Hlavička
04/04/2019

Sanitka se u Příbrami srazila s vlakem. Pacient střet nepřežil

Smrtí převáženého pacienta a zraněním spolucestující skončila srážka osobního vlaku a sanitky dnes ráno na Příbramsku. Případ vyšetřuje policie. Zjišťuje mimo jiné, jestli byl pacient připoutaný bezpečnostními pásy. Nemocnice už vyjádřila soustrast pozůstalým.

reklama

reklama

(Místo střetu vlaku a sanitky přejezd v Čenkově na Příbramsku)


Obětí nehody se stal sedmaosmdesátiletý muž, kterého dnes ráno sanitka převážela na vyšetření do hořovické nemocnice. Zdravotní sestra v sanitce se zranila lehce – při nárazu si od bezpečnostních pásů zhmoždila hrudník. Řidiči sanitky ani pětadvaceti cestujícím v osobním vlaku se nic nestalo.

reklama


Přejezd má signalizaci, ale je bez závor

Vlak narazil do zadní části sanitky ve chvíli, kdy už přejezd téměř přejela a opustila. Přepravní prostor auta byl po nárazu viditelně poničený, zatímco kabina sanitky byla téměř netknutá, přestože ji náraz odhodil o několik metrů dál. Nehoda se stala na nechráněném přejezdu bez závor, ale se světelnou signalizací.

Sanitka patří Nemocnici Hořovice a sloužila jako převozová, tedy nikoli pro akutní pacienty. I nemocnice už potvrdila, že pacient původně do nemocnice mířil na dohodnuté vyšetření. „S lítostí jsme dnes přijali oznámení o tragické události, ke které došlo na železničním přejezdu v Čenkově. Vyjadřujeme soustrast všem pozůstalým,“ uvedla své vyjádření mluvčí hořovické nemocnice Petra Horáková.


Nemocnice se za řidiče postavila, ale je připravena nést odpovědnost

Případem se zabývá policie, která na místě vyšetřovala téměř čtyři hodiny. „Řidič patří k našim dlouholetým zaměstnancům. V tuto chvíli nemůžeme nijak komentovat okolnosti a zavinění nehody a počkáme v této věci na výsledek šetření policie,“ dodala k nehodě mluvčí Horáková. 

Přesto se nemocnice k nehodě od první chvíle postavila čestně – o své zaměstnance se chce postarat, a pokud by se ukázalo, že řidič pochybil, je připravena nést plnou odpovědnost. „Našemu zaměstnanci i sestře, která spolu s ním pacienta převážela, jsme nabídli pomoc lékařů. V případě, že to bude potřeba, poskytneme našemu zaměstnanci i veškerou odbornou a právní pomoc. V případě prokázání zavinění na straně našeho zaměstnance jsme připraveni nést plnou odpovědnost,“ uvedla mluvčí hořovické nemocnice.


Nehody sanitek se bohužel stávají

Převozové sanitky obvykle slouží jen k přepravě pacientů mezi domovem a nemocnicí, případně mezi nemocnicemi. Ať už pacient leží, nebo sedí, vždy musí být za jízdy připoutaný bezpečnostními pásy. I pokud je na kolečkovém křesle.

Agentura ČTK ale upozornila, že se stává, že pacienti za jízdy připoutaní nejsou. Někdy se dokonce odpoutají – v tom případě ale za případné zranění nesou odpovědnost sami. 

Jedna z posledních podobných tragických nehod se stala v polovině února ve Všebořicích v Ústí nad Labem. Sanitka se tam srazila s dodávkou a čtyři lidé byli zraněni. Převážený pacient později v nemocnici zemřel.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixabay, Mapy.cz


reklama

reklama

reklama

reklama