Hlavička
Kauzy -
16/07/2021

Povinné očkování? Ve světě ho zavádějí, v Česku se o něm zatím mluví

Pro některé profese v některých zemích už je očkování proti covidu povinné a mnoho států zvažuje, že by mohla tato povinnost platit pro všechny obyvatele. I v Česku se už o obou možnostech začíná debatovat, zatím ale jen teoreticky. Vláda dosud spíš dává přednost méně dramatickým metodám, jak proočkovat populaci.

reklama

reklama

Přesto téma povinného očkování, zejména při pohledu do zahraničí (Francie, Řecko, Itálie, Velká Británie...), začíná rezonovat i českým veřejným, mediálním i politickým prostorem. Důkazem může být i brífink šéfa lékařské komory Milana Kubka a ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha po jejich včerejším společném setkání a diskusi. Mluvili mimo jiné právě o možnosti povinného očkování. Oba se shodli, že pro to zatím v Česku nenastal čas, ale vysloveně to ani neodmítli. Povinné očkování v tuzemsku stále zůstává ve hře.


Kubek: Jsem zastáncem spíše pozitivních motivací

reklama

Všeobecným cílem státu i společnosti je dosáhnout maximální proočkovanosti a s ní i kolektivní imunity. Právě to spolu Vojtěch s Kubkem především řešili. Oba ale zatím podporují dobrovolnost očkování a nenásilné metody či kampaně, jak pro očkování získat maximum lidí.

„Ono z medicínského hlediska by nejjednodušší bylo udělat očkování proti covidu povinné, tak jako je to proti řadě závažných nemocí a při dostatku vakcín bychom se té epidemie velice rychle zbavili. Ale samozřejmě žijeme v reálném světě, společnost asi není připravena akceptovat takové razantní opatření a proto musíme dělat všechno proto, abychom lidi prostě přesvědčili a namotivovali k tomu, aby se očkovat nechali,“ uvedl prezident České lékařské komory. Zároveň podotkl, že lidem, kteří se nechtějí očkovat, poskytují částečnou imunitu ostatní. Více v článku Odmítači očkování jsou černí pasažéři, řekl Kubek. Musíme je přesvědčit

Zdravotníci jsou podle něj v Česku ve srovnání s EU proočkováni nadstandardně, lékaři na 85 procent, zdravotní sestry 75 a ostatní zdravotnický personál na 70 procent. Lékaři tak už podle něj dokonce dosáhli kolektivní imunity k mutaci delta. Problém je ale u pracovníků v sociálních zařízeních, kteří představují riziko pro své klienty. „Tam je třeba ty lidi namotivovat – a zase: Já jsem spíš zastáncem pozitivních motivací, takže já bych se nerozpakoval, být zřizovatelem sociálního zařízení, prostě zaplatit zaměstnancům za to, že se nechají naočkovat. Dát jim za to nějaký příplatek, nějaký bonus, nějakou výhodu, aby měli za to své zodpovědné chování nějakou prémii,“ prohlásil Milan Kubek. Omylem podle něj nejsou ani jiné cesty motivující veřejnost jako například loterie či rozdávání slev a dárků za očkování.


Vojtěch: Povinné očkování? To je na širší a delší debatu

Podobně to vidí i ministr Adam Vojtěch. Postupoval by raději také mírnějšími metodami mezi které počítá například i očkovací centra bez registrace, kde se lidé pro vakcínu zastaví kdykoliv. „Dneska už je pro nás cenný každý jednotlivec, který se nechce naočkovat. Už se nebavíme o stovkách tisíc denně, ale každý, kdo se chce nechat naočkovat a může, ale brání mu v tom nějaké problémy, bariéry, tak mu chceme ty bariéry co nejvíce odstranit,“ uvedl Vojtěch.

