Hlavička
17/01/2018

Na platy bude letos chybět půl miliardy, varuje asociace nemocnic

Mzdy českých lékařů a zdravotníků jsou výrazně podhodnocené. Proto mají i na letošek slíbený růst platů o deset procent. Asociace nemocnic ale varuje - na platy bude ve skutečnosti chybět více než půl miliardy a mnoho zdravotníků přidáno vůbec nedostane.

reklama

reklama

Ačkoliv se vláda Andreje Babiše (v demisi) tváří, že peníze na zdravotnictví jsou a budou, zdá se, že to není tak úplně pravda. Asociace českých a moravských nemocnic (ASČM) opakovaně upozornila, že letos naopak bude chybět přes půl miliardy korun na platy zdravotníků a lékařů v nemocnicích.

Ty jim přitom podle příslibů ministerstva zdravotnictví měly vzrůst o deset procent. Peníze nemocnice dostávají podle tzv. úhradové vyhlášky, která se každý rok aktualizuje. Na letošek sice slibuje zdravotníkům z nemocnic deset procent k platu navíc, ale zřejmě nebude kde brát, varuje Asociace českých a moravských nemocnic.


reklama

Asociace nemocnic: Dostatek zdrojů? Jen iluze

\""Podle modelací úhrad dle úhradové vyhlášky bude v roce 2018 deficit mzdových prostředků na platy v nemocnicích AČMN více než půl miliardy,\"" uvedl ředitel asociace Stanislav Fiala. Ohradil se tak proti zdravotnickým odborům, které pochválily ministerstvo právě za úhradovou vyhlášku. 

\""Ze strany odborů jde o dezinformaci ministra i veřejnosti. Vytváření iluze o dostatku zdrojů na platy může jen poškodit nemocnice a především jejich zaměstnance,\"" dodal Fiala. Novější analýzy podle něj dokonce ukazují, že na platy v nemocnicích bude chybět ještě více než asociace odhadovala loni.


Platy porostou jen ve státních nemocnicích

A to nejsou všechny špatné zprávy. Pokud už budou platy v nemocnicích růst o deset procent nebo růst vůbec, rozhodně se to nebude týkat všech. Uznává to i asociací kritizovaný Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče. Jistotu mají jen zaměstnanci v nemocnicích zřízených státem. Všechny ostatní - krajské, městské nebo soukromé nemocnice - sice peníze navíc letos dostanou, ale využívají je i jinak než na mzdy. V těchto nemocnicích růst platů není jistý.

\""Zaměstnanci nemocnic – obchodních společností v mnoha krajích zase mají dostat podstatně méně než slíbených 10 %, případně vůbec nic. Přesto, že úhradová vyhláška peníze na zvýšení mezd obsahuje. Budou ale využity na něco jiného,\"" uvedli odboráři ve svém prohlášení.


Kvůli úhradové vyhlášce se už stávkovalo

Úhradová vyhláška schválená ministerstvem zdravotnictví vyvolala tvrdou kritiku už loni. A nejen to. Donutila protestně praktické a ambulantní lékaře na jeden den zavřít ordinace. Ministerstvo na ně totiž nemyslelo - přikleplo nemocnicím devět miliard navíc. Naopak na ambulantní lékaře zbylo jen 2,1 miliardy, ačkoliv původně počítali se zvýšením některých poplatků.

\""Vláda dopředu deklarovala, že většina peněz bude směřovat do nemocnic. Je to dlouhodobý trend, proti kterému my praktici protestujeme, ale nemůžeme s ním nic dělat. My jsme nechtěli nic jiného než dorovnat dluh a od ministra, aby dodržel svůj slib. Ministerstvo tento slib nedodrželo, k žádnému navýšení nedošlo,\"" komentoval to tehdy předseda Sdružení praktických lékařů ČR Petr Šonka. Více čtěte zde: Šéf praktických lékařů: Péče nemusí být dostupná, zdarma a bez čekání

David Garkisch


reklama

reklama

reklama

reklama