Hlavička
Rady a tipy -
22/05/2024

Šest tipů pro správnou chůzi. Jakou při ní děláme největší chybu?

Chůzi bereme jako běžnou věc. Chodíme už od dětství. Jenže hodně z nás při ní chybuje. Na změnu vnímání naší chůze přitom má vliv spousta faktorů – výběr bot, život ve městě s pravidelnou chůzí po betonu nebo v nákupních střediscích. Jak se vyvarovat potížím a co změnit? Jak lépe využívat prsty? S odbornou přesností pomohl rehabilitační lékař a podiatr MUDr. Petr Štourač.

reklama

reklama

Chůze jako základní předpoklad stability celého těla

Chůze je s člověkem odjakživa. Pomáhala mu získávat potravu, hledat přístřeší, ale taky mu pomohla utéct před různými druhy nebezpečí. Moderní doba s sebou nese pohyb v dopravních prostředcích bez nutnosti chodit pěšky velké vzdálenosti. Pro naše zdraví je ale chůze nutností.

„Pohybem se pomáhá udržovat napětí kosterních svalů, které udržují tělo správně v prostoru a ve správné stabilitě,” říká doktor Štourač. Chůze také snižuje hladinu stresových hormony.

Lidské tělo nebylo stvořeno k tomu, aby celý den sedělo na židli nebo v křesle. Lidé, kteří chodí málo, nebo mají zdravotní problémy, které jim mobilitu komplikují, např. poruchu obratu vápníku a řídnutí kostí, dle některých studií mají i méně endorfinů. Přitom stačí vyrazit někam do přírody ve správném obutí nebo třeba i bosky.

reklama

Inspirujte se dětmi

Abychom zjistili, jak správně chodit, nemusíme hned zamířit pro radu k odborníkovi. Stačí se podívat na malé děti. Jejich první krůčky vedeny instinkty a miliony let evoluce jsou tou nejpřirozenější chůzí.

„Jako děti přirozeně došlapujeme na špičky. Čím jsme ale starší a více navyklí nosit boty, tím více se naše váha přenáší na zadní část chodidla,” popisuje doktor Štourač působí na brněnské klinice FyzioArt. Jedná se o jeden z možných faktorů, který může postupně vést ke vzniku “plochých nohou”.

Ale nebojte, správná obuv a správná práce s nohou může vždy pomoci. A kdybyste se cítili v úzkých, vždy můžete kontaktovat experta, který vás navede, jak získat správnou chůzi zpět.

Pamatujte na své prsty

A u přední části nohy ještě zůstaneme. Pro zdravou chůzi je důležité nejen to, jak došlapujeme, ale také jakou roli hrají naše prsty. Zkuste se projít bosky po písku a pochopíte, co to znamená “zapojit prsty”.

Spousta lidí dělá tu chybu, že práci prstů nevnímá a neuvědomuje si ji, ale pro vaši zdravou chůzi jsou velice důležité! Slouží totiž jako opora nohy. 

„Lékaři se často setkávají s tím, že pacienti stojí na polštářcích přední části nohou a prsty se nedotýkají podložky. Přitom opora prstů je velmi důležitá. Tvoří důležitou oporu pro celou nohu,” vysvětluje doktor Štourač.

Ostatně práce prstů je důležitá v medicíně různých kultur. Třeba východní medicína považuje práci s chodidly za stěžejní pro uzdravení celého lidského těla. Přitom by stačilo, abychom celý život chodili stejně jako malé děti. Jenže někteří z nás schopnost opory o prsty časem ztratí. Proč?

Tvrdší boty, tvrdší prostředí

„Špatné celoživotní návyky při chůzi jsou způsobeny primárně nadužíváním tvrdé podrážky bot a chozením po tvrdém povrchu od mladého věku,” nabízí odpověď doktor Štourač. Boty jsou důležitou součástí lidského oděvu a výbavy. Je to ochranný prostředek, bez kterého se nedá úplně obejít. Vznikly proto, aby člověk zvládl větší vzdálenosti, aby se vyhnul trnům a jiným nebezpečným nástrahám. Boty jsou čím dál dokonalejší a uzpůsobeny pro čím dál tvrdší povrchy ve městech. “Městská džungle” je samý asfalt a beton.

