Hlavička
15/07/2022

Očkování čtvrtou dávkou proti covidu startuje v pondělí. Ministr zdravotnictví jedná se zdravotními pojišťovnami o proplácení PCR testu

Od pondělí 18. července se mohou lidé nad 18 let, od jejichž posledního očkování uplynuly více než čtyři měsíce, nechat naočkovat druhou posilovací očkovací dávkou proti covidu-19. Informoval o tom ministr zdravotnictví Vlastimil Válek na dnešní tiskové konferenci.

reklama

reklama

Ministerstvo zdravotnictví doporučuje aplikace především osobám nad 60 let a mladším rizikovým pacientům. Rozhodnutí se týká podání druhých posilovacích dávek mRNA vakcín Comirnaty (BioNTech/Pfizer) a Spikevax (Moderna) s tím, že posilovací dávku lze dostat bez registrace v nemocnicích a u praktických lékařů.

U rizikových skupin je nutná konzultace ošetřujícího lékaře. Rezervační systém bude spuštěn od poloviny srpna.

„Chci, aby měli k očkování přístup všichni, kteří o něj mají zájem. Především pak silně doporučuji druhou posilovací dávku osobám starším 60 let a rizikovým osobám. Očkování je dobrovolné, proto děkuji všem, kteří jsou zodpovědní a zajdou si před podzimem na další dávku. Našim zdravotníkům, pacientům i celé společnosti to pomůže lépe zvládnout několik následujících měsíců," řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

reklama

Respirátory v nemocnicích

Ministerstvo zdravotnictví zároveň apelovalo na osobní zodpovědnost a doporučilo nošení respirátorů ve zdravotnických a sociálních zařízeních, v hromadné dopravě a místech s velkou koncentrací osob. 

Hygienické stanice a orgány ochrany veřejného zdraví vydávají doporučení pro zdravotnická a sociální zařízení, aby v rámci svých vnitřních předpisů v nutných případech využila možnost zavedení nošení roušek a respirátorů.

Některé nemocnice již výzvu vyslyšely. Třeba návštěvy v Oblastní nemocnici Mladá Boleslav musí nosit u hospitalizovaných pacientů na lůžkových odděleních nemocnice po celou dobu pobytu na pokoji s pacientem respirátor, roušku či nanoroušku a dodržovat i další hygienická opatření, jako jsou důkladné mytí či dezinfekce rukou.

PCR v jednání s pojišťovnami

Pravidla se zatím nemění ani ve věci testování. První možností jsou antigenní testy, které jsou dostupné v lékárnách pro případ, že mají občané podezření na nákazu covidem-19, nebo po rizikovém kontaktu. 

Druhou možností je PCR test, který indikuje lékař na základě příznaků onemocnění. Takovýto PCR test je hrazen z veřejného zdravotního pojištění. Pokud dojde k potvrzení nákazy, platí sedmidenní izolace. Povinnost izolace zaniká po odeznění příznaků a po zhodnocení zdravotního stavu pacienta lékařem. 

Ministerstvo zdravotnictví bude jednat se zdravotními pojišťovnami o možnosti úhrady PCR testu ze zdravotního pojištění bez nutnosti indikace lékařem.

„Epidemickou situaci v ČR máme pod kontrolou. Monitorujeme ji společně s daty ze zahraničí. Aktuální mutace covid-19 nepůsobí v tuto chvíli zásadní zátěž na nemocnice a zdravotní systém. Počty pacientů na JIP a ECMO jsou stále nízké a nemocnice péči o tyto pacienty zvládají," řekl náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic.

Zdůraznil, že v pohotovosti je Centrální řídicí tým a Národní institut pro zvládání pandemie, které jsou připraveny promptně reagovat na změnu situace.

Ve čtvrtek potvrdily laboratoře covid u 1711 osob. S covidem leží v nemocnicích více než 400 osob. Ve vážném stavu je momentálně 26 pacientů a tento počet zůstává stabilní. 

Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška začíná epidemie znovu sílit, ale růst pozitivních osob by měl trvat jen ještě dva týdny a pak by měl nejspíše nastat zlom. 

Autor: Pavlína Zítková

Foto: Shutterstock

reklama

reklama

reklama

reklama