Návštěvy u Zemana pohlídá policie. Bez souhlasu lékaře nepřijde nikdo

Ústřední vojenská nemocnice, kde je hospitalizovaný prezident Miloš Zeman, požádala policii o ochranu před nezvanými návštěvami. Jde o reakci na návštěvu předsedy parlamentu Radka Vondráčka (ANO), o níž lékaři nebyli informováni. Vyvolalo to kritiku i mezi politiky. Policie žádosti vyhověla.

Miloš Zeman leží s blíže neupřesněnými zdravotními problémy na jednotce intenzivní péče ÚVN. I v případě běžných pacientů jde o uzavřené oddělení, kam smí jen omezený počet návštěv a to vždy jen po dohodě s ošetřujícím lékařem a s vědomím zdravotnického personálu. Všechna tato pravidla čtvrteční návštěva Vondráčka porušila. K prezidentovi ho přivedl hradní kancléř Vratislav Mynář.

„Ústřední vojenská nemocnice - Vojenská fakultní nemocnice Praha potvrzuje, že dnešního dne nečekaně a bez vědomí ošetřujícího lékaře přivedl kancléř Vratislav Mynář k prezidentu ČR  na jednotku intenzivní péče předsedu Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky pana Radka Vondráčka,“ potvrdila v tiskovém prohlášení Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN).


Vondráčkova návštěva jako nežádoucí událost

Nemocnice se proti takovému chování oficiálně ohradila a označila to za nežádoucí událost. „Pana prezidenta navštěvuje, vzhledem k jeho zdravotnímu stavu, pouze vybraný úzký okruh jemu blízkých osob, mezi které pan předseda Radek Vondráček v době návštěvy nepatřil. Tento neoprávněný vstup eviduje ÚVN jako tzv. nežádoucí událost, která bude prověřena v rámci interního šetření nemocnice,“ uvedla tisková mluvčí ÚVN Jitka Zinke. Podle nemocnice pro návštěvy u prezidenta platí standardní pravidla jako pro jiné pacienty, a k těm neohlášené návštěvy bez konzultace s lékařem také nesmějí.

Nemocnice navíc požádala policii, aby napříště neohlášeným návštěvám zabránila. „ÚVN  touto cestou žádá v zájmu  pacienta, aby další oficiální návštěvy, mimo okruh osob blízkých pana prezidenta, byly realizovány vždy po předchozí dohodě s ošetřujícím lékařem pana prezidenta,“ potvrdila mluvčí Jitka Zinke.


Policie: Už žádné návštěvy bez souhlasu lékaře

Žádost nemocnice o omezení a větší kontrolu návštěv – mimo omezený okruh prezidentových blízkých – policie vyslyšela. Dnes to potvrdila na twitteru. „Policie České republiky vyhoví požadavku @uvn_praha a od tohoto okamžiku nebude ze strany ochránců umožněn přímý kontakt prezidenta republiky s žádnou osobou, která předem neobdržela souhlas ošetřujícího lékaře s návštěvou,“ uvedli policisté.

Podle tří zdrojů Deníku N měla být Vondráčkova návštěva u Zemana ještě početnější. K lůžku prezidenta se snažil dostat i ředitel hradního protokolu Vladimír Kruliš. Celou „delegaci“ prý navíc z oddělení vykázal přednosta Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Tomáš Tyll.


Šéf Senátu: Prezident není v dobrých rukou spolupracovníků

Vondráčkova návštěva vyvolala kritiku nejen ze strany nemocnice, ale dokonce i od spolustraníka a premiéra Andreje Babiše. „Nevnímám to vůbec dobře, je to velká chyba kolegy Vondráčka, který mě o návštěvě neinformoval,“ uvedl Babiš. V úterý bude při zasedání poslaneckého klubu ANO požadovat vysvětlení celé situace.

Ozvali se i další politici. Například lidovci Voráčka vyzvali, aby v reakci na své jednání odstoupil z funkce předsedy dosluhující Sněmovny. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) byl ještě kritičtější a  prezident podle něj není v dobrých rukou. „Pokud se bavíme a pokud mluvím o zaměstnancích KPR, zejména těch nejvíce zmiňovaných, tak potom jsem přesvědčen poté, co jsem zažil a co jsem mohl sledovat, že pan prezident není v dobrých rukou, není v dobrých rukou. (…) A nejsem si jistý, že všechny kroky, které jsou činěny KPR, jsou s panem prezidentem konzultovány a že s nimi se všemi souhlasil,“ uvedl dnes šéf Senátu.

„To, zda tomu tak je, nebo není, bohužel nemáme šanci se dozvědět. Ale nemyslím si, že je možné se to dozvědět osobními schůzky s vedoucími představiteli KPR. Bohužel. Bohužel nás prezident není v dobrých rukou, pokud se bavíme o KPR,“ nešetřil kritikou Miloš Vystrčil.


Voráček: Mrzí mě to

Samotný předseda Sněmovny Vondráček dnes kvůli vyhrocené situaci kolem jeho návštěvy prezidenta vydal prohlášení.  „Velmi mě mrzí, co událost rozpoutala,“ uvedl v něm. Podle něj ho pozval do nemocnice sám prezident a byl přesvědčený, že návštěva je s nemocnicí i ošetřujícím lékařem dohodnuta.

„Miloš Zeman mě hned zdravil a zval dál. Že tomu nepředcházela konzultace s lékaři, mě následně překvapilo. A upřímně, vás by napadlo, že v Ústřední vojenské nemocnici je možné se k panu prezidentovi dostat bez vědomí lékařů? Celá situace mě mrzí, byla to chyba a chápu rozladění vedení ÚVN. I když ředitel nemocnice jistě ví, že to není o mé osobě, tak přesto se jemu i dalším ošetřujícím lékařům omlouvám,“ prohlásil Radek Vondráček.


David Garkisch

Ilustrační foto: Flickr, Marco Verch, CC BY 2.0Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat