Hlavička
Zprávy -
23/05/2021

Nové změny: Očkování od 35 let, školy v provozu, otevřené hotely a kina

Od pondělí se rozvolňují některá protiepidemická opatření a zároveň se otevírá možnost očkování pro lidi od 35 let. Rozvolňování se týká nejrůznějších služeb od hotelů, přes posilovny, sportoviště až po kulturní akce pod širým nebem nebo i uvnitř budov. Volnější režim začne platit také na školách.

reklama

reklama

Všechny tyto kroky ale stále doprovázejí další pravidla jako je třeba testování, rozestupy, osvědčení o očkování, případně doklad o prodělané nemoci covid-19. Hromadné akce jsou omezeny co do počtu účastníků a lidé na nich budou muset dál nosit respirátor. Podrobné detaily k rozvolnění současných protiepidemických opatření zveřejnila vláda.


Očkování už i pro třicátníky

reklama

Patrně nejvýznamnější změnou je zpřístupnění očkování pro zájemce od 35 let. Dosud bylo přístupné jen pro čtyřicátníky a starší. Věkový limit má navíc rychle klesat. Už od středy  26. května by se podle premiéra Andreje Babiše mohli k očkování registrovat lidé od 30 let. Od počátku června by to pak mohlo platit pro každého nad 16 let.

Kromě toho vláda připravuje mediální kampaň, která by měla být zacílena na mladší generaci. „Oslovili jsme významné osobnosti, sportovce a připravuje se to, abychom to načasovali, kdy už skutečně se dostaneme do fáze, že budou vakcíny,“ uvedl Babiš v rozhovoru pro televizi Prima. Dosud je v Česku očkováno jednou nebo dvěma dávkami vakcín 3,3 milionu lidí.


Otevřené hotely i zahrádky restaurací

Očkování proti covidu-19 se bude v životě lidí stávat stále důležitějším, protože bude (kromě osobní ochrany pře nákazou) sloužit i jako jakási vstupenka či povolení k mnoha běžným činnostem. Nově se například otevírají penziony, hotely a další ubytovací zařízení. Hosté ale mohou tyto služby využít jen pokud se personálu předem prokáží buď potvrzením o očkování, prodělané nemoci nebo negativním testem.

V případě hotelů nesmí být test (ať už PCR nebo antigenní) starší než dva dny. I pak ale platí jistá omezení – ubytovat se lze jen na týden anebo podstoupit další test. Podobně se lidem otevřely zatím jen venkovní zahrádky restaurací. I tam by měli lidé chodit jen pokud nejsou ostatním nebezpeční, ale prokazovat to nemusí. Jen pokud se chtějí někde ubytovat. „Na rozdíl od zahrádek se musí klient skutečně prokázat bezinfekčností, když vstoupí do objektu a jedná s personálem. Personál (hotelu) musí zkontrolovat, že dotyčný splňuje stanovené požadavky,“ upozornil vicepremiér Karel Havlíček.

Havlíček rovněž představil plán, podle kterého chce vláda otevřít i vnitřní prostory restaurací: „Předběžný scénář počítá s otevřením v první polovině června. Čísla nasvědčují, že v ideálním případě by to mohlo být 7. června.


Kultura a sport

Otevírají se i kulturní a sportovní akce. Také u nich ovšem platí omezující pravidla. „Venkovní událost může naživo sledovat tisíc diváků, pro vnitřní akce nově platí limit pět set diváků,“ přiblížil ministr zdravotnictví Petr Arenberger. Hlediště přesto smí být kvůli rozestupům mezi diváky obsazené jen z poloviny své kapacity.

Diváci musí také nosit respirátory a znovu pro ně platí povinnost se prokázat dokladem o prodělané nemoci, negativním testem nebo potvrzením o očkování.


Školy

Rozvolnění protiepidemických opatření se týká také škol. Na těch základních se ruší dosavadní rotace žáků, kteří se při prezenční výuce po týdnu střídali. Školy se otevírají také středoškolákům a vysokoškolákům. Přesto i tam budou platit například povinné rozestupy mezi studenty nejméně 1,5 metru. Žáci nadále musí podstupovat testy. Pokud budou mít negativní výsledek antigenního testu, bude jim stačit pouze na týden, u PCR testů to budou naopak týdny dva.

A i když to už asi nebude mít v tomto školním roce efekt, od konce května se mohou pořádat i školy v přírodě. Opět ale za jistých omezení – doklady o negativním testu všech žáků a dalších účastníků. Navíc se při škole v přírodě nesmí potkat žáci dvou různých škol.


David Garkisch

Ilustrační foto: Flickr, Vucba, (CC BY 2.0)



reklama

reklama



Mohlo by vás zajímat


Obrázek
Zprávy -
16/04/2024

Už v příštím roce vzniknou sociálně-zdravotní lůžka. Jaké změny to přinese a proč převažují hlavně obavy?

Propojit a vzájemně koordinovat dosud oddělené sféry sociální a zdravotní péče směřující ke zlepšení kvality života klientů v sociálně zdravotních službách. Garance vysoké úrovně poskytované zdravotní i sociální péče klientům, a to na jednom místě. Pružné a efektivní reakce na měnící se potřeby osob s chronickými zdravotními problémy. To jsou hlavní cíle změnového zákona o sociálně-zdravotním pomezí, který ve čtvrtek představili ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Reakce na návrh jsou ale dosti rozporuplné. Pomůže, nebo naopak sociálním a zdravotním zařízením spíše přitíží?

reklama

reklama