„Nemůžete nechat děti chodit naboso v městském prostředí. Pokud se mají chodidla dítěte vyvíjet zdravě, tak je potřeba, aby chodilo po měkkém, po trávě, lezlo po stromech a podobně,” doplňuje pan doktor s tím, že pro děti bez problémů s vývojem nohou jsou do města vhodné i tzv. barefooty, které takový způsob pohybu mohou alespoň napodobit. Díky tenké podrážce umožňují chodidlům více vnímat povrch.

Dnes už nejsou ničím neobvyklým, ale běžně dostupným typem obuvi. Na jejich výrobu se specializuje několik českých výrobců, např. BeLenka, a širokou nabídku naleznete na několika specializovaných e-shopech, třeba na Bosonožce, kde doktor Štourač působí jako odborný spolupracovník. „Člověk by měl naslouchat své osobní toleranci. Tedy, když začne být chůze v nich nepohodlná, začnete cítit holeně, je vhodné se přezout. To samé platí, pokud s nimi začínáte. Není dobré je obouvat na celý den, čas jejich nošení prodlužujte, volte spíše měkký, pohodlný terén, travnaté plochy," doplňuje doktor Štourač s tím, že pokud si nejste jistí, jestli jsou barefooty pro vás, je vždy vhodná konzultace s odborníkem, podiatrem, či rehabilitačním lékařem a vhodná kombinace cvičení, případně kvalitní stélky a proprioceptivní stabilizace založené na chůzi ve volné přírodě v bosobotách. 

„Platí, že zásadní kontraindikací je diabetická noha. Dále podle stanoviska American Academy of Podiatric Medicine není vhodné nošení barefoot obuvi při závažných ortopedických vadách nohou a chodidel, ploché nohy, vbočených palcích, neuropatii dolních končetin," upozorňuje lékař.

Držení těla, stabilita a správná stimulace nohou

Co nejvěrnější simulace chůze po nerovném povrchu vede ke správné neuromuskulární stabilizaci a nastavení svalové koordinace. Tělo se naučí v prostoru správně držet, a to není možné bez přirozené stimulace opěrného stabilizačního mechanismu. V případě nohy je možné si stabilizaci představit jako spirálovitou pružinu, kterou je možné trénovat.

„Když tu pomyslnou pružinu netrénujete, tak ochabuje, propadá se podélná klenba a klesá příčná klenba chodidla,” vysvětluje doktor Štourač a dodává, že správná funkce nohy má vliv na celkovou stabilitu trupu, která je definována ve třech rovinách. V rovině pánevní, rovině bránice a rovině dutiny ústní. V ideálním případě by měly být rovnoběžné. Vše by mělo být provázané v jednom funkčním celku. Podle mnoha odborníků jsou ale stále opravdovým základem nohy.

V lese máte volnost!

A proto se vracíme k tomu, že správnou chůzi ve venkovním prostředí je potřeba trénovat. Nejlépe v přírodě a terénu, kde zažije noha ten nejpřirozenější kontakt s různými povrchy. Čímž se oklikou vracíme k našim předkům. Noha totiž potřebuje různorodost terénu, pohyb v přírodě ji svědčí stejně jako našemu duševnímu zdraví. Ovšem spousta bot se do přírody nehodí. Do přírody nechceme obuv s tvrdou podrážkou, ale naopak něco, co noze pomůže fungovat v terénu a trénovat již zmíněnou pomyslnou pružinu. Třeba již zmíněné barefooty, které jsou ideální např. pro jedince, kteří mají opravdu širokou nohu a hledají správnou botu, aby se v ní cítili dobře.

„Ne každý ví, že nohy při chůzí pracují. Roztahují se do šířky i do délky a rozkmit může činit klidně 5-7 milimetrů podle toho, co děláte,” doplňuje doktor Štourač a na závěr vyzývá: „Běžte do lesa, choďte tam přes kořeny, přes šišky, po nerovném, nezpevněném povrchu, ať už bosky nebo třeba v přirozenému terénu přizpůsobených barefootech.”

Autor: redakce Našezdravotnictví.cz

Foto: Shutterstock

reklama

reklama

reklama

reklama