Národní screeningové centrum bude nově zodpovědné za koordinaci preventivních programů v Česku
Národní screeningové centrum Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS ČR) bude nově orgánem odpovědným za koordinaci screeningových programů v České republice. Na středečním zasedání to schválila Vláda ČR.
reklama
reklama
Koordinaci screeningových programů v České republice historicky zajišťovalo především Ministerstvo zdravotnictví ČR ve spolupráci s odbornými společnostmi, screeningovými centry, zdravotními pojišťovnami a Ústavem zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS).
Národní screeningové centrum bylo a je dlouhodobým odborným garantem a správcem dat v oblasti populačních onkologických screeningových programů a dalších pilotních projektů časného záchytu onemocnění. Podle nového usnesení vlády ČR bude zodpovědné nejen za koordinaci, ale také za plánování, hodnocení a rozvoj screeningových programů napříč republikou.
„Schválení Národního screeningového centra koordinátorem screeningových programů v ČR je zásadní krok k jejich efektivnějšímu řízení a zajištění dostupnosti pro všechny občany. Je to důležitý milník v reformě našeho zdravotnictví, která klade větší důraz na předcházení a včasný záchyt nemocí,“ uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.
reklama
„Tímto byl završen dlouholetý vývoj, ve kterém jsme posílili podporu všech běžících programů screeningu a mnohé nové také vznikly. Zdůraznil bych například nový program časného záchytu rakoviny prostaty. ÚZIS bude svým datovým a analytickým zázemím garantovat, aby screeningové programy byly kontrolovány a byly pro své klienty maximálně dostupné, efektivní a bezpečné.“ dodal ředitel ÚZIS ČR, prof. Ladislav Dušek.
Posílením role Národního screeningového centra se podle vyjádření ministerstva zdravotnictví Česká republika přibližuje standardům vyspělých evropských států, kde je organizace a hodnocení screeningových programů pevně ukotveno v národní zdravotní politice.
„Národní screeningové centrum se již několik let významně podílí na organizaci zavedených programů screeningu rakoviny prsu, tlustého střeva a děložního hrdla. V posledních letech jsme pomáhali připravit a spustit programy časného záchytu rakoviny plic a prostaty. Jejich zavedení je i součástí evropského doporučení, které bylo připraveno v rámci českého předsednictví EU, kterého jsme se účastnili. Spolupráce se zahraničními partnery je pro další rozvoj screeningových programů klíčová, a toto oficiální pověření dále posílí i možnosti této spolupráce,“ dodal RNDr. Ondřej Májek, vědecký vedoucí Národního screeningového centra.
Na jaká screeningová vyšetření mají nyní lidé pojištění v Česku nárok a kdy?
Autorka: Pavlína Zítková
Foto:
reklama
reklama
Mohlo by vás zajímat
reklama
reklama