PŘEHLEDNĚ: Opatření proti koronaviru se zmírní. Postupně v pěti etapách

Vláda představila plán, podle kterého chce rozvolňovat ochranná opatření proti novému koronaviru. Počítá s pěti etapami od dubna až do června. Nejprve se do práce vrátí řemeslníci, nejpozději se naopak plánuje znovuotevření restaurací a barů.

Vláda se rozhodla postupně upouštět od dosud zavedených opatření proti šíření nového koronaviru a nákaze covid-19. Jak deklarovalo i Ministerstvo zdravotnictví, cílem je nejen obnovení ekonomiky, ale také cílené promořování populace virem. Ovšem právě proti takovému postupu se staví lékařská komora a řada dalších odborníků. Více například v článku Promoření populace virem? Hazard se životy lidí, varuje šéf lékařů Kubek.


Jako první budou povoleny trhy, řemesla, svatby a zkoušky na školách

Zřejmě i proto je rozvolňování opatření v každé z pěti etap doprovázeno poznámkou: Povoluje se, pokud nedojde ke zhoršení epidemiologické situace. Jejich přesný výčet najdete například na stránkách Ministerstva zdravotnictví.

První ochranná opatření mají podle plánu vlády a Ministerstva zdravotnictví povolit od příštího pondělí 20. dubna. Částečně se pro zkoušky či konzultace otevřou vysoké školy. Vedle nich také řemesla s provozovnami, farmářské trhy a další tržiště, autobazary a autosalony.

Povoleny budou také svatby do počtu deseti účastníků a venkovní tréninky profesionálních sportovců bez účasti veřejnosti a za specifických podmínek.


V další fázi otevřou menší obchody

Od 27. dubna, tedy dalšího pondělí, se znovu otevřou obchody do 200 metrů čtverečných, pokud nejsou součástí velkých nákupních center. I přesto budou platit některá omezení – nesmí jít například o holičství, kadeřnictví, ošetřování nehtů, solária, kosmetické salony a podobné živnosti, kde se praktikuje vzájemný dotyk se zákazníkem a narušuje povrch kůže.

Zavřené nadále zůstanou restaurace, kavárny, bary, vinotéky, které nemohou vydávat potraviny nebo nápoje přes výdejní okénko. Uzavření bude stále platit pro školní jídelny nebo zaměstnanecké stravování s výdejem jídla pro veřejnost.


Studenti do škol, ale jen na zkoušky

Datum 11. května bude důležité především pro studenty. Ti ze závěrečných ročníků středních škol, konzervatoří a vyšších odborných škol budou moci do školy, ovšem jen pro účely přípravy na maturitní, závěrečné zkoušky a absolutoria. Začne i výuka v dětských domovech, výchovných a diagnostických ústavech.

Otevřou se i obchody s prodejní plochou do 1 000 metrů čtverečných. Také autoškoly a za přesných podmínek i posilovny a fitness centra, ovšem bez využití sprch či šaten.


Koncem května se otevřou restaurace. Ale s omezením

Od 25. května se otevřou malým školákům na prvních stupních družiny a nepovinné školní skupiny. Ovšem tak, aby v lavici sedělo vždy jen jedno dítě. Školní skupiny se pak nebudou smět navzájem míchat a ve společných prostorách škol budou muset všichni nosit roušky. 

Učitelé ale zůstanou doma a zrovna tak se tam budou dál učit i školáci. S otevřením základních a středních škol se do konce června nepočítá, v tomto školním roce tak zůstanou zavřené.

Ke stejnému datu 25. května budou moci otevřít i restaurace, hospody, bufety, kavárny, vinotéky, pivotéky s prodejem přes výdejní okénko. Povoleno bude i otevření venkovních letních zahrádek. Také už začnou fungovat holičství a kadeřnictví, pedikúry, manikúry, solária, kosmetické, masérské, regenerační nebo rekondiční služby. Znovu se otevřou i muzea, galerie, výstavní síně či zoologické zahrady.


Od června možná otevřou hospody, hotely, divadla, hrady a letní tábory

Podle vývoje situace bude nejdříve od 1. června možné uspořádat maturitní nebo závěrečné zkoušky. A nejdříve od 8. června – opět podle vývoje pandemie – se otevřou obchody nad 100 metrů čtverečných, a především restaurace, hospody, bufety, kavárny, vinotéky a pivotéky s vnitřními prostory.

Provoz by měly znovu obnovit také hotely, taxislužby, divadla, zámky či hrady. Bude možné pořádat i menší sportovní, kulturní a společenské akce, kterých se nebude účastnit více než 50 lidí. Spustí se také dětské tábory.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pexels.com, CC0Anketa

Mělo by Česko přistoupit k záměrnému "promoření" populace novým koronavirem?

Celkem hlasovalo 296 čtenářů.
Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Aplikace pomáhá shánět dárce krve. Není jich dost. Stáhněte si ji také

Dnes je Světový den bez tabáku. Letos je jeho tématem odvykání kouření

Rady lékařů: Jak pečovat o blízkého s covidem doma? Kdy už jde o život?