Před 160 lety přišlo zjevení v Lurdech. Připomíná to Den nemocných

Dnešek je Světovým dnem nemocných. Nikoli náhodou připadá zároveň na den, kdy se poprvé zjevila Panna Marie v Lurdech. Je to přesně 160 let. Jihofrancouzské městečko Lurdy se od té doby stalo významným poutním místem, kam si mnoho nemocných jezdí pro naději.

O Světový den nemocných se zasloužil oblíbený papež Jan Pavel II. Z jeho podnětu se tento den připomíná už od roku 1993. Jako památný je ale tento den mnohem starší - jde zároveň o svátek Panny Marie Lurdské.

Ten nepřipadá na 11. února náhodou. Je to den, kdy se v malém městečku v jižní Francii začaly odehrávat dodnes nevysvětlené úkazy, které církev oficiálně uznala jako zázrak - zjevení Panny Marie v Lurdech. Právě dnes od této události uplynulo 160 let.


Za léčivou vodou jezdí miliony lidí každý rok

Lurdy jsou malé městečko v podhůří Pyrenejí. Každoročně ho navštíví neuvěřitelných pět milionů lidí. Někteří jako turisté, jiní jako věřící, protože jde o významné poutní místo. A mnoho je i těch, kteří v Lurdech doufají v zázračné uzdravení.

Uzdravovat má tamní pramen vody - asi každý ho pije, někteří se v něm i chvilku koupou. Pramen při transu během jednoho ze zjevení objevila a jako první se z něj napila čtrnáctiletá Bernadetta Soubiriousová. Od té doby se o něm traduje, že je léčivý.

Prvního nemocného uzdravila voda z pramenu údajně už druhý den po objevu. Protože se zprávy o podobných zázračných uzdraveních šířily, byl už roku 1892 zřízený speciální lékařský úřad, který jednotlivé případy dodnes zkoumá.

Dosud se údajně uzdravilo až 7000 nemocných poutníků, úředně jich je ale zapsaných a potvrzených jen 68. Poslední podobný zázrak je z roku 2002, kdy se prý díky koupeli v lurdské vodě vyléčil Jean François Serge z bolestivého ochrnutí levé nohy.


Na zjevení Bernadettu upozornil vítr a zářivé světlo

Jenže voda z Lurd není jediným důvodem, proč se z městečka stalo jedno z nejdůležitějších římskokatolických poutních míst světa. Odehrála se tam série podivných úkazů, které církev uznává jako zázrak. Hlavní protagonistkou dění byla mladá dívka Bernadette Soubirousová, později prohlášená za svatou.

Právě jí se totiž přesně před 160 lety údajně zjevila u jeskyně v Lurdách Panna Marie. Bernadetta šla se svou sestrou a s kamarádkou sbírat dřevo a něco, co by mohly prodat. Vyšly z vesničky a u soutoku mlýnského náhonu a řeky se Bernadetta opozdila.

Když byly už obě dívky na druhém břehu, zaslechla vítr. Po chvíli se to opakovalo, dívka se ohlédla a všimla si světla, které zářilo ze skály. Dnes se tomu výklenku říká Massabielle. Ve světle dívka prý spatřila postavu krásné mladé ženy v bílých šatech s modrou šerpou a růžencem. Ohromená Bernadette poklekla a pomodlila se. Blíž k zářící ženě se ale neodvážila.


Matka dívce zakázala ke skále chodit

Bernadetta se se spatřením zjevení hned svěřila sestře a kamarádce. Dívky  se sice dohodly, že nikomu nic neřeknou, ale sestra to prozradila matce. Ta Bernadettě zakázala ke skále chodit. Dívka ale tak urputně přemlouvala své rodiče, že jí to znovu povolili. Šly s ní tentokrát sestry i spolužačky. Na místě se dostala Bernadetta do podivného transu a podle svědků se zdálo, jako by z její kůže vycházelo světlo. Domů ji odnesl místní mlynář. Pak už doma znovu platil zákaz vycházek ke skále.

