Hlavička
14/03/2021

Proč jsme worst in covid? Opakujeme chyby, říká epidemiolog Stejskal

Proč jsme se stali ve zvládání epidemie covidu nakonec těmi, co fatálně selhali? Podle epidemiologa Petra Smejkala. Na prvním místě jmenuje politiky a říká, že neustále opakujeme stejné chyby a doháníme zpoždění. Radí Česku inspirovat se v zahraničí.

reklama

reklama

Epidemiolog Smejkal předvídá, že i tuhle zatím poslední vlnu epidemie zvládneme, ale další už nemůžeme dopustit. V textu pro magazín České lékařské komory Tempus medicorum se pokouší analyzovat příčiny českého neúspěchu.


Tu hlavní vidí v politické reprezentaci, která odmítala lidi do řešení zapojit a rozhodovala bez vysvětlování, ačkoli se ukázalo, že zdaleka ne tak moudře, jak se tvářila…

reklamaČesko worst in covid


Proč jsme worst in covid, musíme pečlivě analyzovat, aby se to, co prožíváme, už nikdy nestalo. I tuhle vlnu zvládneme, ale další už dopustit nemůžeme. Opakujeme stále ty samé chyby, máme zpoždění v řádu i měsíců se zaváděním testování, odhalováním mutací a řízení typu brzda–plyn se nám nedaří přeměnit v cosi jen trochu sofistikovanějšího, co by nás stálo méně životů, sil i peněz.


Charakter je architektem úspěchu, říká klasik, a právě v tom je naše zem, tak kulturně bohatá a vzdělaná, stále vzdálena od západní Evropy. Netrpělivost, nedostatek pokory a snaha si všechno ulehčit a obejít nám ve zvládání pandemie nepomáhají. To je problém na dlouhou dobu, který snad vyřeší až generační proměna. Stačí se projet po D1, aby člověk mnohé pochopil.Nepřipravení politici z lidí udělali pasivní masu


Vedle měnícího se a zákeřného viru jsou na našem neúspěchu nápadné zejména dvě věci. Nepřipravená politická reprezentace, která dělá z lidí pasivní masu a dlouho je odmítala do řešení krize zapojit stylem my moudří všechno víme a vy budete poslouchat, vysvětlováním se nebudeme zdržovat. Tato politická reprezentace si až donedávna vybírala a poslouchala odborníky, kteří odborníky nejsou, a odmítala pomoc těch, jež poslouchat naopak měla.


Tohle souvisí s druhým problémem – nepřipravená odborná lékařská reprezentace, za níž často vystupují lidé nedržící se zcela principů medicíny založené na důkazech a potažmo řízení epidemie založené na dobrých datech, důkazech a zkušenostech ze západního světa.


Do toho všeho vstupuje známý český fenomén – popletení rolí. Tj. intenzivista mluvící do epidemiologie, zubař mluvící do všeho včetně politiky, politik mluvící do problematiky očkování a nastavování protiepidemických opatření. A když už se najdou špičky ve svých oborech, mnoho z nich se ukáže míti takový konflikt zájmů, že by to v žádné západní zemi neprošlo. To musí skončit. Každý z nás buďme profesionálem ve svém oboru a buďme pokorní. Budiž standardem přiznat i sebemenší potenciální konflikt zájmů, který odborník má, jde přece o důvěru v to, co říká.Nehledejme české cesty, inspirujme se zahraničím, to není ostuda


Je to tedy do jisté míry selhání nás všech, celé společnosti. A máme teď ohromnou příležitost mnoho věcí radikálně změnit nebo zlepšit. K výměně mnoha politiků dojde na podzim. Zdravotnictví bude na nás a nečekejme jen na nějakého nového ministra, který všechno spasí. Udělejme co nejdřív pár základních věcí. Praktický lékař musí být základem veškeré dobré péče daleko víc, než je tomu v současnosti. Musíme se víc starat o mladé lékaře a především o sestry a veškerý střední zdravotnický personál, dejme jim víc kompetencí, vidíme, jak nám nyní chybějí. A urychleme digitalizaci ve zdravotnictví.


Dovolte mi, abych se přimluvil ještě za své obory infektologie a nemocniční epidemiologie. Starejme se víc o nemocniční nákazy. Ať má každá nemocnice svého infektologa konziliáře. Ať má náš stát jakýsi důstojný Raškův ústav veřejného zdravotnictví a epidemiologie, nejlépe vzniklý transformací Státního zdravotního ústavu.


Přestaňme pořád hledat jen nějaké české cesty. Dost to zdržuje, protože většinou nikam nevedou. Inspirujme se více zahraničím a nechme si poradit a pomoci, sebevědomý národ se za to přece nemusí stydět.


MUDr. Petr Smejkal, epidemiolog a infektolog


Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0
reklama

reklama

reklama

reklama