Hlavička
Rady a tipy -
01/11/2022

Téměř každá žena se setkala s vaginální mykózou a některé trápí dlouhé roky. Jak se kvasinek zbavit?

S vaginální mykózou se za svůj život setkala většina žen (minimálně 75 %). Polovina z nich jí trpí opakované a u pěti procent už jsou problémy chronické. To už je hodně velký počet. Přesto se o tomto problému mnoho žen bojí mluvit i se svým gynekologem a řeší ho v 69 procentech případů svépomocí. Vyplývá to z průzkumu mezi 668 ženami, který provedla společnost Gynella, specializující se na intimní péči. Jak se projevuje? Čím problémy minimalizovat a jak se nepříjemných mykóz zbavit?

reklama

reklama

Vaginální mykóza je poševní kvasinková infekce, která může být v těle nebo na něm. Za život se s ní setká alespoň jednou téměř každá žena. V konečném důsledku může pěkně omezovat život – ženy se pak často vzdávají oblíbených aktivit, jako je plavání, cvičení nebo saunování. Je také důvodem k sexuální abstinenci. 

„Mykóza ovlivňuje můj život v podstatě ve všech činnostech, protože když máte ty nepříjemné pocity, svědění, pálení, tak se vám nechce dělat nic. To se pak držím doma, abych se mohla třeba opláchnout,“ vysvětlila Jana (53 let).

Vaginální mykóza se projevuje širokým spektrem příznaků. Může to být vaginální pálení, svědění, výtok, potíže s močením, začervenání, bolest v podbřišku, vaginální suchost nebo noční buzení.

reklama

Důležité je udržet stabilní prostředí v pochvě

Zajímavé je, že se objevuje hojně během léta, kdy jsou vyšší teploty a vlhkost, a také během Vánoc, jelikož více holdujeme sacharidům a alkoholu. Spouštěčem ale může být ve zkratce vše, co rozhodí vaginální pH. Patří sem třeba i těsné oblečení, snížená imunita, stres či užívání antibiotik. 

Zdroj: prezentace Gynella / Heaton (interview)

„Společným jmenovatelem, co mykózu způsobuje, je prostředí v pochvě. Je důležité mít v pochvě správné pH, lehce kyselé. To pak zajišťuje obranu proti invazivní infekci. Když ji cokoli naruší, ať už je to jídlo, stres, alkohol, či antibiotika, kvasinky se přemnoží a začnou dělat neplechu,“ vysvětluje gynekoložka MUDr. Kristýna Koutná.

Podle sociologa Pavla Mužíka, který se na průzkumu podílel, nemoc typicky postihuje ženy do 45 let s méně či více závažnými zdravotními problémy, jako je diabetes, kožní onemocnění, zažívací obtíže či nachlazení. S vaginální mykózou může souviset i vyšší průměrné užívání léků. 20 procent žen, které se někdy s mykózou léčily, užívá nejméně jednou týdně analgetika.

„K rozvoji mykózy může přispět také změna sexuálního partnera, kdy si mikrobiom muže a ženy nemusí vzájemně vyhovovat a může tak docházet k narušení pH v pochvě,“ dodala MUDr. Kristýna Koutná s tím, že pokud je žena ke kvasinkovým infekcím náchylnější, tak je ráda, pokud se zapojí do léčby. 

„Mnohdy gynekolog něco předepíše, ale za dva týdny je kvasinka znovu zpět. Máme jen omezené možnosti léčby a je důležité, když i žena sama pozoruje, v jakých situacích se přemnožené kvasinky objevují. Žena třeba vypozoruje, že byla na oslavě, vzala si dortík a následovaly problémy. Nebo se vaginální diskomfort projevuje před nástupem menstruace,“ doplňuje Koutná.

Samoléčba a kdy jít k lékaři?

Když už se problém objeví, převážná část žen (69 %) sáhne po volně dostupných méně invazivních preparátech z lékárny, obvykle mastičkách a čípcích. Samoléčba bývá zpravidla úspěšná, a lékaře tedy navštíví jen zlomek žen (6 %).

Samoléčbu doporučují i gynekologové. „Dnes je mnoho léků volně prodejných. Když žena dobře a bez studu popíše svůj problém, opravdu jí mohou pomoct prakticky v každé lékárně. Když však obtíže přetrvávají, vracejí se nebo jsou doprovázené zvýšenou bolestí v podbřišku, je namístě návštěva lékaře,“ potvrdila MUDr. Kristýna Koutná. 

Zdroj: prezentace Gynella / Heaton (interview)

Občas se při chronických problémech používá autoimunitní vakcína. „Musí být dobrá spolupráce s mikrobiologickou laboratoří a lékařem, který umí vakcínu dobře vyrobit. Většinou se jedná o rezistentní variantu mykózy, která se vrací, a u těžších případů ji používáme. Úspěšnost je, ale je potřeba léčbu někdy opakovat. Jakmile přijde například hormonální změna, porod, změna partnera apod., může se vrátit,“ vysvětluje pro NašeZdravotnictví.cz doktorka Koutná.
Celá čtvrtina žen pak ale přiznala, že nedělá nic a čeká, až problém odezní. Někdy se jej snaží také vyřešit podomácku netradičními metodami. „Z babských rad má své opodstatnění kvalitní bílý jogurt s obsahem laktobacilů, který může žena využít jako první pomoc, když není v dosahu lékárna. Další nápady, které kolují po internetu, jako je zavádění bylinek nebo česneku do pochvy, bych určitě nedoporučovala,“ upřesnila Koutná s tím, že opatrná by byla i s vaginálními výplachy, které vyplaví to špatné, ale taky to dobré.

Zdroj: prezentace Gynella / Heaton (interview)

Není až tak známo, že mykóza postihuje i muže. Mohou jí tak trpět oba partneři a přenášet ji na sebe navzájem. Potom je potřeba přeléčit i muže, nejčastěji antimykotiky. „Pozitivní je, že podle oslovených žen, které párovou léčbu ve vztazích zpravidla obstarávají, jsou jejich partneři ochotni léčbu podstupovat,“ říká Petra Tymešová, marketingová ředitelka značky Gynella.

Autor: Pavlína Zítková

Foto: Shutterstock

reklama

reklama

reklama

reklama