Hlavička
Zprávy -
14/06/2023

Nezletilé děti mají právo na nepřetržitou přítomnost rodiče, doporučuje metodický pokyn MZd. Co je ale potřeba dodržovat?

Nezletilé děti mají právo na nepřetržitou přítomnost svých zákonných zástupců při poskytování zdravotních služeb, a to i v případě jednodenní nebo lůžkové péče ve zdravotnickém zařízení, pokud to umožňuje vybavení zdravotnického zařízení a zároveň nebude narušeno poskytování zdravotních služeb. Vyplývá to z nového metodickém pokynu, které vydalo ministerstvo zdravotnictví (MZd) na základě podnětu Kanceláře veřejného ochránce práv.

reklama

reklama

„Dítě s odpovídající volní a rozumovou vyspělostí může také projevit vůli, aby konkrétní zákonný zástupce či osoba blízká naopak u něj přítomni nebyli, a to buď zcela nebo například po určitý čas,“ dodává zároveň osmnáctistránkový dokument MZd

„Poskytování zdravotních služeb může být pro dítě náročnou životní zkušeností, jelikož se podrobuje zdravotním výkonům, které někdy doprovází strach nebo bolest. Pokud je však v přítomnosti rodiče, má to velice pozitivní dopad nejen na jeho psychiku, ale i psychiku samotných rodičů. Metodický pokyn z dílny Ministerstva zdravotnictví je jakousi „kuchařkou“ pro všechny poskytovatele zdravotních služeb v řešení přítomnosti zákonných zástupců a osob blízkých při poskytování zdravotních služeb u dětských pacientů. Děkuji všem, kteří ke vzniku metodického pokynu přispěli,“ řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Aby metodický pokyn odpovídal požadavkům vyplývajících z praxe, byl Ministerstvem zdravotnictví konzultován s odbornými společnostmi České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně, z. s., Asociací nemocnic České republiky, Asociací českých a moravských nemocnic, Asociací zdravotnických záchranných služeb České republiky, Sdružením praktických lékařů pro děti a dorost České republiky, Kanceláří veřejného ochránce práv a Zmocněnkyní vlády pro lidská práva.

reklama

„Vnímáme pozitivně metodický pokyn Ministerstva zdravotnictví, na jehož vzniku se připomínkami z praxe podíleli i zástupci FN Brno. Věřím, že tento materiál bude dalším krokem k nastavení jednotných pravidel pod záštitou Ministerstva zdravotnictví a bude velkým pomocníkem v praxi pro zdravotnické pracovníky nejen naší nemocnice,“ řekl ředitel FN Brno Ivo Rovný.

Přítomnost rodiče je možné omezit podle MZd z provozních důvodů při operačních zákrocích, předoperační příprava včetně úvodu do anestezie by ale měla být v prostorách, kde je účast rodiče možná. Vhodné je podle ministerstva umožnit ji zejména dětem zvýšeně úzkostným, s mentálním nebo smyslovým postižením nebo poruchami autistického spektra (PAS). Právo se přitom vztahuje k oběma rodičům.

„Je nicméně pochopitelné, že zajistit nepřetržitou přítomnost obou zákonných zástupců může být v každodenní praxi s ohledem na provozní a prostorová omezení náročné. Proto je nutné individuálně vyhodnocovat," vysvětluje pokyn. 

Rodiče mohou být přítomní i při resuscitaci dítěte. „Přítomnost doprovodu u resuscitace (a jiných invazivních zákroků) je někdy vnímána zdravotníky jako stresující faktor, některé studie nicméně ukazují, že v takovém případě lépe funguje celková týmová spolupráce a komunikace i mezi zdravotníky samotnými bývá ve skutečnosti efektivnější a věcnější,“ dodává zpráva s tím, že pokud není resuscitace úspěšná, tak dle odborníků se i díky přítomnosti vyrovnávají se ztrátou lépe.

Celé znění Metodického pokynu k přítomnosti zákonných zástupců a osob blízkých u dětí při poskytování zdravotních služeb naleznete zde.

Autorka: Pavlín Zítková

Foto: Shutterstock

reklama

reklama


reklama

reklama