Hlavička
17/01/2020

Odrodil dceru v autě. Teď poslal dopis operátorce, která mu pomáhala

Překotný porod je noční můra asi většiny nastávajících maminek, natož otců. Jeden takový se odehrál v Kunštátě cestou do porodnice. Tatínek to zvládl na jedničku už před příjezdem sanitky. Teď poděkoval dojemným dopisem operátorce dispečinku, která mu pomáhala.

reklama

reklama

Dopis novopečeného tatínka malé Leily dnes zveřejnili jihomoravští záchranáři. Je krásným poděkováním všem záchranářům, zejména operátorce, která po telefonu pomáhala se zajištěním matky i novorozené holčičky po náhlém, ale úspěšném porodu.

Ten se odehrál v autě cestou do porodnice. I když ho oba rodiče vzhledem k okolnostem zvládli sami a bez pomoci, pochopitelně jim na pomoc hned vyrazila sanitka.

Po celou dobu byla po telefonu se stresovaným otcem ve spojení operátorka záchranářů, která dokázala situaci profesionálně zvládnout, uklidnit a zjistit i nezbytné informace.

reklama


Než se operátorka zeptala, ani nevěděl, že se narodila holčička

Ondřej Daniel, otec malé Leily, se v dopise (celý text najdete níže) operátorce dokonce omlouvá za své netrpělivé reakce a děkuje za profesionální a laskavý přístup. Některé dotazy prý vůbec nechápal, i když si zpětně uvědomuje jejich důležitost.

Vtipně také přiznal, že až do dotazu operátorky nevěděl, jestli mají holčičku, nebo chlapečka: „Krásná otázka od Vás byla, když jste se zeptala, zda se nám narodila holčička, nebo chlapeček. My to do té chvíle nevěděli. Já bych se ani nepodíval, aby bylo miminko v teple, ale žena děťátko ze svého bříška na malou chviličku zvedla a řekla, že máme dceru. Byl to krásný moment.“


Operátorka: Byl pohotový, spolupracoval, všechno zvládl perfektně

Poděkoval operátorce i za gratulaci. Byla nepochybně prvním člověkem, který jim k narození dcerky popřál. „Byl mimořádně pohotový. Miminku pomohl na svět, na tísňovou linku zavolal až poté, co bylo děťátko na světě. Navzdory tomu, že prožíval velký stres, výborně spolupracoval, vše udělal perfektně,“ pochválila tatínka Ivana Linhárková, zasahující operátorka dispečinku jihomoravských záchranářů.

Když dorazila na místo lékařská posádka, zkontrolovala zdravotní stav holčičky i maminky. „Obě byly v pořádku. Poskytli jsme jim tepelný komfort a odvezli je do boskovické nemocnice. Tohle jsou chvíle, které člověk prožívá rád, když všechno dobře dopadne,“ řekla ke šťastnému výjezdu lékařka Anna Vykoukalová, která společně s kolegy z posádky o rodičku i novorozence pečovala.

Ke gratulantům se připojila i mluvčí záchranářů Michaela Bothová: „Šťastné rodině děkujeme za jejich milá slova, za nádherné fotky a za ocenění naší práce. Moc si toho vážíme, je to pro nás velká motivace a důležitá zpětná vazba. Všem přejeme hodně zdraví.“


David Garkisch

Foto: Novorozená Leila, ZZS JMK (Josef Bělehrádek a rodinný archiv) 


Celý text děkovného dopisu:

Vážená a milá paní, díky moc, že jste nám pomohla, když se nám během docela dost zrychleného porodu narodila naše dcera po cestě do porodnice v autě. Už někdy v Rozseči jsem tušil, že to do Boskovic nestihneme. „Zastav mi moje nejmilejší Bára řekla v Kunštátě. Porod byl pro nás ale krásný moment. Děkuji Vám, že jste nám poslala sanitku a že jste svým klidným a profesionálním přístupem pomohla zkontrolovat, že vše je tak, jak má! Děkujeme!

Omlouvám se Vám, pokud jsem na Vaše otázky někdy odpovídal tak, jako že mě obtěžuje, že se mě na ně vůbec ptáte. Byla to pro mě situace, v které jsem se potřeboval pořádně soustředit, aby bylo miminko v teple, žena v klidu… Když jste se mě třeba ptala, jestli v autě topím, nebo jestli blikají výstražná světla, tak jsem si říkal „To je snad jasný!, když jste se mě ptala, kolik je ženě let, tak jedna moje půlka mozku začala počítat a druhá se ptala „Proč se na to vlastně ptáte?“ V ten moment jsem se asi chtěl více soustředit na jiné věci a tyto otázky mě prostě vyrušovaly. Zpětně si však uvědomuji, že jsou kritické, pro úspěch důležité a děkuji Vám, že jste se mě na ně ptala.

Krásná otázka od Vás byla, když jste se zeptala, zda se nám narodila holčička nebo chlapeček. My to do té chvíle nevěděli. Já bych se ani nepodíval, aby bylo miminko v teple, ale žena děťátko ze svého bříška na malou chviličku zvedla a řekla, že máme dceru. Byl to krásný moment. Taky Vám chci poděkovat za gratulaci a přání pro naši princeznu Leilu, které jste nám popřála těsně před tím, než jsme hovor ukončili. Bára i Leila byly po porodu obě v pořádku, dcera od ženy pila mateřské mléko již v sanitce, domů jsem si je z porodnice přivezl hned ve středu.

Ještě jednou díky za Vaši pomoc a Váš profesionální a laskavý přístup. Ať se Vám daří! Děkuji Vám i posádce, celý Váš systém držíte svojí péčí v chodu na špičkové úrovni! Není to samozřejmost! Se srdečným pozdravem Ondřej Danielreklama

reklama

reklama

reklama