Jenže zprávy o zjevení se šířily a dostaly se až k bohaté dámě Milhetové. Ta zpracovala matku Bernadetty a ke skále se vydala společně s dívkou znovu. Podle prvních výpovědí dívky se domnívala, že se jí zjevil duch nedávno zesnulé přítelkyně. Chtěla od zjevení podpis na papír. Nic z toho se sice nestalo, ale krásná žena se Bernadettě zjevila potřetí. Řekla, že by se s ní ráda setkávala dalších patnáct dní. Dívka slíbila, že přijde.


Přihlížejících byly postupně tisíce

Následovalo ještě dalších patnáct zjevení. A počet lidí, kteří Bernadettu doprovázeli, neustále rostl. Jejich bezpečnost řešila i policie, protože lidé lezli kolem po skalách a posedávali ve větvích stromů. Policie dokonce zakázala Bernadettě na místo chodit, jako předtím její matka, ale četníci davu ani Bernadettě nedokázali v příchodu zabránit, i když jí vyhrožovali vězením.

Postupně přicházeli i místní hodnostáři a také místní lékař, později i soudce a kněz. Nejprve bylo doprovázejících tři sta, později osm set, ještě později více než patnáct stovek. Poslednímu zjevení přihlíželo už neuvěřitelných deset tisíc diváků! 


Jsem Neposkvrněné početí

K objevu pramene došlo při jednom z transů, do kterých dívka při zjeveních upadala. V takovou chvíli někdy chodila po čtyřech, modlila se, klaněla nebo líbala zem. Krásná žena ze zjevení sice nenechala vykvést růže a ani neřekla své jméno, jak požadoval farář i dav, ale dívce oznámila že je "Neposkvrněné početí". Farář prý tehdy oněměl úžasem, protože šlo o novou, neznámou a dosud diskutovanou dogmatiku církve, kterou prostá dívka nemohla znát.

Svědci popisovali i jiné podivné úkazy, i když jim samotným se Panna Marie nezjevovala. Ze svíčky v rukou Bernadetty ale údajně prostupovalo tak silné světlo, že procházelo skrz její prsty, aniž by je popálilo.


Tělo svaté Bernadetty je zachovalé i po 140 letech

Jeden z posledních záhadných faktů kolem zjevení v Lurdách přidala samotná Bernadetta Soubirousová po své smrti v roce 1879 v pouhých 35 letech. Tělo Bernadetty bylo celkem třikrát exhumováno - v roce 1909, pak v roce 1919 a naposledy 1925. Už při prvním vyzvednutí bylo její tělo shledáno neporušené a byl to jeden ze zázraků, na základě kterých byla později kanonizována.

Od smrti Berndette uplynulo už skoro 140 let, ale přesto je dosud její tělo vystavováno v hermeticky uzavřené skleněné rakvi. Vidět jsou pouze ruce a tvář, ale skutečně vypadají až neskutečně neporušeně. Jsou ovšem pokryty tenkou vrstvičkou vosku.


Den nemocných připomínají i mše v mnoha farnostech

Světový den nemocných si připomíná mnoho farností. Už včera se odehrála "pouť nemocných, zdravotníků a jejich přátel" v Kapli svaté Anny ve Fakultní nemocnici U sv. Anny v Brně. 

Zítra pak u příležitosti Dne nemocných navštíví Thomayerovu nemocnici strahovský opat Michael Josef Pojezdný. V nemocniční kapli sv. Václava odslouží mši svatou.


Rádce pacienta - poradí, pomůže

A protože je den nemocných, přidáváme k tomuto příběhu i odkaz na Rádce pacienta. Je to publikace, kterou připravilo ministerstvo zdravotnictví a má pacientům pomoci orientovat se v jejich situaci. 

Dozvědí se o svých právech, o tom, jak nastoupit do nemocnice, jak tam ubytovat dítě, co je informovaný souhlas, autotransfuze, jak má vypadat strava v nemocnici, co obnáší propouštění do domácí péče a spoustu dalších užitečných věcí. Rádce pacienta si můžete stáhnout zde.

David Garkisch


Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Kolik hodin denně trávíte na mobilu? Pozor na syndrom esemeskového krku