Hlavička
Zprávy -
09/01/2018

Prezident je zdravý, ale na víc se neptejte, vzkázali lékaři veřejnosti

O zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana se spekuluje téměř po každém jeho veřejném vystoupení. V závěru kampaně, kdy se znovu uchází o svůj úřad, se k prezidentově zdraví vyjádřilo několik lékařů. Je podle nich v dobré kondici, oznámili novinářům. A odešli.

reklama

reklama

Poměrně překvapivá tisková konference se dnes odehrála v sídle Strany práv občanů (dříve Zemanovci). Navzdory tomu, že lékařské konzilium, které dříve sledovalo prezidentův stav, bylo údajně rozpuštěno, sešlo se dnes několik lékařů, kteří okomentovali Zemanovo zdraví.

Podle nich mu nic nebrání pokračovat dál ve funkci prezidenta. Zeman stále trpí přiznanou cukrovkou a neuropatií nohou, ale jinak je na tom podle lékařů dobře fyzicky i psychicky. \""Pan prezident je v dobré kondici, je schopen vykonávat tuto funkci ze zdravotního hlediska i nadále,\"" řekl šéf někdejšího lékařského konzilia Martin Holcát. 


reklama

Rakovinu prezident nemá, řekl onkolog

Konzilium dohlížející na zdraví prezidenta se přitom neschází už nejméně od předloňského roku a o Miloše Zemana se stará několik jednotlivých lékařů. I dnes na tiskové konferenci vystupoval \""hostující\"" lékař - onkolog Luboš Petruželka. Předem upozornil, že není členem prezidentova konzilia, ale že byl požádán o nezávislý posudek prezidentovy zdravotní dokumentace.

Doslova uvedl, že ke dni vyšetření podle předložených výsledků vyšetření u prezidenta nenašel žádné známky onkologické nemoci. O Zemanově údajné rakovině se přitom spekulovalo před několika týdny. \""Žádné další vyšetření jsem nenavrhoval, to nebyl můj úkol. Nenalezl jsem žádné známky ve smyslu onkologického pohledu, které by ukazovaly přítomnost onkologického onemocnění,\"" prohlásil Luboš Petruželka.


Klopýtá, ale cukrovka se vylepšila

Prezident tak podle zprávy lékařů trpí už dříve uváděnou cukrovkou a také tzv. polyfunkční neuropatií. Toto onemocnění souvisí s diabetem a způsobuje, že kvůli porušení nervů pacient ztrácí cit v nohou od kotníků dolů. Přestože tuto zdravotní komplikaci prezident přiznal veřejnosti už dávno, v posledních letech je jeho pohyb podle veřejných záběrů komplikovaný a nezřídka musí prezidentovi v chůzi či zvedání ze sedu pomáhat ochranka.

Zemanova cukrovka se podle lékařů dokonce zlepšila. \""Měnili jsme několikrát léčbu cukrovky. Léky stav zkompenzovaly na míru prakticky běžnou. Z hlediska zdravotního je nadále schopen vykonávat svoji funkci,\"" řekl na tiskové konferenci prezidentův osobní lékař Miloslav Kalaš. Podle něj je důkazem prezidentova dobrého zdravotního stavu i množství zahraničních cest, které loni absolvoval. 

Na závěr ovšem lékaři oznámili, že na žádné další otázky odpovídat nebudou a bližší podrobnosti o zdraví Miloše Zemana už nezveřejní. 

David Garkisch

Foto: Wikimedia Commons, Chmee2


reklama

reklama


reklama

reklama