Nové technologie se využívají i během zdravotnické pomoci v humanitárních krizích. Přečtěte si, jak Lékaři bez hranic na svých projektech využívají telemedicínu – nástroj pro dálkové konzultace. Specifický problém tak zdravotníci mohou probrat se specialisty v dalekých zemích například z Tanzánie, Jižního Súdánu nebo Afghánistánu.
reklama
reklama
Lékaři bez hranic pomáhají v krizových humanitárních situacích, které vyvolávají ozbrojené konflikty, epidemie nebo přírodní katastrofy. Projekt využívající telemedicínu spustili už v roce 2010. Díky zabezpečené platformě se místní lékař radí se zdravotním specialistou na dálku ohledně specifických případů pacientů, které má ve své péči. Konzultace probíhají například pomocí chatu nebo videokonferencí.
V roce 2023 pomohli Lékaři bez hranic prostřednictvím telemedicínské platformy více než 4 tisícům pacientů a pacientek v 56 zemích, například v Tanzánii, Jižním Súdánu, Konžské demokratické republice, Afghánistánu nebo Mexiku. Konzultací se účastnilo 405 lékařských či zdravotnických specialistů na celém světě.
Ženská část nemocnice Kibondo v Tanzánii. © Pierre-Yves Bernard / Lékaři bez hranic
reklama
Pomoc pacientce s marasmickým kwashiorkorem
Mezi pacienty, kterým telemedicína pomohla, byla například tříletá dívka v Jemenu. Když ji její rodiče přivedli na kliniku Lékařů bez hranic, byla v šoku, odlupovala se jí kůže a měla výraznou podváhu (místo 14 kg vážila pouhých 6 kg). Správně se nevyvíjela, nikdy nemluvila ani nechodila.
Místní lékař konzultoval její případ s dermatologem ve Spojených státech. Ten pomohl stanovit diagnózu – marasmický kwashiorkor, těžkou formu podvýživy charakterizovanou výrazným nedostatkem bílkovin a kalorickým deficitem. Dívce dále pomáhal pediatr z Brazílie. Vyléčila se a brzy se vrátila zpět k rodině.
Pracovníci Lékařů bez hranic ošetřují pacientku v Konžské demokratické republice přijatou s akutní podvýživou. Edémy jsou charakteristické fyzické příznaky podvýživy zvané kwashiorkor, která často souvisí s nedostatečnou rozmanitostí potravy, zejména bílkovin. © Laora Vigourt / Lékaři bez hranic
Využití telemedicíny i v neurologii
Humanitární krize doprovázejí specifické problémy, například neurologické poruchy. Na místě však většinou neurologové scházejí, což je jeden z dalších prostorů pro využití telemedicíny. Její výhodou jsou minimální náklady či potřebné zdroje a příznivý vliv na léčbu pacientů, ať už se nachází kdekoliv.
„To, co do značné míry zaplňuje mezeru mezi specialisty, je telemedicína. Jako praktičtí lékaři se obvykle setkáváme s případy, které potřebují pohled zvenčí. Právě telemedicína nám tuto možnost nabízí,“ říká za Lékaře bez hranic Yannick Wilson Henko, vedoucí klinické činnosti a kontaktní osoba pro telemedicínu ve Středoafrické republice.
Telemedicínský program Lékařů bez hranic opravdu stírá hranice tím, že poskytuje bezpečná řešení a nabízí spravedlivější, dostupnější a kvalitnější péči o pacienty.
Autorka: Michaela Tabakovičová, Lékaři bez hranic
Fotografie: Lékaři bez hranic
reklama
reklama
Mohlo by vás zajímat
reklama
reklama