Obrázek
Obrázek
Rady a tipy -
19/03/2019

Podvodníci útočí na nahluchlé seniory. Zázračné kapky slibují vrátit sluch

Triky „šmejdů“, kteří útočí na seniory, se neomezují jen na hrnce, vysavače a předražené matrace. Stále častěji se stahují na internet a mění také svůj sortiment. Obchodují už i se zdravím lidí a lžou úplně stejně jako na předváděcích akcích. Tváří se navíc jako lékaři.

reklama

reklama

Česká lékařská komora varuje před dalším trikem tzv. šmejdů, kteří kdysi podváděli a okrádali seniory na předváděcích akcích. Protože jim v tom teď zákon brání, vymysleli nové způsoby, jak na seniorech vydělat. Podvodem je nutí například přepsat smlouvy na dodávky energií.

Podvod, na který upozorňuje komora lékařů, je ale ještě nebezpečnější. Zneužívá lidské touhy po lepším zdraví. V tomto případě slibuje seniorům zázračné vyléčení a návrat sluchu za pouhý měsíc.


reklama

Podvod využívá neznalosti a naivity seniorů

Autoři podvodných stránek využívají důvěřivosti seniorů, jejich zranitelnosti na internetu a také jejich časté neschopnosti ověřit si pravost informací. Zázračné uzdravení jim slibuje údajný Český lékařský portál. Je to ale falešná stránka, za kterou žádní lékaři nestojí, přestože hned první heslo v úvodu slibuje: „Pouze potvrzené informace!“

Stránky jsou celkem profesionálně vyvedeny a napsané relativně slušnou češtinou, přestože obsahují i hrubé gramatické chyby. Útočí na seniory několika triky – zázračný preparát, jakýsi ušní olej s názvem Nutresin Herbapure Ear, nabízí údajný odborník na molekulární biologii profesor Jaromir Kosinský. Stránky uvádějí, že údajný profesor za svůj objev dokonce získal nominaci na Nobelovu cenu.


Stejný podvod míří na Slováky, Poláky, Maďary i Bulhary

Web zjevně využívá toho, že si senioři toto jméno na internetu neprověří. To by je totiž ihned upozornilo na to, že jde o jasný podvod. Žádný profesor Jaromir Kosinský neexistuje, ale přesto jeho jméno není neznámé. Objevuje se u řady podobných stránek a podobných přípravků, které se nabízejí Čechům a v češtině.

Naprosto stejné verze podvodu se objevují i v jiných zemích, třeba na Slovensku, v Polsku, Maďarsku nebo Bulharsku. Grafická úprava webu se nemění, dokonce ani fotografie, jen jméno převratného vědce. Zatímco v Česku je to Jaromir Kosinský, v Polsku je to náhle Richard Hajdu, v Bulharsku zase Rumen Kamenov. Všichni jsou přitom za tento objev nominováni na Nobelovu cenu. Dokazuje to například slovenský projekt hoax.sk, který vyhledává a upozorňuje na lži a podvody na internetu. Ve slovenské verzi pochopitelně také vystupuje slovenská verze falešného profesora – Jaromír Dubnický.


ČOI: Za portálem lékařů žádní skuteční lékaři nestojí

Web dovedně manipuluje s myslí pacientů, kteří by rádi snadno a rychle vyléčili a obnovili svůj sluch. Slibuje až o polovinu lepší slyšení za „pouhých 28 dní“. Navíc návodně srovnává náklady na naslouchátka a jejich nevýhody proti levnější a zaručené léčbě ušním olejem. O jeho složení se navíc na stránkách nic dalšího nepíše. Chybí i odkazy na údajné odborné časopisy, které o převratném objevu měly informovat.

Zájemcům o pofidérní léčbu by stačilo ve vyhledávači zadat jen jméno Českého lékařského portálu. Jeden z následujících odkazů by je navedl na databázi rizikových stránek a e-shopů České obchodní inspekce. Ta od nákupu jednoznačně odrazuje těmito slovy: 

„Stránky se prezentují jako lékařský portál, avšak nejde o žádný oficiální portál skutečných lékařů. Obchodní podmínky jsou zcela nedostatečné. Na stránkách je pak nabízen naprosto neznámý výrobek. Lékaři před tímto výrobkem spotřebitele varují. Česká obchodní inspekce nákup zde považuje za rizikový.“


Fotka údajného spokojeného pacienta je z databanky

Zajímavé je, že to není první pokus, jak prodat zázračné ušní kapky. Mění se vzhled webových stránek, jméno výrobce, název preparátu a někdy i fotografie. Jména jednotlivých „profesorů“ ale zůstávají stejná. Jaromir Kosinský tak předtím stejně vehementně propagoval jiné ušní kapky Auresoil Sensi & Secure, za které byl pochopitelně také nominovaný na Nobelovu cenu.

Stejné je to i s aktuálním podvodem Českého lékařského portálu. Kapky už se jmenují jinak, a ačkoli je stále doporučuje profesor Kosinský, jeho fotku už nahradila jiná. Přípravek si tentokrát pochvaluje starší muž v záhonu růží. Má se jmenovat Jan Malčinský a pocházet z Chebu.

Krátké pátrání Našeho zdravotnictví ukázalo, že nikdo takový v Chebu nežije a přiložená fotografie spokojeného uživatele kapek pochází z fotografické databanky, kde je k dostání za pár korun.

Na podvod upozorňují nejen organizace bojující s podvody a hoaxy nebo Česká obchodní inspekce. Před koupí a užíváním tohoto a podobných preparátů varuje i Česká lékařská komora.

Jak postihnout takové podvodné stránky? Jinak než osvětou to lze jen obtížně. Už jen proto, že se tyto stránky čas od času mění. Navíc je jejich autoři z dobrých důvodů vedou raději ze vzdáleného zahraničí. Český lékařský portál je provozovaný z USA, přičemž jeho doména byla registrována v Polsku teprve koncem loňského listopadu.


David Garkisch

Foto: Pexels.com, CC0


reklama

reklama


reklama

reklama