Obrázek
Obrázek
Rady a tipy -
18/11/2017

Špatně spíte? Příliš živé sny? Hledají se dobrovolníci do spánkové laboratoře

Máte neklidný spánek, křičíte a házíte sebou ze sna? Pak možná právě vás hledají lékaři ze spánkové laboratoře v Praze. Shánějí dobrovolníky s touto poruchou spánku pro výzkum, jak neklidný spánek souvisí s Parkinsonovou chorobou. Mohla by ji pomoci předem odhalovat.

reklama

reklama

Čeští vědci se zapojili do mezinárodního výzkumu vzácné poruchy spánku. Ověřují novou hypotézu a hledají dobrovolníky. Přesněji řečeno, hledají ty, kdo trpí poruchou zvanou RBD – REM sleep behavior disorder, česky \""poruchou chování vázanou na REM spánek\"".

Jde o relativně vzácné onemocnění, kterým trpí asi dva lidé ze sta. Podle nejnovějších poznatků je tato porucha zřejmě provázána s budoucím výskytem Parkinsonovy nemoci u daného pacienta. Tyto poznatky má ověřit a rozvinout nová mezinárodní vědecká studie, do níž se zapojili vědci ze Spánkové laboratoře Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ). 

Jak se RBD projevuje? Poznáte to snadno, pokud vedle takového člověka spíte. Dost často i na vlastní kůži. Lidé s RBD poruchou nejen křičí ze sna, ale divoce - podle obsahu snu - pohybují rukama i nohama a nezřídka zraní partnera vedle sebe. 

reklama

\""Předpokládáme zájemce z řad mužů nad 50 let, u kterých se tato porucha spánku vyskytuje častěji, není to ale pravidlem. Předpokládáme u nich stížnost na velmi živé sny, i s agresivním nábojem, v jejichž doprovodu křičí a prudce pohybují končetinami a to například i tak, že se zranili nebo shodili něco z nočního stolku,\"" řekla Našemu zdravotnictví lékařka Jitka Bušková, vedoucí Oddělení spánkové medicíny Národního ústavu duševního zdraví.


Je neklidný spánek při RBD příznakem Parkinsonovy nemoci? 

Cílem výzkumu je ověřit a zjistit, jak souvisí tato spánková porucha s Parkinsonovou chorobou. \""Existuje možnost, že se u nemocných RBD po deseti až patnácti letech objeví příznaky Parkinsonovy nemoci,“ vysvětlila doktorka Bušková. Proto se vědci rozhodli na RBD cíleně zaměřit, aby bylo možné získat více poznatků a případně přizpůsobit léčbu.

Pokud se rozhodnete do výzkumu zapojit, mohlo by to pomoci nejen vědcům, ale i vám. Rozhodně hned nečekejte lůžko v laboratoři, ale nejprve spíše židli a stůl. \""V laboratoři dobrovolníky bude čekat především pohovor s lékařem zaměřený na uvedené příznaky, případně polysomnografické vyšetření spánku. V případě potvrzení diagnózy RBD pak budou dobrovolníkům navržena další vyšetření a léčebný postup,\"" potvrzuje Jitka Bušková, že pacienti z výzkumu neodejdou s prázdnou a lékaři se budou jejich problémem zabývat.


Hledají se i lidé se spánkovou obrnou

Dobrovolníků ale zřejmě nikdy není dost, a tak vědci ze spánkové laboratoře hledají i lidi s tzv. spánkovou obrnou. \""Jde o stav vázaný na usínání nebo na probouzení, kdy člověk zažívá při plném vědomí nemožnost se pohnout, pocit úplného ochrnutí, při kterém se do reálného prostředí prolínají snové představy - člověk například velmi reálně slyší kroky, kapající kohoutek, zvonek u dveří nebo může vidět obrysy postav stojících kolem postele nebo dokonce cítit i jejich dotyk. Jedná se o velmi děsivé představy a zážitky, které brání v usnutí a na jejich základě se může rozvinout těžká a dlouhodobá nespavost,\"" popsala příznaky spánkové obrny doktorka Jitka Bušková. 

\""Pokud se spánková obrna objeví í v kombinaci se zvýšenou spavostí během dne, je potřeba podrobnější vyšetření ve spánkové laboratoři, zda se nejedná o narkolepsii, která je ale ve většině případů dobře léčitelná,“ uvedla doktorka Bušková. 

Také v případě spánkové obrny je možné pomoci s výzkumem. V tomto případě jsou vítáni dobrovolníci, kteří v posledním půl roce zažili opakovaně stav spánkové obrny a byli by ochotni podstoupit strukturovaný pohovor zaměřený na tyto epizody.

Přihlásit se do výzkumu mohou zájemci na telefonním čísle 283 088 400, případně e-mailem na spanek@nudz.cz.

David Garkisch

reklama

reklama


reklama

reklama