Hlavička
Kauzy -
09/06/2020

Nebudeme peníze zase pojišťovnám vracet? Lékaři odmítají plán ministerstva

Zvýšené náklady českých ordinací a nemocnic a zároveň propad jejich příjmů při koronavirové krizi má vyřešit kompenzační vyhláška ministerstva zdravotnictví. Před její podobou ale varuje Česká lékařská komora. Podle lékařů není jasné, jestli nebudou peníze pojišťovnám vracet.

reklama

reklama

Koronavirová krize citelně zasáhla oslabené české zdravotnictví. Ordinace a ambulance praktiků, specialistů a také české nemocnice první vlnu nákazy s mimořádným nasazením zvládly. Jenže na jedné straně jim tím výrazně vzrostly náklady a na straně druhé poklesly příjmy z běžné zdravotní péče.

To by jim měla kompenzovat tzv. kompenzační vyhláška ministerstva zdravotnictví. Už ji schválila Sněmovna a teď návrh vyhlášky míří k posouzení do Senátu. Na zdravotní péči podle návrhu půjde o 14 miliard víc, celkem 354 miliard.


reklama

Lékařská komora: Není jistota, že lékaři nebudou peníze vracet

Návrh ministerstva ale odmítá Česká lékařská komora, která má právo ho připomínkovat. Komora upozorňuje, že i když lékaři a nemocnice dostanou od pojišťoven peníze, není stále jisté, jestli je při vyúčtování příští rok nebudou muset vracet. Podle komory tak celé zdravotnictví bude žít v nejistotě. Tím spíš, že není jasné, jak se bude situace s koronavirem po zbytek letošního roku vyvíjet.

Prezident lékařské komory Milan Kubek to v dopise poslancům (celé znění ZDE) označil jako bezúročnou půjčku: \""Kompenzační vyhláška totiž musí dát poskytovatelům zdravotních služeb jistotu, že současné zálohové platby od zdravotních pojišťoven nejsou pouhou „bezúročnou půjčkou“ a že tedy nebudou příští rok muset pojišťovnám peníze vracet.\""

Podle komory by měly zdravotní pojišťovny vyplatit zálohy pro rok 2020 a považovat je za konečné úhrady. \""A to pro všechny lékaře, kteří neuzavřeli své praxe, a tedy vykazují zdravotní péči alespoň v minimálním objemu,\"" navrhovala lékařská komora už v dubnu.


Lékaři nesmí žít v nejistotě, říká jejich prezident

Podle Kubka je teď nejdůležitější ekonomicky stabilizovat lékaře a nemocnice. Už jen proto, aby zdravotnictví zvládlo i případné další vlny nákazy Covid-19. Ministerstvo ale podle Kubka nechává lékaře a nemocnice v nejistotě. Připomíná, že soukromí lékaři na žádné jiné státní kompenzace jako ostatní podnikatelé nedosáhnou.

\""Kompenzační vyhláška musí v první řadě stabilizovat ekonomickou situaci poskytovatelů zdravotních služeb a nesmí prodlužovat nejistotu, které jsou vystaveni,\"" napsal poslancům Kubek. Přesto kompenzační vyhláška ministerstva Sněmovnou v pátek prošla.


Ztracenou péči nemocnice ani lékaři nedoženou

Podle prezidenta lékařské komory je přitom peněz dostatek - poté, co vláda a parlament rozhodly zvýšit platbu státu za lidi bez výdělku, tedy děti, seniory a nezaměstnané. (Více například v článku: Změní pandemie české zdravotnictví? Stát zvyšuje platby za děti a staré)

Upozornil naopak, že je mylné domnívat se, že lékaři ztracenou zdravotní péči v průběhu roku doženou. \""Ministerstvo zdravotnictví totiž vychází z chybného předpokladu, že sníženou produkci z období platnosti restriktivních protiepidemických opatření mohou například poskytovatelé ambulantních služeb ve zbytku roku dohnat zvýšením výkonnosti, bez ohledu na ztížené podmínky poskytování péče. Je naopak logické, že zájem pacientů o neakutní výkony, preventivní prohlídky a kontroly bude i po zbytek roku menší než normálně. Ministerstvo rovněž vůbec nepočítá s případnými dalšími vlnami epidemie,\"" uvedl Milan Kubek.

Doplnil to i statistikami. V březnu a dubnu přicházela k lékařům jen čtvrtina pacientů, v květnu jich stále byla polovina proti normálnímu stavu. \""Musíme naopak počítat s tím, že zdravotní péči budeme poskytovat se zvýšenými náklady a v obtížnějších podmínkách. Tak jako hasiči nejsou placení jen když hoří, tak i v případě zdravotnických zařízení je třeba hodnotit i jejich připravenost poskytovat zdravotní péči v případě potřeby,\"" uvedl prezident Kubek.


Jen testování na Covid-19 letos vyjde na 5 miliard

Dokud se v Česku neobjevil koronavirus, počítalo se s náklady na zdravotní péči 340 miliard. Nově by na ni podle návrhu ministerstva mělo jít 354 miliard. Jen testování na Covid-19 přijde i s náklady na ochranné pomůcky, odběrové sanitky a odměny zdravotníkům na 5 miliard korun.

Za celý letošní rok bude stát zdravotnictví včetně provozních nákladů zdravotních pojišťoven asi 366 miliard korun. Naopak příjmy ministerstvo očekává (podle lékařské komory chybně) ve výši 318 miliard.


David Garkisch

Ilustrační foto: Flickr.com, CC 2.0, Francisco Àvia, Hospital Clínic de Barcelona


reklama

reklama


reklama

reklama