shutterstock_2126091554.jpg
shutterstock_2126091554.jpg
21/04/2022

Tým psychologů a psychoterapeutů natočil video o projevech a léčbě traumatu pro lidi zasažené válkou na Ukrajině

Spolek ArsAnima, z.s. natočil s pomocí předních českých odborníků z oblasti psychiatrie a psychoterapie edukační video o projevech a terapii psychického traumatu pro lidi zasažené válkou na Ukrajině, kteří u nás nacházejí azyl. Celé video je k vidění v článku.

reklama

reklama

Lidé, kteří přichází, se často nachází ve fázi akutní reakce na stres. Včasná psychologická pomoc přitom může zabránit rozvoji posttraumatické stresové poruchy. 
 

Cílem hodinového videa je diváka seznámit s existencí psychického traumatu a jeho projevy na psychické i tělesné úrovni, a to nejen u dospělých, ale i dětí. 

"I přes existenci stigmatizace psychiatrie a psychiatrických pacientů u nás je třeba při šíření videa zdůrazňovat fakt, že se nově příchozí z Ukrajiny nemusí obávat vyhledat psychologickou i psychiatrickou pomoc v České republice," upozorňuje Jeroným Janíček ze spolku ArsAnima.

reklama

 

V edukačním videu vystupuje psychoterapeutka, lektorka a metodička v oblasti krizové intervence PhDr. Daniela Vodáčková ze sociální kliniky Remedium, psychiatr a psychoterapeut MUDr. Vlastimil Tichý z Ústřední vojenské nemocnice v Praze, psychiatr a psychoterapeut doc. MUDr. Jan Vevera, Ph.D. z Psychiatrické kliniky FN Plzeň, psychiatrička a psychoterapeutka MUDr. Kateřina Duchoňová z PN Bohnice a Fakultní Thomayerovy nemocnice, psychoterapeut Mgr. Filip Grůša z Psychologické a psychiatrické kliniky AdiCare), klinický psycholog a psychoterapeut Mgr. Tomáš Holcner a terapeutka Mgr. Markéta Černoušková.

 

Video je opatřeno titulky i komentářem v ukrajinštině, včetně ověřených kontaktů na psychologickou pomoc. Překlad videa do ukrajinštiny zajistil psycholog Mgr. Viktor Pasničenko.
 

Spolek ArsAnima a slovenská Liga za duševní zdraví už dříve společně natočili dokumentární cyklus Bolesti dětské duše, kde ve čtrnácti „kapitolách“ vystupuje 27 odborníků nejen z oblasti péče o duševní zdraví dětí a dospívajících. Informace o dokumentu a odkaz na něj najdete v tomto článku.

 

Autor: Pavlína Zítková

Foto: Shutterstock

reklama

reklama



Mohlo by vás zajímat

Obrázek
Kauzy -
20/01/2025

Hry se směnami a příplatky v nemocnicích pokračují. Téměř 60 % lékařů považuje jejich vykazování za nepřehledné a netransparentní

Nepřehledné a netransparentní výplatní pásky, hry s přesčasy a příplatky, zkrátka chaos. To je celkem obvyklá praxe v některých českých nemocnicích. Zatímco u mnoha běžných zaměstnanců je jasně daná směna, pracovní doba a případný přesčas, v mnoha nemocnicích se obyčejný smrtelník dostává ke správnému výpočtu svého platu velmi složitě. Změnit to měla novela, která vstoupila v platnost v srpnu loňského roku. Jak ale ukazují výsledky nového průzkumu Sekce mladých lékařů České lékařské komory (SML ČLK), které má web Našezdravotnictví.cz exkluzivně k dispozici, kouzla s čísly dále pokračují.


reklama

reklama