Předvánoční zázrak. Úspěšná resuscitace pod vánočním stromkem

Velké drama se šťastným koncem si včera zažili středočeští záchranáři. Zasahovali v mateřské škole, přímo u vánočního stromečku a šlo opravdu o život. Mladé ženě se zastavilo srdce. Díky laické pomoci, operátorce tísňové linky a především úsilí záchranářů přežila.

Místo, čas ani okolnosti zásahu si záchranáři nikdy nevybírají. Někdy jde o krajnici u rušné silnice, jindy o břeh řeky, poslední patro věžáku nebo třeba autobus. I je ale občas nepochybně překvapí, kam je osudy jiných zavedou.


TANR: V nouzi je záchranářem ten, kdo stojí nejblíž

Stejně tak tomu bylo zřejmě včera, když na dispečinku středočeské záchranky zazvonil telefon a zazněla zoufalá prosba. "V mateřské školce se při nácviku programu besídky bez varování a bez nějakého vnějšího podnětu sesunula u vánočního stromku mladá žena, u které došlo k náhlé srdeční zástavě," popsala začátek dramatického zásahu mluvčí záchranky Petra Effenbergerová.

Operátorka záchranky situaci pochopitelně hned vyhodnotila jako mimořádně vážnou a okamžitě přešla do módu, kterému se v odborné terminologii říká TANR. Zkratka shrnuje vše podstatné: Telefonicky Asistovaná Neodkladná Resuscitace.

Jinými slovy to znamená, že záchrany člověka v nouzi se musí ujmout laici v okolí, které po telefonu navádí ke správnému postupu zkušená operátorka tísňové linky. A to až do té doby, než dorazí profesionální záchranáři.

TANR se používá především u náhlé zástavy srdce, ať už má jakýkoli důvod. Ovšem také při dušení, krvácení, poleptání, popálení nebo třeba u náhlých porodů. Zkrátka všude, kde odborně vedený laik, byť jen po telefonu, musí neodkladně pomoci zachránit život nebo zdraví dokud nepřijedou záchranáři.


Žena "zemřela" ještě několikrát

Přestože svědci kolapsu mladé ženy hned zahájili její oživování, nevypadalo to dobře. A to dokonce ani poté, co ženu do péče převzali přivolaní záchranáři. "Pokračovali v oživovacích pokusech, nezbytné medikaci a defibrilátorem podali nejdřív několik výbojů. Ženu připojili na umělou plicní ventilaci a transportovali do sanitního vozu, kde se ovšem situace opakovala," popsala mluvčí na facebookovém profilu středočeské záchranky.

Pacientce se ještě dvakrát i přes podanou medikaci a intenzivní lékařskou péči zastavilo srdce. Boj o život tak pokračoval i v sanitě, kde bylo nutné srdce defibrilovat dalšími výboji. "Pak se začal stav ženy lepšit a bylo ji možno rychle transportovat do nemocnice," prozradila mluvčí Petra Effenbergerová.

Tam mladé ženě lékaři život znovu o kus prodloužili a její stav stabilizovali. Ale byla v tu chvíli "jen" ve spádové nemocnici a potřebovala další odbornou pomoc. Za další dvě hodiny ji tedy středočeští záchranáři opět převáželi na specializované pracoviště. "Tento případ si budou záchranáři dlouho pamatovat pro jeho neobvyklost a mluví o něm jako o předvánočním zázraku," doplnila Petra Effenbergerová.


David Garkisch

Foto: ZZS Středočeského kraje


Anketa

Uměli byste v nouzi poskytnout srdeční masáž?

Celkem hlasovalo 46 čtenářů.
Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Video: Porod na benzince z pohledu záchranářky. Řídila ho telefonem