Hlavička
02/12/2021

Platnost očkování proti covidu se zkracuje na devět měsíců. Očkovaným přijde upozorňující SMS

Platnost očkování proti covidu-19 se od ledna příštího roku zkrátí na devět měsíců. Na tiskové konferenci to uvedl ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch.

reklama

reklama

Jestliže lidé chtějí, aby jim očkování nadále platilo i po těchto devíti měsících, musí se nechat přeočkovat posilující dávkou vakcíny. 

„Zkracujeme platnost očkovacích certifikátů na devět měsíců s účinností od 1. ledna příštího roku,“ řekl Vojtěch.

Česko tak následuje doporučení Evropské komise, která na konci listopadu toto zkrácení navrhla. Pokud si lidé nechají dát posilující dávku, platnost certifikátů zatím bude podle Vojtěcha na dobu neurčitou.

reklama

Na zkrácení platnosti certifikátů upozornila už dříve i Česká lékařská komora, která apelovala na délku platnosti certifikátů šest měsíců. Zatím bude tedy platit devět měsíců. 

Přečtěte si celé prohlášení ČLK.


Upozornění formou SMS

V současné době už lidé naočkovaní proti koronaviru dostávají po šesti měsících SMS zprávu, která je upozorňuje na možnost přeočkování. Mají tak ještě tři měsíce na to, aby tak udělali a prodloužili platnost certifikátu.

Lidé nad 60 let a chroničtí pacienti dostávají upozornění o měsíc dříve, tedy už po pěti měsících.

Dřívější očkování posilující vakcínou by se mělo dotknout také těch, kteří dostali jednodávkovou vakcínu Janssen. Ministerstvo je vyzve SMS zprávou, aby se přeočkovali mRNA vakcínou Pfizer/BioNTech nebo Moderna po uplynutí dvou měsíců od očkování.

Podle dat o očkování dostalo tuto vakcínu asi 390 000 lidí, 236 000 z nich dříve než před dvěma měsíci. Účinnost jednodávkové vakcíny klesá podle studií rychleji.

Na posilující dávku upozorňují i lékaři. Iniciativa Lékaři pomáhají Česku vyzvala všechny zdravotníky a dobrovolníky, aby se zapojili do akce „Naočkujme milion lidí posilující dávkou za týden a pomozme našim zdravotníkům“. 


Pavlína Zítková

Foto: Unsplash


reklama

reklama

reklama

reklama