Hlavička
25/01/2019

Pozor na nosní sprej Olynth HA pro dospělé i děti. Může ohrozit zdraví

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) stahuje z trhu nosní sprej Olynth HA, protože lidem, kteří by ho používali, hrozí mikrobiální kontaminace. Sprej se používá proti infekční i alergické rýmě nebo zánětu dutin. Lidé by sprej neměli používat a měli by ho vrátit do lékárny.

reklama

reklama

Problém se týká konkrétně spreje Olynth HA 0,1%, který je určený pro dospělé i děti od sedmi let, a to šarží F145560A, F145590A a F145600A. Pokud je doma najdete, je možné je vrátit do jakékoli lékárny, ale nejlépe do té, ve které jste sprej zakoupili.

„Uvedené šarže jsou stahovány z důvodu rizika mikrobiální kontaminace a je potřeba vrátit balení dotčených šarží přípravku do lékárny. Riziko, že by mohlo být ohroženo zdraví pacientů, nelze jednoznačně vyloučit,“ uvedla mluvčí ústavu Barbora Peterová. 


reklama

Lékárny vymění sprej nebo vrátí peníze

Dotčené šarže byly v Česku dostupné od 28. října loňského roku (s použitelností do 09/2020), nicméně dosud nebyla hlášena žádná podezření na nežádoucí účinek spojený s jejich použitím.

Lékárna vrácená balení vymění za nezávadnou šarži stejného spreje; pokud nebude mít k dispozici jinou šarži, vrátí 105 korun za jedno balení. Stahování se týká načatých i dosud nepoužitých balení přípravku. Do lékáren je možné je přinést až do konce dubna. 

„V případě výskytu nežádoucích účinků po používání stahovaných šarží tohoto léčivého přípravku doporučujeme návštěvu ošetřujícího lékaře. Výskyt nežádoucích účinků je potřeba nahlásit na adresu: [email protected] a Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv,“ upozorňuje SÚKL.


David Garkisch


reklama

reklama

reklama

reklama