Hlavička
Kauzy -
17/07/2024

Nové protesty lékařů na obzoru? Ministerstvo se jen snaží protahováním poštvat pacienty proti lékařům, obávají se ČLK i odbory

Prosincová dohoda ministerstva zdravotnictví s lékaři a odbory je na spadnutí. Alespoň tak to proklamuje samo ministerstvo zdravotnictví (MZd). Sami lékaři i odbory jsou ale z dosavadního jednání nešťastní. Ministerstvo podle nich jen jednání protahuje a dodává nahodilá čísla nákladovosti bez požadovaných výpočtů a podkladů. Jak probíhala minulý týden ve čtvrtek schůze expertní skupiny, která se právě výpočty měla zabývat? A odhodlají se lékaři k novým protestům?

reklama

reklama

Na konci června a opakovaně minulý týden informoval ministr zdravotnictví Vlastimil Válek, že zákon o odměňování postavený na návrhu České lékařské komory (ČLK) a odborů bude stát desítky miliard korun. Za měsíc, a to ani po písemné žádosti, ale stále lékaři ani odbory nemají žádné podklady nebo výpočty, jak k daným číslům ministerstvo nebo poskytovatelé zdravotní péče došli.

„Napsal jsem panu ministru Válkovi po našem jednání na jeho požadavek čistě věcnou žádost o modelaci extra nákladů pro nemocnice při plnění Hegerova memoranda s tím, že platy lékařů za základní pracovní dobu se budou pohybovat v závislosti na dosažené kvalifikaci a délce praxe v rozmezí 1,5- až 3násobku průměrné mzdy. Pan ministr mi pak píše otevřený dopis a snaží se jen poštvat pacienty proti lékařům,“ uvedl pro web Našezdravotnictví.cz prezident ČLK Milan Kubek. Jak jsme psali minulý týden, v otevřeném dopise žádná modelace ani výpočty nebyly.

„Výpočty“ a expertní skupina

Ve čtvrtek 11. července se na ministerstvu zdravotnictví setkala expertní skupina, která měla nad čísly zasednout a posunout zákon o odměňování na další úroveň. 

reklama

„Schůzka byla prezentována jako schůzka, kde se budou propočítávat jednotlivé varianty navržené ministerstvem nebo námi a budeme hledat finanční dopad na zdravotní pojištění. Očekávali jsme, že nám budou představeny celkové náklady a především výpočty, jak se k výsledkům došlo. Vůbec žádné výpočty jsme ale nedostali. Stejně tak nemáme informace, jak došli ke koeficientům, které představili,“ řekl pro web Našezdravotnictví.cz předseda Sekce mladých lékařů ČLK Dalibor Veselý s tím, že reálně si nejsou jistí, že má dané náklady ministerstvo spočítané. 

„Podle nás jsou to jen odhady. Něco počítali poskytovatelé zdravotní péče. I o jejich výpočty jsme opakovaně žádali od června i přímo na schůzkách a byly nám slíbeny. Ředitel Odboru přímo řízených organizací z MZd Jan Michálek měl prezentaci o sedmi slajdech, kde byly jen zmíněny jednotlivé varianty k výpočtu, a na konci schůzky se nás zeptal, jestli jsou to ty správné varianty, které mají počítat. Přitom prezentují, že vše mají dávno spočítané a výsledné náklady budou činit desítky miliard korun navíc ze státního rozpočtu,“ dodal s pousmáním Dalibor Veselý.

„Nikdy nám nedali žádné podklady dopředu. Je to vždy překvapení a jednáme o něčem, co slyšíme poprvé. Ministerstvo zdravotnictví nedodrželo žádné termíny. Je z toho taková pachuť. Předstírají, že tvůrčím způsobem jednají. Pro nás je složité se jednání vůbec účastnit, když vidíte, že to nikam nesměřuje. Je to jedna bouda za druhou, ale nechceme z jednání odejít,“ řekl pro web Našezdravotnictví.cz rozhořčeně předseda Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů (LOK-SČL) Martin Engel.

Nedodáváním podkladů a neustálým zdržováním vzniká podle prezidenta Kubka časový problém. „Opět uplynuly týdny, nic není domluveno, připraveno a ministerstvo ani nezpracuje podklady, o které žádalo a já písemně dodal.“

„Ztratili jsme jednáním už osm měsíců. Nejdříve jsme čtyři měsíce řešili, jestli sjednotit odměňování, nebo ne. Jestliže ale s námi někdo podepíše v prosinci dohodu, že se odměňování sjednotí, tak už jsme za touto křižovatkou. Už nemáme mluvit o tom, kdo si co v této věci o tom myslí. Teď se zase točíme na kvantifikaci, kdy nám odečítají množství peněz,“ sdílí obavy Engel. Podle něj, pokud by i zákon byl předložen k projednání do září, tak za čtyři měsíce, aby platil od 1. ledna 2025, neprojde jinak než v legislativní nouzi.

Kličkování mezi čísly

Největším zádrhelem pro lékaře je návrh, podle kterého by lékař v závislosti na dosaženém stupni kvalifikace pobíral průměrně 1,5- až 3násobek průměrné mzdy v národním hospodářství dva roky zpět, ale do platu by se mu počítaly i přesčasy v rozsahu 416 hodin ročně.

