Hlavička
Rady a tipy -
21/10/2024

Respirační onemocnění řádí v plné síle. ČLK i hygienická stanice vyzývají k očkování zranitelných a chronicky nemocných osob

Nemocnost akutními respiračními infekcemi (ARI), kam spadá i covid-19 nebo chřipka, v České republice stoupá, a to ve všech věkových kategoriích a ve většině regionů. Spousta nemocnice především v Jihomoravském kraji omezuje s ohledem na výskyt respiračních onemocnění návštěvy. I proto Česká lékařská komora (ČLK) i Krajská hygienická stanice vyzývají ke zvýšené prevenci a k očkování ohrožených skupiny obyvatel.

reklama

reklama

Ve 41. týdnu letošního roku dosáhla nemocnost akutními respiračními v ČR dosáhla úrovně 1320 na 100 000 obyvatel, což představuje nárůst o více než 8 % oproti předchozímu týdnu. 

„Vzestup nemocnosti souvisí s ochlazením, pobytem v uzavřených prostorách a kolektivech, a také s vyšším výskytem covidu-19. Počty nemocných ale stále ještě odpovídají situaci obvyklé pro dané roční období,“ okomentoval vývoj vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu MUDr. Jan Kynčl, Ph.D.

Ve 42. týdnu roku 2024 se nemocnost akutními respiračními infekcemi téměř nezměnila a pohybuje se stále na úrovni 1323 nemocných na 100 000 obyvatel. Aktuálně se počty nemocných zvyšují u předškolních dětí, školáků a seniorů, naopak mírně klesají u adolescentů, mladých dospělých a dospělých v produktivním věku.

reklama

„U chřipce podobných onemocnění (ILI) počty nemocných dokonce mírně klesly, o necelých 5 %, přičemž počty nemocných se zvyšují zejména u školáků a předškoláků a klesají u dospělých,“ upřesňuje Kynčl.

Sezóna respiračních infekcí se zatím vyvíjí standardně, rozhodně ale lze očekávat, že v dalším období budou infekce horních i dolních cest dýchacích přibývat. Nadále proto platí, že je ideální čas na očkování zejména proti chřipce a covidu-19, myslet je vhodné i na očkování proti pneumokokovým onemocněním, a to zejména u seniorů a imunitně oslabených osob.

Nejvyšší počty nemocných eviduje Jihomoravský kraj, mezi regiony však nejsou významné rozdíly. Právě v Jihomoravském kraji se rozhodlo již několik nemocnice omezit z tohoto důvodu návštěvy. Týká se to například Vojenské nemocnice Brno, hodonínské nemocnice, kyjovské nemocnice, v Boskovicích nebo v Nemocnici Vyškov na plicním a interním oddělení. Fakultní nemocnice Brno podle ČTK zatím situaci monitoruje a omezení nezavádí. Doporučuje ale pacientům, kterým se blíží termín plánované hospitalizace, aby zvážili možnost očkovat se proti covidu-19 a proti chřipce u svých praktických lékařů nebo v očkovacích centrech.

Očkování pro snížení dopadů nemoci

Zrovna nyní je podle Krajské hygienické stanice vhodný čas k sezónnímu očkování proti covidu-19 nebo proti chřipce. 

„Očkování je tím nejdůležitějším a nákladově nejefektivnějším nástrojem prevence závažných komplikací, hospitalizací i úmrtí v důsledku chřipky i onemocnění covid-19,“ uvedla MUDr. Barbora Macková, MHA hlavní hygienička ČR s postavením vrchní ředitelky sekce ochrany a podpory veřejného zdraví.

Zároveň upozornila, že pokud nějaký lékař nebo lékařka svého pacienta sami neočkují, tak je možné, aby pacient byl očkován v očkovacích centrech zdravotnických zařízení či ordinacích praktických lékařů, které poskytují vybraná očkování i neregistrovaným pacientům. Aktualizovaný přehled očkovacích míst naleznete na webu https://ockoreport.uzis.cz/.

Česká lékařská komora doporučuje očkování proti chřipce a proti nemoci covid-19 nejenom všem zdravotníkům, ale také pacientům s chronickými chorobami a starším lidem. Česká vakcinologická společnost doporučuje očkování proti nemoci Covid-19 bez ohledu na počet aplikovaných dávek vakcíny proti Covid-19 v minulosti:

  • všem osobám ve věku 60 a více let,
  • osobám ve věku 6 měsíců a starším se závažným chronickým onemocněním, zejména
    • chronické plicní onemocnění (např. astma, CHOPN, cystická fibróza),
    • chronické onemocnění srdce a cév, závažná nekompenzovaná hypertenze,
    • chronická onemocnění jater a ledvin,
    • obezita s BMI ≥35 kg/m2 u dospělých a s těžkou obezitou u dětí,
    • chronická metabolická onemocnění, včetně diabetes mellitus typu 1 nebo 2,
    • neurologické stavy, jako je např. demence, Alzheimerova choroba, epilepsie, cévní mozkové
    • příhody, roztroušená skleróza a další,
    • předčasně narozené děti (nejvýznamnější rizikový faktor pro hospitalizaci u dětí),
  • těhotným ženám,
  • zdravotnickým pracovníkům,
  • pracovníkům a klientům zařízení sociální péče,
  • imunokompromitovaným osobám ve věku 6 měsíců a starším.

