Na fotbal do Ruska? Hrozí tam tyfus, žloutenka, černý kašel, vzteklina i HIV

Zítra v Rusku začíná mistrovství světa ve fotbale. Ministerstvo zdravotnictví k tomu vydalo pozoruhodně obsáhlý seznam varování před nemocemi a infekcemi, které na místě hrozí. Doporučuje zkontrolovat také všechna očkování a vyhýbat se podezřelému alkoholu i vodě.

Vyrazit do současného Ruska - zdá se - není jen tak. Ministerstvo zahraničí turisty obsáhle varuje především před bezpečnostními riziky: přepadením, okradením, napadením nebo znásilněním. A to dokonce i v centru Moskvy. Doporučuje, zejména po setmění, chodit v Rusku ve větších skupinách a nedávat najevo, že jste cizinec.

Je nepochybné, že u tak pečlivě připravovaného šampionátu pořádkové síly na bezpečnost návštěvníků dohlédnou. Už měsíce se celá města na fotbalový svátek pečlivě připravují, byť to v ruských podmínkách často znamená jen "potěmkinovské" překrývání opadaných fasád plachtami s obrázky domů.

Návštěvníkům mistrovství ale hrozí i jiné nebezpečí, se kterým si policisté ani vojáci neporadí. Jde o nákazy nemocemi, které se v Rusku ve vyšší míře vyskytují anebo by mohly být importovány v době šampionátu.


Před odjezdem si zkontrolujte očkování

Seznam není rozhodně krátký. Najdte v něm záškrt, obrnu, tetanus, tyfus, černý kašel, příušnice, chřipku, spalničky, hepatitidu typu A a B, HIV i malárii nebo dokonce "unikáty" jako Krymsko-konžskou horečku.

"Pro návštěvníky světového šampionátu tak platí doporučení mít v pořádku očkování proti spalničkám, příušnicím, zarděnkám, záškrtu, tetanu, černému kašli, hepatitidě A a B, poliomyelitidě (dětská obrna) a meningokokovým infekcím," radí ministerstvo zdravotnictví.


Krymsko-konžská hemoragická horečka

Doporučení sice zmiňuje také malárii a západonilskou horečku, ale s tím, že jde většinou o importovaná onemocnění. "Vyšší výskyt je však evidován v případě Krymsko-konžské hemoragické horečky," upozorňuje zpráva s tím, že hlášení o nemoci přicházela především z oblasti Soči, kde se některé zápasy také hrají.

Podobné je to i s hemoragickou horečkou s postižením ledvin, způsobenou Hantavirem. Loni bylo hlášeno přes osm tisíc případů této nákazy a to opět hlavně z oblastí kolem Černého a Kaspického moře. 


Některé nemoci mohou přivézt i turisté. Třeba žlutou zimnici

Návštěvníkům ovšem hrozí i zmiňované importované nemoci. "Vzhledem k faktu, že se jedná o celosvětovou akci obrovského významu a popularity lze očekávat velkou návštěvnost fanoušků z celého světa a tak je nutno brát v úvahu i riziko importu onemocnění ze zemí mimo Ruskou federaci, zejména pak z Jižní Ameriky a Afriky, tedy z oblasti s endemickým výskytem potenciálně nebezpečných chorob," píše ministerstvo zdravotnictví.

"V současné době je asi největší riziko, i když na nízké úrovni importu, z Brazílie, která se nyní potýká se zvýšeným výskytem žluté zimnice a dále jde o import ze zemí, ve kterých probíhá v současné době epidemie spalniček (Francie, Srbsko)," dodává zpráva.


Pozor na nechráněný sex, nebalenou vodu a vodku bez kolku

Další rizika už souvisejí s chováním návštěvníků a dají se zpravidla ovlivnit. To je případ pohlavně přenosných nemocí. Výskyt HIV je v Rusku největší z celé Evropy a jen loni přibylo přes 100 000 nově nakažených. Pokud je to tedy už nutné, ministerstvo radí používat při sexu ochranu.

Pozor je ale třeba si dát i na vodu, která nemusí být nezávadná. Doporučuje se proto pití nejlépe balené vody nebo vody převařené. Ještě větší ostražitosti je nutná u alkoholu - kupujte raději ten s kolkem a vyhněte se popíjení v pouličních kioscích. "Předpokládat lze též větší konzumaci alkoholických nápojů, a proto je třeba věnovat pozornost původu alkoholu, jelikož v Ruské federaci dochází občas k těžkým otravám závadným alkoholem i s fatálními následky," doplnilo ministerstvo zdravotnictví.


Smečky psů najdete i ve městech. Vyhněte se jim, hrozí vzteklina

Další a pro našince poměrně nečekanou hrozbou může být vzteklina. Na to upozorňuje návštěvníky Ruska zase ministerstvo zahraničí: "Ve velkých městech se vyskytují početné smečky potulných psů. Vyhýbejte se styku s těmito zvířaty a pokud se budou chovat podezřele, okamžitě se vzdalte z jejich dosahu."

I přesto vás mohou napadnout. "V případě pokousání, poškrábání či jiného poranění nebo kontaktu vaší sliznice se zvířecími slinami okamžitě omyjte postižené místo mýdlovou vodou a vyčistěte dezinfekcí. V co nejkratší době konzultujte lékaře, pokud možno doporučeného asistenční službou vaší pojišťovny, což v případě nutnosti maximálně uspíší vaší hospitalizaci či pojišťovnou hrazený převoz do ČR," popsalo ideální postup ministerstvo zahraničí.


Pozor i na padělané léky. Dovezte si raději vlastní

Ve velkých městech, kde se zápasy budou odehrávat, je vysoká koncentrace lékáren nabízející standardní západní výrobky. "Mohou se ale objevit případy padělaných léků. Proto doporučujeme návštěvníkům Ruska vybavit se na cestu základními léky domácí výroby, zejména těmi, které cestovatel dlouhodobě a standardně užívá," zní rada ministerstva zahraničí.


Mistrovství se odehraje v jedenácti městech

Mistrovství světa ve fotbale za účasti 32 zemí z pěti kontinentů se uskuteční od 14. června do 15. července, a to v ruských městech Moskva, Petrohrad, Kazaň, Nižnij Novgorod, Samara, Saransk, Volgograd, Rostov na Donu, Soči, Kaliningrad a Jekaterinburg.

Účastníky jsou tyto státy: Anglie, Argentina, Austrálie, Belgie, Brazílie, Dánsko, Egypt, Francie, Chorvatsko, Island, Írán, Japonsko, Jižní Korea, Kolumbie, Kostarika, Maroko, Mexiko, Německo, Nigérie, Panama, Peru, Polsko, Portugalsko, Rusko, Saudská Arábie, Senegal, Srbsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Tunisko, Uruguay.

Vzhledem k absenci českého týmu může být útěchou tuzemským fanouškům alespoň to, že jim při utkání tolik nehrozí infarkt: Fandíte rádi? Pozor na výhru "vašich". Způsobuje infarkty, ukázala studie.

David Garkisch

Foto: Pexels.com, Creative Commons Zero (CC0)


Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat