Nejsme vyděrači, už nejde ani o platy lékařů, hroutí se zdravotní systém a není nám to jedno, sami jednou budeme pacienty. To je vzkaz revoltujících lékařů ze severu Moravy. Pokud jim kraj nedorovná slíbené zvýšení platů, přestanou sloužit nezákonné přesčasy.
reklama
reklama
Situace v Moravskoslezském kraji se vyostřuje. Lékaři v krajských nemocnicích hrozí, že přestanou tolerovat zavedený systém, který je nutí sloužit tolik přesčasů, že to prakticky vydá za dvě zaměstnání na plný úvazek. Navíc nezákonně.
Vedou spor s krajským úřadem o navýšení svých platů. Ty jim měly letos vzrůst plošně o deset procent. Dohodla se na tom už vláda Bohuslava Sobotky, ale kabinet Andreje Babiše slib nevyslyšel a plošné zvyšování platů lékařů v zemi zastavil. Více například v článku Lékaři: Popření slibů o zvýšení platů je plivnutím do tváře zdravotníkům.
reklama
Lékaři: Když sliby neplní vláda, ať je zaplatí kraj
Pověstný pohár trpělivosti zřejmě přetekl právě u lékařů na severu Moravy – tedy u těch, kteří slouží v tamních krajských nemocnicích. Rozhodli se nerezignovat a za slíbené plošné zvýšení platů lékařů o deset procent bojovat.
Už ho však nepožadují po vládě, ale chtějí, aby jim peníze dorovnal kraj, který je zřizovatelem nemocnic. Požadavek už předali krajským zastupitelům, a pokud neuspějí, přestanou už možná od února sloužit přesčasy nad rámec zákona.
Množství přesčasů je otrocké, zákon v praxi dodržet nelze
„Vzpouru“ vede Lékařský odborový klub (LOK-ČSL) Moravskoslezského kraje. Náměstek hejtmana Martin Gebauer a ředitel trojice nemocnic to označili v článku Deníku za vydírání ze strany lékařů. Dnes na toto osočení lékařské odbory reagovaly v prohlášení Jsou odboráři lékařů opravdu vyděrači?.
„Z analýzy, kterou jsme v odborech provedli, vyplývá, že v některých nemocnicích pracují lékaři stále hodně přes tisíc hodin přesčasů ročně. Pro představu: rovná se to tomu, jako byste měli dvě celá zaměstnání,“ upozornili lékaři, podle kterých přepracování, přetížení a únava mohou vést k vážným, až fatálním chybám.
Zákon přitom připouští, že zaměstnavatel může zaměstnanci přikázat pouze 150 hodin přesčasů ročně. Dobrovolně smí zaměstnanec celkem napracovat 416 hodin přesčasů za rok, ale ani o hodinu víc. To je ovšem v krajských nemocnicích na severu Moravy (potažmo v celém Česku) jen zbožné přání. „Ve všech těchto nemocnicích nemohou lékaři dodržet a nedodržují zákoník práce, jinak by nebyla zajištěna nepřetržitá služba ani akutní zdravotní péče,“ popisuje realitu prohlášení lékařských odborů.
„Pokud pomineme množství přesčasů, které si troufáme označit za otrocké, nikdo nikdy nezaplatí lékařům to, jak zodpovědné a jak stresující zaměstnání vykonávají. Nároky na zdravotní péči ze strany pacientů přitom průběžně stoupají,“ píše se v prohlášení LOK.
Nejde už jen o platy, hroutí se zdravotní systém
Odbory upozorňují, že jde v případě nemocničních lékařů o zvýšení platů zhruba o 3 000 korun měsíčně, což je podle nich spíše „vstřícné gesto“ než řešení podfinancovaného zdravotnictví.
„Tady již nejde ani tak o platy lékařů. Jde o to, že se zjevně hroutí fungující zdravotní systém a někteří z nás mohou být za pár let sami pacienty. Chtěli bychom se sami dožít aspoň takové úrovně zdravotní péče, kterou jsme v produktivním věku poskytovali, abychom spolu s pacienty měli vůbec možnost se obrátit na dostatečně odborně erudované lékaře,“ uvádějí ve svém prohlášení lékařské odbory.
Lékaři upozornili i na odcházející absolventy lékařských fakult, kteří po studiu míří raději rovnou do zahraničí: „Mladá generace lékařů a studentů medicíny poměry v českém zdravotnictví velmi citlivě vnímá. Máme za to, že to zdaleka není jen velmi markantní finanční benefit a přívětivější systém dalšího vzdělávání, který mladé lékaře od nás žene do zahraničí. Jsou to hlavně neřešené poměry v českém zdravotnictví a zjevná neochota ze strany politiků na zřejmě všech úrovních to doopravdy někam pozitivně posunout.“
Náměstek hejtmana: Od lékařů je to vydírání
Kromě obecného hodnocení stavu českého zdravotnictví ale prohlášení obsahuje i konkrétní výzvu. Ve zmiňovaném článku Deníku totiž náměstek hejtmana Martin Gebauer prohlásil: „Poslední navýšení platů proběhlo letos v květnu a dohoda zněla, že to bude na dva roky.“ Proto také současný postup odborů označil za vydírání.
Lékaři tvrdí, že o takové dohodě nic nevědí. „Údajně existuje nějaká dohoda z května 2018 o tom, že navýšení platových tarifů je na dva roky. Neříká už nic o tom, koho a s kým a ve kterých nemocnicích. Ověřili jsme si mezi sebou, že zástupci lékařů žádné z krajských nemocnic to zjevně schváleno nebylo. Vyzýváme tímto MUDr. Gebauera, aby nám dohodu, o které mluví, ukázal na papíře,“ požaduje LOK.
Redakce Našeho zdravotnictví požádala o reakci také krajský úřad. Jeho dosud nedodané vyjádření přineseme v některém z dalších textů. Celé prohlášení LOK Moravskoslezského kraje najdete zde.
David Garkisch
Foto: Flickr.com, (CC BY-ND 2.0)
reklama
reklama
Mohlo by vás zajímat
reklama
reklama