Ačkoliv pandemie covid-19 devastuje už více než rok a půl celou planetu a lidstvo dokázalo proti novému koronaviru vyvinout rekordně rychle účinné vakcíny, stále existují odpírači tohoto očkování. Data ale ukazují, že vakcíny jsou mimořádně účinné, bezpečné a že očkování pomáhá jedincům i společnostem.
reklama
reklama
Očkování proti covid-19 je terčem usilovné dezinformační kampaně. Cílem dezinformátorů je záměrná manipulace se čtenáři s vidinou vlastního prospěchu. Tím může být prodej „zázračných“ prostředků k ochraně před koronavirem, radost z úspěchu úmyslně rozšiřovaných lží nebo snaha o podrytí důvěry v demokracii.
Co znamenají procenta u účinnosti vakcín
reklama
Často opakované dezinformace se týkají domnělé neúčinnosti anebo malé účinnosti vakcín proti nákaze covidem. Účinnost vakcín se udává v procentech. Co si ale představit pod sdělením, že vakcína má účinnost 95 procent?
„V první řadě je třeba zdůraznit, že to neznamená, že ochrání 95 procent očkovaných. Ochrání jich totiž mnohonásobně více. Účinnost vakcíny 95 procent udává, že propuknutí onemocnění covid-19 po vakcinaci je o 95 procent nižší než bez očkování. Jinak řečeno, v populaci, kde by bez očkování onemocnělo covid-19 celkem 1 000 lidí, po očkování by jich onemocnělo jen 50,“ uvedla Asociace inovativního farmaceutického průmyslu ve snaze bojovat proti dezinformacím o vakcínách.
Vakcíny proti covidu fungují
V dosud publikovaných klinických studiích, kterých se zúčastnilo více než 164 000 dobrovolníků z celého světa, vyšla účinnost vakcín v rozmezí 66-95 procent. Ačkoliv byly různé vakcíny testovány v různých státech, různých věkových skupinách, v různém čase a nestejných podmínkách, lze z dostupných dat vyvodit, že jsou schopny snížit výskyt nemoci covid-19 třikrát až dvacetkrát.
Tyto výsledky byly dosaženy v podmínkách klinických studií, které mohou a nemusejí věrně odrážet situaci v reálném světě. K dispozici jsou však již přesné výsledky očkování v Izraeli, které zahrnují více než 1 190 000 obyvatel, tedy dostatečně velkou skupinu (polovinu očkovaných, polovinu neočkovaných). Výsledky ukazují, že v reálné praxi je účinnost vakcíny 92 procent, což potvrzuje závěry klinických studií. Očkování tedy snížilo riziko onemocnění covid-19 a také riziko těžkého průběhu nemoci více než dvanáctkrát. Publikovaná data jasně ukazují, že vakcíny proti nemoci covid-19 jsou vysoce účinné.
„Data jednoznačně ukazují, že očkování má smysl. Za jeho odmítáním bývá strach, který ale mnohdy způsobuje jen nedostatek informací. Mysleme na to, že vakcínami proti covid-19 se očkuje obrovské množství lidí na celém světě. Máme tedy k dispozici nebývalé množství dat, která by se u jiných vakcín sbírala po daleko delší dobu. Pokud by tedy s některou z vakcín bylo něco v nepořádku, dozvíme se to opravdu velmi rychle,“ vysvětlila ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv Irena Storová.
David Garkisch
Ilustrační foto: Pixabay, CC0
reklama
reklama
Mohlo by vás zajímat
reklama
reklama