Hlavička
Rady a tipy -
29/03/2021

Nenakupujte ivermektin na internetu, neužívejte ho sami, varuje lékový ústav

Vyvarujte se snahy pokoutně získávat ivermektin, nepodporujte černý trh, neužívejte jeho verzi pro zvířata a nesnažte se jím léčit sami doma, znovu veřejnosti připomněl Státní úřad pro kontrolu léčiv (SÚKL). Některé protizákonné nabídky přípravku na internetu už úřad prověřuje.

reklama

reklama

Přípravek ivermektin jako lék na covid neregistrovala žádná země světa. Evropská léková agentura (EMA) upozorňuje, že ivermektin nemá žádný prokázaný přínos v léčbě nemoci a varuje před jeho toxicitou. Nedoporučila jeho užívání ani jako prevenci ani jako léčbu covidu-19.


České ministerstvo zdravotnictví používání ivermektinu přesto povolilo. Nesmí se ale označovat za lék, pacient musí být o jeho rizicích poučený a předepsat ho k užívání může pouze lékař. Více jsme o tom psali v článku Ministerstvo schválilo ivermektin pro Čechy. Experti i výrobce před ním varují

reklama



Ivermetin může poškodit játra i ledviny


V některých českých nemocnicích se vybraným pacientům ivermektinu dostane, ale jak upozorňuje i ministerstvo zdravotnictví, jde o „experimentální péči“. V tom je totiž s ivermektinem potíž – jeho pozitivní účinky při léčbě covidu nepotvrzují žádné věrohodné studie. Buď byly příliš malé, omezené nebo zkreslené podáváním dalších léků. Klinická hodnocení se navzájem popírají a buď tvrdí, že přípravek má potenciální přínos nebo to naopak zcela popírají.


V laboratorních podmínkách se sice ukázalo, že by ivermektin mohl virus ničit, musel by se ovšem podávat v takových dávkách, které by pro člověka byly už toxické a jedovaté. „Působí toxicky na játra a na ledviny. Samozřejmě, záleží i na velikosti dávky. Účinky byly prokázány pouze na tkáňových kulturách, a to s takovými koncentracemi ivermektinu, které by člověka spolehlivě zahubily,“ potvrdil i prezident České lékařské komory Milan Kubek. Komora proto navrhovala ministru zdravotnictví, aby před uvolněním přípravku pro pacienty proběhly v Česku studie, které by se účinky a riziky ivermektinu zabývaly. Ministr Jan Blatný ale žádost nevyslyšel.



Lidé se léčí i odčervovadly pro koně


Fámy a neověřené zprávy o účincích ivermektinu přesto žijí vlastním životem a lidé se k němu proto snaží dostat i pokoutními cestami. Ivermektin totiž na trhu existuje – v lidské medicíně se používá ke skutečné a ověřené léčbě několika exotických nemocí jako je například elefantiáza nebo říční slepota.


Jinak ovšem ivermektin slouží k tomu, k čemu byl vynalezen – odčervují se jím především hospodářská zvířata. Těm pomáhá zbavit se hlístic a jiného parazitního hmyzu. Také proto se po celém světě, Česko nevyjímaje, objevily případy, kdy lidé sami sebe nebo své blízké léčili těmito veterinárními přípravky podle dávkování staženého z internetu.


Z dostupných zdrojů - mimo jiné to uvádí i americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) - víme o případech, kdy došlo k předávkování veterinární pastou s ivermektinem,“ potvrdila tisková mluvčí SÚKL Klára Brunclíková.



Prodej ivermektinu na internetu porušuje zákon


Zneužívána je ale i humánní forma ivermektinu. V Česku by se k němu pacient bez lékaře a jeho důkladného posouzení neměl vůbec dostat. Lék sice lékárny mají, ale vydat ho mohou jen na předpis. Lidé, kteří ho k léčbě covidu experimentálně užívají, navíc často leží v nemocnicích pod přímou kontrolou lékařů a sester.


Zatímco tedy v českých lékárnách ivermektin nenakoupíte, v některých zemích je naopak ve volném prodeji. To se týká i našich bezprostředních sousedů jako je Slovensko, Maďarsko nebo Rakousko, odkud si i Češi mohou přípravek přivézt.


Další možností je nákup na černém trhu na internetu. SÚKL už se několika takovými nabídkami zabývá, protože jsou nelegální. „Výjimkou není prodej léčivých přípravků s ivermektinem na internetu, přičemž se jedná o léčivé přípravky vázané na lékařský předpis, takže takový prodej zákon nedovoluje. SÚKL už několik takových nabídek prověřuje,“ potvrdila mluvčí Klára Brunclíková.


Ať už se k přípravku ivermektin dostanou pacienti jakkoli, lékový ústav je od domácí samoléčby odrazuje. „Z pohledu zvážení přínosů a rizik je vhodnější používat ivermektin za kontrolovaných podmínek a při definovaném bezpečném dávkování a nepodporovat černý trh nebo užívání nevhodných veterinárních přípravků s jeho obsahem,“ dodala mluvčí Státního zdravotního ústavu pro kontrolu léčiv.


David Garkisch


Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0




reklama

reklama


reklama

reklama