15 zásobení přední stěny srdce.jpg
15 zásobení přední stěny srdce.jpg
Zprávy -
22/08/2022

Pulzující tepny nebo plicní embolie zblízka. Podívejte se, co lékaři vidí díky unikátnímu fotonovému CT

Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) přinesl krásné snímky, které pořídil díky modernímu přístroji fotonového neboli spektrálního CT od společnosti Siemens Healthineers. Díky detailnímu sběru informací z fotonů dokáže přístroj zobrazit potřebná místa v lepším rozlišení a rychleji.

reklama

reklama

 

Přístroj využívá nové typy detektorů, které díky své citlivosti dokáží zobrazit více informací při nižší dávce záření. Má lepší prostorové rozlišení i vyšší rychlost, oproti minulému CT zkracuje čas 
o polovinu. 

„Dokáže detekovat informace, o kterých jsme ani nevěděli, že můžeme získat. Umí například odečíst vápník z cév, vidíme je pak bez rušivých artefaktů. Dokáže také lépe odstranit artefakty z kovu, takže nám tolik nevadí stenty nebo implantáty. A čím nižší radiační zátěž, tím samozřejmě lépe pro každého pacienta,“ popisuje přednosta Pracoviště radiodiagnostiky a intervenční radiologie IKEM MUDr. Theodor Adla. 

reklama

Foto 1: Zobrazení koronárních tepen pomocí CT přístroje s podáním kontrastní látky (tzv. CT angiografie) – s nálezem - akutní tepenný uzávěr levé věnčité větve (s vyznačením místa uzávěry šipkou) - (zdroj: IKEM).

Foto 2: Zobrazení koronárních tepen pomocí CT přístroje (tzv. CT angiografie) – akutní tepenný uzávěr větve levé věnčité tepny (bez vyznačení místa uzávěry šipkou) - (zdroj: IKEM).

Foto 3: Zobrazení koronárních tepen pomocí CT přístroje (tzv. CT angiografie) – zdravé srdce (zdroj: IKEM).

Foto 4: CT angiografie plicnice – zdravý orgán bez nálezu (zdroj: IKEM).

Foto 5: CT angiografie plicnice – embolie (ucpání krevní sraženinou) levé horní větve (s popisem a šipkou) - (zdroj: IKEM).

Foto 6: CT angiografie břicha – stentgraft (cévní protéza), transplantovaná ledvina, uzavřený ilikofemorální bypass (přemostění uzavřeného úseku na tepně) - (zdroj: IKEM).

Foto 7: CT angiografie břicha – stentgraft (cévní protéza), transplantovaná ledvina, uzavřený ilikofemorální bypass (přemostění postiženého úseku na tepně) - (zdroj: IKEM).

Foto 8: CT angiografie břicha – aneurysma (výduť) břišní aorty, kalcifikace ve stěně aorty (ukládání vápníku ve stěně srdečnice) a pánevních tepnách (zdroj: IKEM).

Foto 9: CT angiografie břicha – aneurysma (výduť) břišní aorty, kalcifikace ve stěně aorty (ukládání vápníku ve stěně srdečnice) a pánevních tepnách (zdroj: IKEM).

Foto 10: CT angiografie srdce a plic – plicní embolie (zdroj: IKEM).

Foto 11: CT angiografie – tepny břicha a pánve (zdroj: IKEM).

Foto 12: CT angiografie srdce a hrudní aorty – pohled zpředu (zdroj: IKEM).

Foto 13: CT angiografie  břicha – stentgraf v břišní aortě (cévní protéza v srdečnici). (zdroj: IKEM)

Foto 14: CT angiografie - rozštěpení stěny srdečnice (zdroj: IKEM)

Autor: redakce NašeZdravotnictví.cz

Foto: IKEM

reklama

reklama



Mohlo by vás zajímat

Obrázek
Zprávy -
16/12/2024

Lidí v polymorbidním stavu přibývá. A většina z nich pobírá příspěvky na péči a invaliditu. Jak dlouho to ještě utáhneme?

Až 12 procent českých obyvatel ve věku 50 až 59 let je v polymorbidním stavu. Mají tedy tři a více chronických onemocnění. Ve věkové skupině 70+ už je takových lidí více než polovina. Tito lidé nejenže nejsou zdraví, ale také často pobírají příspěvek na péči nebo invaliditu. O to více ale potřebujeme finančně aktivních lidí, aby utáhli narůstající počet nemocných. Těch ale také ubývá a do budoucna jich bude čím dál méně. Kruté a nekompromisní statistiky představil na letošním brněnském sjezdu České lékařské komory ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR prof. RNDr. Ladislav Dušek, Ph.D.


Obrázek
Zprávy -
09/12/2024

Čechy nejvíce trápí délka čekání na ošetření u ambulantního specialisty a reformu zdravotnictví by přijala většina z nich, ukazuje výzkum

„Je to jako s tím chlápkem, co padal z desátého patra. V každém patře lidé slyšeli: Zatím je to dobrý, zatím je to dobrý.“ To je slavná hláška z filmu Sedm statečných a v tomto směru trochu připomíná i české zdravotnictví. Občané České republiky ho totiž podle výzkumu Zdravotnictví očima české veřejnosti oznámkovali průměrnou známkou 2,77. Takže vlastně ještě dobrý. Co trápí české pacienty nejvíce a co si naopak pochvalují? Ke komu mají ve zdravotnictví důvěru a je opravdu bezplatná péče bezplatná? A na jaké reformní kroky by byli Češi ochotni už teď přistoupit?

reklama

reklama