Hlavička
Zprávy -
15/08/2022

Očkujeme se pro život beze strachu, hlásá v nové kampani ministerstvo zdravotnictví a spouští registrace ke čtvrté dávce očkování proti covidu-19

Ministerstvo zdravotnictví představilo kampaň na podporu očkování proti covidu-19 s heslem „Očkujeme se pro život beze strachu” s podtitulem "Zdraví přeje připraveným". Zároveň dnes spustilo registrace pro očkování druhou posilovací dávkou.

reklama

reklama

„Přeočkovat se druhou posilovací dávkou u praktiků nebo bez objednání v síti očkovacích míst mohou dospělí lidé v Česku už od 18. července. Od té doby si pro ni přišlo bezmála 100 tisíc lidí. V reakci na očekávaný zájem i v následujícím období dnes spouštíme rezervační systém i pro tuto nejnovější dávku, který lidem celý proces přeočkování zjednoduší,“ řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek na dnešní tiskové konferenci s tím, že očkování se pravděpodobně bude muset opakovat tak dlouho, dokud tento virus s námi bude.

Vakcíny podle něj i proti současné variantě viru chrání dostatečně. Zhruba šest týdnů po očkování je podle něj člověk chráněný i před nákazou, čtyři až šest měsíců před vážným průběhem. Zatím se šlo naočkovat u praktických lékařů nebo na místech bez registrace, ode dneška je možné se i registrovat předem.

Zájemci se mohou registrovat přes centrální rezervační systém na stránkách crs.uzis.cz. Přeočkování je možné mRNA vakcínami Comirnaty a Spikevax a je plně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Na základě provedené aplikace posilovací dávky je vystaven digitální certifikát EU Covid bez omezené platnosti.

reklama

„Očkování doporučuji zejména osobám starším 60 let, chronicky nemocným a dalším rizikovým skupinám. Covid-19 je stále mezi námi a je nebezpečný. Vakcína chrání proti těžkému průběhu onemocnění. Neslibujeme konec covidu, ale chceme přesvědčit občany, aby se naočkovali posilovací dávkou, čímž předejdeme zahlcení nemocnic i vážným zdravotním rizikům. Očkování chápeme jako základní nástroj ochrany před těžkým průběhem covidu-19 a jeho zdravotními i celospolečenskými riziky,” doplňuje ministr zdravotnictví. Všechny informace ke covidu jsou k dispozici na webu www.ceskoockuje.cz.

Nová kampaň

Ministerstvo zdravotnictví zároveň představilo kampaň na podporu očkování proti covidu-19 a její letní fázi. Ta se objeví především na sociálních sítích. Hlavní část kampaně, která proběhne ve veřejných sdělovacích prostředcích a na venkovních nosičích reklamy, bude spuštěna v průběhu září, před očekávanou podzimní vlnou covidu-19. 

Podle průzkumu ministerstva má o čtvrtou dávku zájem 38 procent populace, pětina není rozhodnutá a na tu právě kampaň cílí především. Za necelý měsíc, kdy je možné si pro čtvrtou dávku přijít, ji dostalo 95 tisíc lidí.

Vizuální návrh připravila agentura McCann Prague. Součástí kampaně jsou vizuály pro očkovací místa, návrhy inzerátů či televizních a rozhlasových spotů. Kampaň je zaměřena i na podporu očkování obecně s důrazem na prevenci.
Ministerstvo zdravotnictví rovněž spolupracuje s řadou organizací, které pomáhají s osvětou i očkováním mezi zranitelnými skupinami, například mezi imobilními pacienty nebo ukrajinskými uprchlíky.

„Na důležitost posilujících dávek, obzvláště pro seniory, upozorňuje naše společnost už od loňského jara. Víme, že proočkovanost je možné zvýšit maximální dostupností, proto jsme jako první nestátní organizace otevřeli velkokapacitní očkovací centrum Bohéma (v Brně) bez nutnosti registrace, vyjížděli jsme do regionů a za imobilními pacienty. Stejně důležité je ale také informovat veřejnost o potřebě a benefitech očkování a vyvracet celou řadu dezinformací. V obou směrech může nestátní sektor sehrát důležitou roli a my vítáme, že nás tato vláda vnímá jako partnery ke spolupráci,“ uvedl Jindřich Vobořil, ředitel Společnosti Podané ruce o.p.s., jedné z organizací, se kterými ministerstvo zdravotnictví v tomto směru spolupracuje.

Podzimní vlna a opatření

Ministerstvo se chce především připravit na podzimní vlnu, která podle Válka beze sporu přijde, i když o něco později, než se čekalo, nejspíše v listopadu.

Ministr zdravotnictví letos čeká i chřipkovou epidemii, která bude následovat tu covidovou.

I proto ministerstvo doporučuje nosit respirátory nebo roušky na rizikových místech, jako jsou zdravotnická zařízení a zařízení sociální péče. Jednotlivá města je podle něj mohou zavést také například v hromadné dopravě, pokud bude v daném městě vyšší výskyt nákazy. Opatření by ale neměla být plošná.

„Plošná opatření znamenala jen obrovské ekonomické ztráty," dodal. Vyloučil, že by se na některá místa vyžadoval negativní test nebo restrikce pro neočkované. Od podzimu by podle něj lidé mohli mít přesto bez žádanky od lékaře jeden antigenní test měsíčně na covid zdarma.

Autor: redakce NašeZdravotnictví.cz

Foto: Shutterstock
 

reklama

reklama


reklama

reklama