Hlavička
Zprávy -
23/02/2023

Nový patent řešící neplodnost. Pro pacientky může být díky vstupu investora dostupný již do dvou let

Problém neplodnosti ročně postihuje přes 48 milionů párů po celém světě. Týká se hlavně žen nad 40 let, kterým se s věkem snižují i šance na otěhotnění umělým oplodněním. Hrozí zdravotní rizika nebo vrozené vady dítěte. Nadějí těchto párů pro úspěšné umělé oplodnění by mohl být nový patent biotechnologického start-upu Fetus, který je součástí skupiny FABA Capital.

reklama

reklama

IVF (nebo-li „oplodnění ve zkumavce“, léčba neplodnosti nazvané in vitro fertilizace, pozn. red.) je dosud nejefektivnějším způsobem léčby neplodnosti. Pro úspěšný proces je klíčová souhra několika okolností, například výběr vhodných embryí. Nová technologie chráněná patentovou přihláškou identifikuje nové miRNA molekuly využitelné v predikci.

„Zjednodušeně řečeno, technologie je součástí diagnostického testu, který předpoví aktuální připravenost žen na proceduru umělého oplodnění a společně s unikátním způsobem výběru vhodného embrya tím zvýší úspěšnost celého procesu,“ řekla docentka Miroslava Rabajdová z Ústavu lékařské a klinické biochemie univerzity v Košicích.

Jak testování funguje?

Výběr nejvhodnějšího embrya dnes lékaři uskutečňují podle CEO skupiny FABA Roberta Flociuse na základě údajů získaných z embryoskopu. Tato vyšetření jsou do značné míry ovlivněna jistou mírou chybovosti, která souvisí s morfologickém hodnocení embrya.

reklama

„Naše technologie zná kombinaci molekul, které se vyskytují v kultivačním médiu. Jedná se o tzv. malé RNA molekuly, přičemž je velmi důležité, aby byly přítomné v určitém poměru. Objev spočívá  v tom, že poznáme určitou kombinaci těchto molekul a z nich dokážeme usoudit, které z embryí je nejvhodnější pro umělé oplodnění,“ vysvětlil pro Našezdravotnictví.cz Robert Flocius, CEO skupiny FABA.

Když je vajíčko spermií úspěšně oplodněno, vznikne embryo nebo více embryí (spermatozoon). Prezentovaná inovativní technologie spočívá právě v neinvazivním odběru biologického materiálu bez jakéhokoliv poškození embrya. 

„Jako vhodný přístup se ukázalo analyzovat získané miRNA molekuly v kombinaci jako biomarkery. Molekuly jsou tak schopné napomoci v personalizované medicíně při predikci úspěšnosti IVF skrze výběr vhodného embrya,” dodala docentka Katarína Šoltys z Přírodovědecké fakulty Univerzity Komenského v Bratislavě.

Tato embrya se následně kultivují do šestého dne pro embryonální vývojovou fázi blastocysta. V této fázi se zjistí, jaké má dané embryo pohlaví.

„Dorostlá embrya se zamrazí (kryokonzervace) a uchovávají v kapalném dusíku při teplotě okolo -196°C. Doporučená je modernější vitrifikace, kde se nevytvářejí ledové krystaly a po ohřátí jsou buňky ve skvělé formě. Embrya zkoumána preimplementační genetickou diagnostikou PGT-A , PGT-SR a PGT-M pomáhají zjistit vrozené vady,“ popsal Robert Flocius. 

Bez investora by projekt nepokračoval

Část experimentálního výzkumu se odehrála také v laboratořích Masarykovy univerzity v Brně. „K výzkumu jsem byl přizván, abych poskytl svoje zkušenosti z oblasti studia a vysokokapacitních analýz molekul miRNA v klinickém materiálu. Podíleli jsme se rovněž na realizaci vlastních sekvenačních analýz a experimentálním designu s cílem posunout technologii z úrovně experimentu směrem k možnému aplikačnímu využití,“ uvedl profesor Ondřej Slabý ze Středoevropského výzkumného institutu (CEITEC) a Lékařské fakulty Masarykovy univerzity.

Aby ale projekt přešel k experimentální fáze do další, byl potřeba vstup investora. Patent nakonec zaujal českou hodingovou skupinu FABA Capital. Kontrakt v hodnotě 441 tisíc eur (cca 10,46 milionu Kč) zahrnuje převod práv duševního vlastnictví do nově vzniklého start-upu Fetus s vědeckými týmy univerzit v Bratislavě, Košicích a v Brně.  

Smyslem kontraktu je komercializace projektu v rámci IVF embryo transferů.

„Vstupem do tohoto projektu chceme celosvětově snížit počet nechtěných potratů a zvýšit šanci budoucím rodinám, které se chtějí rozrůst o zdravého potomka. Celkový proces léčby neplodnosti je velmi náročný na psychiku a při prvním nevydařeném transferu má neúspěch velké nežádoucí dopady na případné další pokusy. Je nám ctí být součástí zrození nových životů se šťastným příběhem,“ doplnil Robert Flocius, CEO skupiny FABA.

Předpokládaná dostupnost uvedení testu pro pacientky je odhadováno podle Flociuse na 18 až 24 měsíců.

V rámci spolupráce akademických a univerzitních projektů na celém světě vytvořila skupina inkubátor fabaincube pro další podobné projekty. Podle analýzy z průzkumu trhu a byznys plánu bude mít Fetus do čtyř let valuační hodnotu 100 milionů eur. Technologie IVF embryo transferů poprvé zaujala veřejnost na Transfera Technology Day 2020, následně získala v roce 2021 slovenskou Cenu za transfer technologií v kategorii Inovace.  

Autor: Pavlína Zítková

Foto: Shutterstock

reklama

reklama


Mohlo by vás zajímat


Obrázek
Zprávy -
16/04/2024

Už v příštím roce vzniknou sociálně-zdravotní lůžka. Jaké změny to přinese a proč převažují hlavně obavy?

Propojit a vzájemně koordinovat dosud oddělené sféry sociální a zdravotní péče směřující ke zlepšení kvality života klientů v sociálně zdravotních službách. Garance vysoké úrovně poskytované zdravotní i sociální péče klientům, a to na jednom místě. Pružné a efektivní reakce na měnící se potřeby osob s chronickými zdravotními problémy. To jsou hlavní cíle změnového zákona o sociálně-zdravotním pomezí, který ve čtvrtek představili ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Reakce na návrh jsou ale dosti rozporuplné. Pomůže, nebo naopak sociálním a zdravotním zařízením spíše přitíží?

reklama

reklama