, že i pan ministr (Vlastimil Válek) pochopil, že ho budeme v dobrém slova smyslu otravovat dále, abychom se posunuli v rámci koncepčních dlouhodobých změn, které naše zdravotnictví potřebuje a český pacient potřebovat bude,“ vysvětlil viceprezident ČLK Jan Přáda na tiskové konferenci s tím, že iniciativa Lékaři jsou jenom lidi pokračuje.

„Jsem rád, že jsme domluvili navýšení příjmů nejen pro lékaře, ale pro všechny pracovníky v nemocnicích včetně zdravotních sester. Tíhu akce ale nesli převážně lékaři, takže také dostanou větší díl. Vychází to na zhruba 57 procent z rozdělované částky a na 43 procent pro ostatní. Myslíme si, že je to férové a budeme společně pracovat na tom, abychom v pátek mohli podepsat finální dohodu, která stvrdí nejenom tuto peněžní část dohody, ale i to, co jsme dohodli před tím v oblasti zákoníku práce, vzdělávání a výhledu do budoucna,“ uvedl prezident ČLK Milan Kubek.

Rovnou dodal, že nečekal, že se během pondělního jednání dostanou o takový kus dopředu a poděkoval všem aktérům jednání, zejména panu ministrovi zdravotnictví a panu řediteli VZP Kabátkovi. VZP se podle ministra Válka jako jediná z pojišťoven bude podílet na navýšení odměn, nikoliv ostatních šest zdravotních pojišťoven. Do pátku ale některé nemocnice pojedou stále v omezeném režimu. Lékaři stáhnou své výpovědi z přesčasové práce až po podepsání finální dohody v pátek.

Autorka: Pavlína Zítková

Foto: Ministerstvo zdravotnictví ČR (facebook)

reklama

reklama


reklama

reklama