Za novou vlnu epidemie covidu-19 vděčíme politikům, kteří navzdory varování odborníků předčasně zrušili protiepidemická opatření. Jejich chyby, které stojí lidské životy, napravují zdravotníci. A zaslouží si za to odměny. Všichni. To je vzkaz prezidenta České lékařské komory Milana Kubka.
reklama
reklama
Prezident lékařské komory zveřejnil komentář (celý text viz níže), v němž popisuje současnou situaci s epidemií koronaviru. Text vyšel v lékařském časopisu Tempus medicorum. Milan Kubek v něm nejen děkuje zdravotníkům za zvládání nákazy, ale označuje i viníky dnešního stavu, kdy se Česko propadlo mezi nejpostiženější země světa.
Zdravotníci si zaslouží víc než jen slova díků
reklama
Podle Kubka nelze vinu svádět na občany, ale nesou ji naopak politici, kteří \""ve snaze zalíbit se davům zrušili počátkem prosince většinu protiepidemických opatření\"". Zdaleka jsme přitom podle něj neměli epidemii zvládnutou a pod kontrolou.
\""Říká se, že chyby dělá každý, ale jen hlupák je neustále opakuje. Protiepidemická opatření byla přijímána pozdě, nebyla dostatečně razantní a jejich dodržování nebylo navíc ani důsledně kontrolováno,\"" píše prezident Kubek.
Kromě toho požaduje, aby všichni zdravotníci za svoje enormní nasazení i riziko, které podstupují, dostali mimořádné odměny: \""Za to, že musíme znovu a znovu napravovat chyby politiků, si zdravotníci zaslouží více než jen slova díků. Nezvládnutím epidemie připravili politici tuto zemi o stovky miliard korun, a tak těch pár dalších miliard pro zdravotníky tedy vláda prostě již nějak najít musí...\""
Milan Kubek: Epidemie se znovu rozjíždí a vláda zase přihlíží
Na rozdíl od jarní vlny epidemie covidu-19, kterou jsme díky rychlé reakci vlády i nebývalé míře sounáležitosti mezi lidmi zvládli bez větších ztrát, podzimní vlna s půlmilionem prokázaných případů nás srazila na pozici nejpostiženější země světa.
Ministerstvo zdravotnictví podcenilo letní přípravu a virus navíc kvůli trestuhodným chybám udeřil dříve, než jsme očekávali. Protiepidemická opatření byla přijímána pozdě, nebyla dostatečně razantní a jejich dodržování nebylo navíc ani důsledně kontrolováno.
Covid-19 si v ČR vyžádal již téměř 10 000 lidských životů, přičemž tento účet ani zdaleka není konečný a nebýt bezprecedentního nasazení všech zdravotníků i dobrovolníků, kteří nám pomáhali, bylo by obětí jistě mnohem více.
Koncem října, kdy byla epidemie na vzestupu, vyzvala komora ke zpřísnění protiepidemických opatření. Svoji výzvu jsme po týdnu opakovali. Ale i tentokrát marně. Vláda místo zatažení za záchrannou brzdu zvolila taktiku pozvolného přibrzďování, která je ekonomicky dražší, stojí více lidských životů, ale především klade vysoké nároky na disciplínu a trpělivost každého z nás. A tu jsme neměli.
Není však namístě vyčítat lidem, často uvrženým do existenční nejistoty, nedostatek sebekázně, když vzorem netrpělivosti byli sami politici, kteří ve snaze zalíbit se davům zrušili počátkem prosince většinu protiepidemických opatření. Stalo se tak opět navzdory varování odborníků a v situaci, kdy jsme ještě ani zdaleka neměli epidemii pod kontrolou. Říká se, že chyby dělá každý, ale jen hlupák je neustále opakuje.
Trest na sebe nenechal dlouho čekat. Počty nakažených znovu rostou, zvyšuje se i pozitiva prováděných testů, znovu roste počet nakažených zdravotníků a nemocnice se opět začínají plnit pacienty s covidem. Během několika dní se začne znovu zvyšovat i počet zemřelých.
Nečeká nás nic dobrého. Jsme jako armáda, která ještě nedobojovala podzimní bitvu a už nás populistická vláda žene bez jakéhokoliv odpočinku do bitvy další. Na rozdíl od jara přitom podzimní vlna epidemie tvrdě dopadla také na nás. Infekce covid-19 byla prokázána u více než 41 500 zdravotníků, z toho u 6 800 lékařů a 19 100 zdravotních sester. Jsme nejpostiženější profesní skupinou. Zemřelo 30 zdravotníků, z toho 13 lékařů. Čest jejich památce.
Díky enormnímu nasazení nás všech jsme za cenu přechodu na nouzový režim s výrazným omezením elektivní péče dokázali obrovský nápor pacientů s covidem-19 zvládnout. Vedle výše zmiňovaných obětí na zdraví a životech však krize způsobuje poskytovatelům zdravotních služeb též nemalé ztráty ekonomické.
Takzvaná kompenzační vyhláška byla vydána za ministra Vojtěcha s tím, že na podzim již žádná další vlna epidemie nepřijde a zdravotnická zařízení tak budou moci dohánět ekonomické ztráty z prvního pololetí. Tento předpoklad se nenaplnil. Zdravotní péči i nadále poskytujeme ve ztížených podmínkách a s vyššími náklady. A jestliže nemocnice dostávají alespoň za péči o pacienty s covidem-19 vyšší úhrady, tak ambulantní sektor nedostává nic.
Situaci, kdy soukromí lékaři, ale i další skupiny poskytovatelů zdravotních služeb, nevědí, za co vlastně pracují, považuji již nadále za neúnosnou. Proto požadujeme novelu tzv. kompenzační vyhlášky, přičemž její vydání není možné odkládat.
Dále požadujeme vyplacení mimořádné odměny všem zdravotníkům, bez ohledu na to, zda pracují v lůžkových zařízeních či v ambulancích, a to jako vyjádření poděkování vlády ČR za naše nasazení v boji s epidemií. Za to, že musíme znovu a znovu napravovat chyby politiků, si zdravotníci zaslouží více než jen slova díků. Nezvládnutím epidemie připravili politici tuto zemi o stovky miliard korun, a tak těch pár dalších miliard pro zdravotníky tedy vláda prostě již nějak najít musí.
Vážené kolegyně a kolegové, pokud je to jen trochu možné, užijte si klidné svátky, ať načerpáte dostatek sil do další práce, která nás čeká.
S kolegiálním pozdravem a přáním hodně štěstí a zdraví v těchto těžkých časech
MUDr. Milan Kubek
prezident České lékařské komory
Ilustrační foto: Pikist.com, CC0
reklama
reklama
Mohlo by vás zajímat
reklama
reklama