Očkujte se! Lékaři varují před mixem koronaviru, chřipky a pneumokoka

Vakcinologové varují před dopady toho, kdyby se příští vlny koronaviru spojily s epidemií chřipky nebo sezónou pneumokoka. Vyzvali lékaře, ať už teď vyhledávají a přesvědčují rizikové pacienty a také ať jsou proti chřipce a pneumokoku očkováni hlavně zdravotníci.

Koronavirus stále koluje v populaci, většina lidí nákazu dosud neprodělala a nemá proti koronaviru žádné protilátky a obranu. Vakcíny jsou zatím stále v nedohlednu. Epidemiologové varují, že přijdou další vlny šíření koronaviru, a to patrně na podzim, kdy je obecně sezóna respiračních nákaz.


Koronavirus společně s chřipkou mít určitě nechcete

Vakcinologové v předstihu upozornili právě na tenhle problém. Pokud se spojí koronavirus s chřipkou a/nebo pneumokokovou infekcí, následky mohou být hrozivé. A to jak pro pacienty s takovým mixem nemocí, tak pro přetížené zdravotnictví. Sezóna chřipky i pneumokoka začíná v říjnu a trvá do května. Pravidelně přitom každý rok propukají epidemie.

Nákaze chřipkou i pneumokokem se přitom na rozdíl od koronaviru umíme bránit očkováním. "Zvýšení proočkovanosti proti těmto respiračním nákazám považujeme v současné situaci hrozby možných dalších vln Covid-19 za velice důležitý nástroj, jak předcházet dopadům," uvedl profesor Roman Chlíbek, vědecký sekretář České vakcinologické společnosti ČLS JEP.


Začnou se Češi konečně zajímat o očkování?

Jenže v Česku je počet lidí očkovaných proti těmto dvěma infekcím katastrofálně nízký. Většinou to považují za zbytečné, chřipku berou jako běžnou sezónní nákazu a nikoli vážnou nemoc. Někteří také očkování po nejrůznějších fámách nevěří. Více například v článku Konečný důkaz? Vakcíny za autismus nemohou, ukázala studie 650 tisíc dětí

Zájem, jaký vyvolalo plošné testování na koronavirus, naznačuje, že by současná pandemie mohla zvýšit i zájem o očkování. Aktivně by v tom ale měli vystupovat lékaři. Právě k tomu je vyzývají prostřednictvím České lékařské komory vakcinologové. Ti sestavili výzvu se šesti body (celý text dole pod článkem), které by měly snížit riziko, že v zemi na podzim vypukne katastrofa ještě horší, než jakou jsme prožívali doposud.


Mluvte s pacienty, varujte je, doporučte očkování

Mezi nejdůležitější body patří zřejmě ten poslední, který lékařům jednoduše doporučuje: "Informujte pacienty - komunikujte!" Jinými slovy, pacienti by měli vědět o tom, co jim hrozí. A to především ti rizikoví.

K tomu míří i další bod výzvy: "Zaměřte se na rizikové pacienty!" Lékaři by měli takové pacienty vytipovat a už v předstihu je při návštěvě nebo jinak varovat a upozornit na možnost ochrany vakcínou proti chřipce i pneumokokům.


Nezapomínejte na děti, patří mezi nejohroženější

Mezi ohrožené skupiny patří kromě chronicky nemocných také senioři a děti. Zejména děti jsou ideálními přenašeči chřipky i pneumokoka a patří každoročně také mezi nejčastěji nakažené. Souvisí to mimo jiné s tím, že jsou v kolektivu mnohem kontaktnější než dospělí.

Pneumokoka má podle testů v nosohltanu dokonce 60 procent dětí proti deseti procentům dospělých. Jde o velmi rozšířenou bakteriální infekci, která přichází v pravidelných vlnách a její sezóna trvá déle než půl roku. Proto další bod výzvy vakcinologů všem lékařům zní: "Nezapomínejme na děti!"


Očkujte zdravotníky! Stojí v první linii

I vakcinologická společnost zřejmě letos počítá se zvýšeným zájmem pacientů o očkování. Doporučuje proto lékařům: "Udělejte si předobjednávky!" A zároveň vakcinologové lékaře upozorňují, že mezi nejohroženější skupinu obyvatel patří právě zdravotníci na všech úrovních. Nejen lékaři, ale každý, kdo pracuje s pacienty, by měl být také očkovaný, proto další bod výzvy zní: "Očkujte zdravotníky!"

Nejdůležitější sdělení vakcinologů je ale určeno všem: "Současná situace s Covid-19 akcentuje význam očkování proti chřipce a pneumokokům – NECHTE SE OČKOVAT!"


David Garkisch

Ilustrační foto: Pxfuel.com, CC0Výzva České vakcinologické společnosti ČLS JEP:

Současná situace s Covid-19 akcentuje význam očkování proti chřipce a pneumokokům – NECHTE SE OČKOVAT!

Lékař by se měl připravit na případný zvýšený zájem pacientů – UDĚLEJTE SI PŘEDOBJEDNÁVKY!

Nezapomeňme na zdravotníky – OČKUJTE ZDRAVOTNÍKY!

Chřipka a pneumokok je jasně indikovaná také dětem -  NEZAPOMÍNEJME NA DĚTI!

Rizikové faktory chřipky a Covid lze spojit při indikaci vakcinace – ZAMĚŘTE SE NA RIZIKOVÉ PACIENTY!

Informujte pacienty – KOMUNIKUJTE!


Prof. MUDr. Roman Chlíbek, PhD.

Vědecký sekretář České vakcinologické společnosti ČLS JEPAnketa

Necháte se po zkušenostech s koronavirem letos raději očkovat proti chřipce a/nebo pneumokokové infekci?

Celkem hlasovalo 590 čtenářů.
Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Nic jsem neporušil, nemusel jsem je nakazit já, hájí se lékař olympioniků

Covid vyřadil další olympioniky. Babiš mluví o skandálu, bude vyšetřování

Prvním nakaženým v olympijském týmu byl neočkovaný lékař výpravy