Ověřte si výsledky svých testů na webu. Portál bojuje proti šarlatánství

Znáte to jistě také – od lékaře získáte výsledky testů, ale nerozumíte ani jediné hodnotě, natož důvodu, proč se měří a co znamená. Snadná pomoc. Unikátní portál vám na to všechno odpoví. Pomáhá tak nejen pacientům, ale bojuje i se šarlatánstvím a pavědou.

Češi na tom nejsou se svojí zdravotní gramotností příliš dobře. Věří fámám, takže jsou pak někteří lidé schopni se třeba „léčit“ bazénovou chemií či bojovat proti neexistujícím parazitům v těle. Také varování lékařů si příliš nepřipouštějí a zanedbávají prevenci, takže častěji mívají chronické potíže, komplikace a nemoci, kterým se mohli sami vyhnout. 

Pomoc v lepší osvětě i ve zcela praktických problémech s vyšetřením či nemocí nabízí portál Lab Test Online. Jde o unikátní mezinárodní projekt, který původně vznikl v roce 2001 v USA pro pacienty a od té doby se rozšířil do 15 zemí světa v několika jazykových mutacích. V celém světě ho už využilo skoro 300 milionů lidí.


Projekt online testů má i záštitu ministra 

V Česku projekt funguje deset let a právě v těchto dnech slaví výročí. Je nekomerční, takže se nemusíte bát, že by se vám snažil prodat zbytečná vyšetření nebo preparáty. Záštitu nad ním drží i ministr zdravotnictví a odbornou garanci za obsah má Česká společnost klinické biochemie.

„Během posledních dvou let jsem byl mnohokrát médii tázán na problematiku parazitů, těžkých kovů, streptokoků, toxinů, překyselení nebo detoxikace organismu. Když vidím, kolik lidí věří podvodníkům, znovu si uvědomuji, jak je zdravotní gramotnost nesmírně důležitá,“ demonstroval význam osvěty předseda Lab Tests Online a přednosta Ústavu lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky 1. LF UK a VFN Jaroslav Racek.

 

Vyčerpávající odpovědi ke stovkám testů i nemocí

Projekt pomáhá především laikům v orientaci ve světě nemocí a laboratorních testů. Jeho vedlejším efektem je vyvracení nejrůznějších zažitých mýtů a hoaxů o zdraví i podpora prevence.

Jak to všechno funguje? Snadno. Zdá se až překvapující, jakou hodnotu i dopad může mít pouhá informace. Na adresách Laboratornitesty.cz nebo Labtestsonline.cz si lze jednoduše vyhledat vysvětlení celkem 300 laboratorních testů, včetně podrobného popisu 180 nemocí. Hledat můžete buď podle seznamu vyšetření, podle nemocí a obtíží, nebo v kategorii screening.

Dočtete se nejen to, co která hodnota vašich testů znamená, ale i jak vysoká by měla či neměla být. Portál vysvětlí i důvody, proč je to které vyšetření pro vás důležité, proč se dělá a co sleduje. Dokonce i to, jak se na které vyšetření připravit.

Lidem tak nemusí pomáhat jen při nemoci, ale i při preventivnímu předcházení onemocnění. „Držet, či nedržet jednu ze zázračných diet? Je opravdu zvýšený cholesterol nebezpečný? Co pro mě výsledek vyšetření znamená? Teprve díky opravdovému porozumění rizikům, která ohrožují moje zdraví, dokážu najít sílu k zásadní změně životního stylu a převzít zodpovědnost za péči o své vlastní zdraví,“ vysvětlila tento efekt členka rady Lab Tests Online Lenka Nováková.


Bazénová chemie, paraziti, zázračné preparáty i diety

Jakmile vám bude někdo nabízet zázračný preparát, dietu nebo vyšetření, můžete se o jejich smyslu přesvědčit sami u zdroje ověřeného vědci a lékaři. A najít tak i řešení svého problému. Už se nestanete obětí léčby bazénovou chemií nebo vyhánění parazitů z těla.

„Lidé s nízkou zdravotní gramotností špatně chápou význam prevence a podceňují varování lékařů, aby změnili svůj životní styl. Mnohem častěji trpí komplikacemi chronických onemocnění, kterým by sami mohli předejít. A není jich málo. Česko v hodnocení zdravotní gramotnosti opakovaně obsazuje spodní příčky statistik EU. A jaké jsou možné příčiny? Jen těžko si v době internetu pacienti mohou stěžovat na nedostatek informací. Diskutabilní je jejich kvalita. Proto se musí naučit, jak si vyhledat kvalitní zdroje,“ uvedl také předseda Lab Tests Online Jaroslav Racek.

V Česku už služby portálu vyhledal milion lidí, jeho návštěvnost roste a každý měsíc ho v průměru navštíví 25 tisíc lidí. Vedle laiků jsou mezi nimi i lékaři a zdravotníci. 


David Garkisch

Foto: Pixabay.com, CC0


Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Kolik hodin denně trávíte na mobilu? Pozor na syndrom esemeskového krku