Pro sezonu 2024/2025 bylo doporučeno Evropskou lékovou agenturou a Světovou zdravotnickou organizací složení očkovací látky cílící na variantu JN.1, vakcína Comirnaty s touto formulací byla schválena Evropskou komisí na začátku července.

Chřipka není nachlazení

Vedle covidu-19 je mnohdy podceňovaná i chřipka, kterou lidé někdy zaměňují za nachlazení. Její následky mohou být ale velmi závažné. Riziko se ještě zvyšuje u pacientů trpících chronickými onemocněními, jako jsou kardiovaskulární nemoci, cukrovka, chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN), onemocnění ledvin nebo poruchy imunitního systému. Tyto skupiny pacientů, stejně jako například senioři nad 65 let, jsou pak i více ohroženy zdravotními komplikacemi, jako je zápal plic nebo srdeční selhání, a existuje u nich i vyšší pravděpodobnost hospitalizace.1 

„Jen v minulé sezóně vedla chřipka k více než 400 hospitalizacím vyžadujícím intenzivní péči a 107 pacientů infekci podlehlo.2 Jedná se však pouze o případy, kdy je chřipka považována za primární příčinu úmrtí. V důsledku dalších komplikací způsobených chřipkou zemře u nás každý rok zhruba 1 500 až 2 000 lidí,“ upozorňuje MUDr. Jan Kynčl s tím, že neexistují ani přesná čísla o počtu nakažených, ale odhaduje se, že každoročně se u nás chřipkou nakazí více než milion lidí.
Chřipka stejně jako covid-19 nepostihuje pouze dýchací orgány, jak se mnozí domnívají.

„Chřipka není jen problémem dýchacích cest, ale díky své schopnosti vyvolat systémovou zánětlivou reakci může postihnout celé tělo, což pak může vést k závažným komplikacím nebo dokonce skončit fatálně,“ vysvětluje MUDr. Veronika Jegorova z Kliniky infekčních nemocí a cestovní medicíny 2. LF UK a FN Motol.

Pokud jde o komplikace spojené s chřipkou, jednou z nejohroženějších skupin jsou právě pacienti s chronickými onemocněními, například kardiaci, kterých je v České republice až 3,5 milionu. „Chřipka sama může i u zdravých lidí způsobit zánět srdeční svaloviny, tzv. myokarditidu, což může být i život ohrožující stav,“ upozorňuje kardiolog MUDr. Zorjan Jojko, předseda Sdružení ambulantních specialistů, a dále doplňuje: 

„U pacientů, kteří se již dříve léčili se srdcem, se může jejich stav zhoršit, a to i do stupně významného srdečního selhání. Pro pacienty nejen s kardiovaskulárním onemocněním tak tato infekce představuje velmi vážnou hrozbu, někdy až s fatálními následky. I proto by u nich mělo být každoroční očkování proti chřipce na podzim naprostou samozřejmostí.“ 

Jeho slova potvrzují také odborné studie, podle kterých očkování proti chřipce u pacientů s kardiovaskulárním onemocněním snižuje riziko závažné kardiovaskulární příhody v následujícím roce po očkování až o přibližně 50 %.

V České republice se v loňské sezóně nechalo očkovat proti chřipce přibližně 700 až 800 tisíc lidí, což představuje jen 5 až 8 % celkové populace, z toho pouze 20 % seniorů (nad 65 let) a pouhých 10 % rizikových pacientů.

„V České republice čelíme dlouhodobému problému s nízkou účastí obyvatelstva na očkování proti chřipce, což může mít vážné důsledky pro veřejné zdraví. Proto se naše pojištěnce nejen z rizikových skupin snažíme celoročně edukovat prostřednictvím aplikace VITAKARTA a i těm nerizikovým nabízíme speciální příspěvek na očkování proti chřipce pro děti a dospělé do 65 let ve výši až 500 korun,“ vysvětluje zdravotní ředitelka OZP MUDr. Jitka Vojtová, MBA.

„S ohledem na šíření respiračních infekcí, kterých bude v tomto období dále přibývat, připomínám také dodržování základních hygienických pravidel, jako je mytí či dezinfekce rukou, ohleduplnost. Tedy mám-li příznaky respiračního onemocnění, snažím se vyvarovat kolektivu dalších osob. Chraňme před infekcí sebe i své blízké,“ doplňuje ředitel Odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví ČR Matyáš Fošum.

Autorka: Pavlína Zítková

Foto: Shutterstock

reklama

reklama


reklama

reklama