Hlavička
21/05/2021

Očkování se otevře i pro lidi od 30 let. Od června by mohlo být pro všechny

Dostupnost očkování proti nákaze covid-19 se v příštím týdnu rozšíří i na třicátníky. Vláda dnes zároveň rozhodla, že očkovaný člověk bude po třech týdnech od první dávky považovaný za nerizikového a ten, kdo nemoc prodělal bude chráněnou osobou s protilátkami namísto tří měsíců celého půl roku.

reklama

reklama

Od pondělí se budou moci k očkování proti novému koronaviru hlásit i lidé mezi 35 a 39 lety. Od středy se tato hranice ještě sníží a k registraci se pak budou moci přihlásit lidé od třiceti let výše. Oznámil to premiér Andrej Babiš a zároveň dodal, že zřejmě od června se bude moci nechat očkovat už každý, bez omezení věku.


Tři týdny od očkování a do půl roku od nemoci

reklama

Už od počátku tohoto týdne vláda zpřístupnila vakcinaci proti covidu lidem od 40 let. Očkovaným se tak otevřou nejrůznější služby, včetně posiloven nebo posezení v restauračních zahrádkách. Od vakcinace ale musí nejprve uběhnout tři týdny.

Ve stejné situaci – tedy jako „bezpečné“ osoby, budou i lidé, kteří nákazu už prodělali a mají v těle protilátky. Dosud měli tento status tři měsíce, ale vláda dnes tuto lhůtu protáhla na půl roku. Ostatní mohou tohoto postavení využívat, pokud se prokáží negativním testem na covid-19.


Dva PCR testy na měsíc

I v testování se však připravují změny. Podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera by od června mohly být lidem hrazeny ze zdravotního pojištění buď dva testy PCR nebo čtyři antigenní testy měsíčně. 

„Případným zavedením bezplatných PCR testů by byla odstraněna zásadní překážka v cestování neočkovaných osob, kterou je pořizovací cena testu. Cena PCR testu se obvykle pohybuje kolem 1 500 Kč za test, při přetrvávající povinnosti obvykle 2 testů při cestách do jiných zemí EU představuje celkový náklad nepřiměřenou a odrazující finanční zátěž,“ komentoval tento návrh Roman Škrabánek, předseda Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixabay, CC0
reklama

reklama

reklama

reklama