O povinném očkování by nerad rozhodoval sám, dal by přednost většímu a delšímu jednání. „Povinnost očkování? Já myslím, že o tom se musí vést ještě nějaká širší debata. Nemyslím si, že to má rozhodnout sám ministr zdravotnictví. Ta debata se zkrátka musí vést s Českou lékařskou komorou, s odbornými společnostmi, s těmi poskytovateli. Já bych to v tuto chvíli nechtěl komentovat nebo rozhodovat, protože debata o tom musí být hlubší a nejenom na úrovni politické.“


Francie se nerozpakuje, lidi k očkování donutí

Povinné očkování je nepochybně především o politické rozhodnutí, nicméně Francie se pro něj tento týden rozhodla. Prezident Emmanuel Macron, který k tomu má pravomoc, oznámil, že od 15. září nebudou moci ve zdravotnictví pracovat neočkovaní lidé. Oznámil to ministr zdravotnictví Olivier Véran.

Francouzský prezident tak de facto vyhlásil pro všechny zdravotníky a pečovatele povinné očkování. Jenže zašel ještě dál a Francouzům od stejného data nařídil poměrně tvrdá opatření – bez potvrzení bezinfekčnosti nesmí cestovat ve veřejné dopravě, stejně se budou muset prokazovat i v restauracích, nákupních centrech, v nemocnicích nebo na hromadných akcích. A snad především – země přestane proplácet testy ze zdravotního pojištění.

Francouzům tak nezbude než podstoupit očkování nebo se pravidelně za své peníze nechat testovat, případně nikam nechodit ani nejezdit. To ovšem platí i pro zaměstnání, bez negativního testu nebo potvrzeného očkování lidé nebudou smět na pracoviště. Testování se přitom docela prodraží, jeden PCR test podle informací českého ministerstva zahraničí vyjde ve Francii nyní na 49 euro, antigenní na 29 euro.

Francie se tak kombinací výhod a znevýhodnění, tedy cukru a biče, snaží přimět své občany k téměř úplné proočkovanosti. Pokud ani to nebude stačit, je Emmanuel Macron připraven zavést povinné očkování pro všechny. „V závislosti na vývoji situace si bezpochyby budeme muset položit otázku povinného očkování všech Francouzů,“ připustil v projevu, kde národu oznámil tyto novinky.


USA: Stává se z toho pandemie neočkovaných

Ačkoliv Francie zašla dosud asi nejdál, povinné očkování pro všechny zdravotníky a sociální zaměstnance platí například už od loňska v Řecku. Vakcinaci zdravotníkům nařídila i Itálie, zvažuje to od října také Velká Británie.

V USA tento krok pro změnu oznámila v dubnu síť nemocnic Houston Methodist a vzápětí ji opustilo přes 150 zaměstnanců. Krok vyvolal nejen vlnu nesouhlasu a kritiky, ale i zastání. Například Arthur Caplan, profesor lékařské etiky na lékařské fakultě New York University Grossman School, uvedl, že požadavek na očkování proti covidu se neliší od ostatních povinností zdravotníků jako je třeba pravidelné očkování proti chřipce. To je v USA někde vyžadováno dokonce i na úrovni států a v minulosti kvůli odmítnutí vakcíny už lidé přišli o práci.

\""Zdravotníci mají tři speciální etické odpovědnosti. Chránit zranitelné, lidi kterým skutečně hrozí onemocnění. Za druhé - na prvním místě jsou zájmy pacienta a neříká se: "Dejte přednost výběru." Za třetí, zdravotníci nemají ublížit,“ okomentoval rozhodnutí sítě nemocnic profesor lékařské etiky Arthur Caplan pro list The New York Times.

Vedení Spojených států to zatím zkouší domluvou. Dnes se na brífinku v Bílém domě k situaci v USA vyjádřil i ředitel Centra pro kontrolu a prevenci nemocí Rochelle Walensky. Vyzval Američany k očkování a odvolal se na růst případů v oblastech s malou mírou proočkovanosti. Doslova oznámil: „Stává se z toho pandemie neočkovaných.“


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixabay, CC0


reklama

reklama


reklama

reklama