„Musí to být počítané za základní pracovní dobu, pokud je přesčas dobrovolný. Zároveň nám vadí, že ministerstvo předložilo spoustu nesmyslných koeficientů. Například z koeficientu 1,58× včetně přesčasů 32 hodin měsíčně nemáte šanci dostat trojnásobek, který slíbili v rámci Hegerova memoranda. To by musel být koeficient cca 2,4. A ani nevíme, jak k takovému koeficientu došli, na to se právě od začátku ptáme, ale odpovědi nemáme,“ vysvětlil předseda Sekce mladých lékařů ČLK Veselý.

„Ministerstvo zdravotnictví se točí v poměrovém odměňovaní, kde je zakomponovaných 32 hodin přesčasů. Z nich pak ale vykazují kvantifikačně mnohem vyšší sumu, než je reálné, čímž snižují základní platy,“ popisuje Engel. 

Podle něj je tam ale se započtením přesčasů i další velký problém. Zákon má být vytvořen i pro ostatní nelékařské pracovníky, ale ti takové přesčasy nemají. „Jak tam zařadit sestry bez přesčasů do platů lékařů s přesčasy? Když jsme platy navázali na průměrný plat v zemi, tak nás ministerstvo poučovalo, že podle Českého statistického úřadu jsou přesčasy zahrnuté i u jiných profesí.  Z praxe ale víme, že žádné jiné profese nemají tak velké přesčasy jako zdravotníci, kterým tvoří i 50 % příjmů,“ osvětlil Engel.

Hlavní překážkou jsou podle ministerstva vysoké náklady, které by pojišťovny musely vydat a které dle tvrzení ministerstva šplhají až k 50 miliardám. Druhým dechem ale dodávají, že platy lékařů již vlastně Hegerova memoranda téměř dosahují.

„To jsou nesmysly ode zdi ke zdi. Další velký problém vidím v tom, že se mluví o resetování nenárokového osobního hodnocení. Poslední tři roky nechtěli zvedat tabulky, takže výsledné tabulky se zvyšovaly na základě osobních ohodnocení a odměn. Doslova se tím zaplevelily. Oni ale potřebují, aby základ vypadal, že nám dluží co nejméně,“ sdílí své starosti Engel.

Hrozí nové protesty lékařů?

Na středeční odpoledne 17. července ministerstvo zdravotnictví svolalo tiskovou konferenci pro novináře, kde plánuje představit plnění prosincové dohody se zdravotníky. Je to den před domluveným setkáním ministerstva s Českou lékařskou komorou (ČLK), Sekcí mladých lékařů ČLK, odbory, poskytovateli zdravotní péče a pojišťovnami. Zároveň ale nikdo z lékařů ani odborů  nedostal jak pozvání na tiskovou konferenci, tak ani podklady pro čtvrteční jednání.

„Tisková konference před jednáním 18. července nepůsobí dobře. Zaprvé se tak děje před další důležitou schůzkou a zadruhé proběhne tisková konference bez naší účasti. Prezentují jen svůj pohled na věc bez možnosti kontrovat z naší strany,“ domnívá se Veselý. 

Lékařům každopádně začíná být čím dál více jasné, že žádné výpočty a podklady modelace extra nákladů pro nemocnice při plnění Hegerova memoranda s tím, že se platy lékařů za základní pracovní dobu budou pohybovat v závislosti na dosažené kvalifikaci a délce praxe v rozmezí 1,5- až 3násobku průměrné mzdy, neuvidí, a dochází jim trpělivost.

Na otázku, jestli v letošním roce proběhnou nové protesty lékařů, představitelé ČLK ani LOK tuto možnost nezavrhli. 

„Nikdo nemůže nic vyloučit, protože na všech jednáních, která jsme s místními organizacemi měli, tak splnění tohoto zákona o odměňování je pro nás kruciální a nesmírně důležité. Věrně druhé straně říkám, jakou hru s námi hrají, že se  za osm měsíců nikam nehnuli a dohoda není na spadnutí a spíš to vypadá, že žádná nebude,“ řekl předseda LOK-SČL.

Že lékařům dochází trpělivost, potvrdil i prezident ČLK Milan Kubek. „Lékaři se budou muset sami rozhodnout, jestli se budou chtít nechat znovu podvést, nebo jestli se budou chtít bránit a domáhat se svých práv. ČLK je bude bránit a bude protesty podporovat, případně spoluorganizovat. Bylo by určitě vhodné, kdyby se zapojili i soukromí lékaři, zejména ambulantní specialisté, které zadání MZd pro zdravotní pojišťovny v rámci dohodovacího řízení postavilo ne na druhou, ale desátou vedlejší kolej. Z jejich pohledu jsou zřejmě zbyteční, protože úhrady, které pojišťovny nabízely na základě zadání ministerstva, by byly tři roky po sobě hluboce pod inflací a nepokrývají náklady. Pokud se chtějí soukromí lékaři něčeho domoci, budou muset taky protestovat,“ uzavřel možnosti Milan Kubek.

Autorka: Pavlína Zítková

Foto: Shutterstock

reklama

reklama


reklama

reklama