Učitelka skočila pod auto a zachránila čtyři děti. Má cenu za statečnost

Nejen zdravotníci a lékaři zachraňují životy. Neprofesionálům, kteří prokázali odvahu, zachránili život a svůj přitom riskovali, je určená Cena Michala Velíška. Letos ji získala učitelka, která při autonehodě zachránila čtyři děti. Ze svých zranění se léčí dosud.

Byl hezký letní den, pátek odpoledne 16. června. Po lesní cestě u Jívové na Olomoucku šla skupinka dětí z mateřské školky a s nimi dvě učitelky. Po blízké silnici do Dolan právě přijíždělo auto, když jeho řidič dostal smyk. Auto vyjelo ze silnice, ale nezastavilo se a řítilo se přímo na skupinku dětí.

Učitelka Darina Nešporová zareagovala okamžitě. Tři děti odstrčila stranou, takže je auto minulo. Ji samou ještě s jedním malým chlapcem zavalilo. Mladá učitelka ale dítě za cenu vlastních těžkých zranění ochránila vlastním tělem.


To by udělal každý, zlehčuje svůj čin statečná učitelka

"Jeden chlapec se mě ale pořád držel za ruku, já v tu chvíli vůbec nevěděla, co s ním. Tak jsem se ho snažila co nejvíc krýt ramenem a druhou rukou, aby se nepopálil od podvozku auta, které na nás spadlo," popsala dramatické chvíle.

Před smrtí oba zachránili další svědci nehody i řidič havarovaného auta. Oba zpod auta vytáhli ještě před příjezdem hasičů. Zatímco chlapeček měl jen lehčí zranění, Darina Nešporová dopadla mnohem hůř. "Popálila jsem si obě ruce, k tomu jsem měla zlomenou pánev," říká drobná, ale statečná žena. 

Výjimečnost svého činu skromně popírá. "Mohlo to však skončit mnohem hůř. Hlavně, že se nic nestalo dětem, to je to nejdůležitější. To by snad udělal každý, aby zachránil lidský život – děti. Já jsem navíc učitelka, chránit děti mám v popisu práce," reaguje žena, která se ze svých zranění dosud léčí. 


Na řidiče se nezlobím

Na předávání Ceny Michala Velíška byla skromná učitelka viditelně nesvá a nervózní, dokonce natolik, až se jí z velkého zájmu novinářů udělalo nevolno a musel k ní být přivolán lékař. Samam naopak před novináři vyzvedla úlohu své kolegyně, která přivolala pomoc a postarala se o vyděšené děti. Na řidiče se nezlobí. "Pomáhal nás vyprošťovat a také se mi omluvil. Prostě se stalo," obdivuhodně smířlivě prohlásila učitelka Darina Nešporová

V pořadí již 12. držitele prestižní Ceny Michala Velíška za statečnost vybrala veřejnost online hlasováním. Do finále postoupily tři příběhy lidské statečnosti a obětavosti z celkem 114 nominovaných. Poděkování a uznání se od pořádající Nadace ADRA dostalo i zbývajícím finalistům.

Těmi se stali Martin Zajíček a Antonín Schneider, kteří letos v Petřvaldu zachránili život třiapadesátiletému postřelenému muži. Zaútočil na něj soused, který pak okolí polil benzínem a zapálil. Potom se sice sice sám střelil do spánku, ale pokus o sebevraždu přežil. 


Vběhl do hořícího domu, pak už ho zadrželi hasiči

Mimořádnou statečnost prokázal i třetí nominovaný, Pavel Skuhrovec z Příbrami. Když u sousedů hořelo, pokusil se zachránit jedenáctiletá dvojčata. Jedno dítě mu skočilo do náruče z okna, ale další chlapec zůstal uvězněný v hořícím domě. Pavel Skuhrovec vběhl i přesto do domu vběhl a chlapce se pokoušel najít. Po chvíli se musel nadechnout venku a do domu se chtěl znovu vrátit. Zabránili mu v tom už ale hasiči, protože by to bylo příliš nebezpečné. Chlapce sice našli, ale už byl přidušený kouřem natolik, že po několika dnech v nemocnici zemřel.

Kromě nich výbor Ceny Michala Velíška slavnostně ocenil i jedenáct nominovaných dětí, kteří přes svůj věk neváhali pomoci. Ve dvou případech dokonce převzaly děti iniciativu při záchraně života i přesto, že byli na místě dospělí. To byl například i příběh čtrnáctiletého Tomáše. Dospělí jen přihlíželi, když pomáhal ženě v epileptickém záchvatu.


Statečný senior vytáhl studentku z hořícího auta

Novinkou letos bylo i ocenění seniorů nad osmdesát let. "Ve svém věku projevili až neuvěřitelnou pohotovost, fyzickou zdatnost či smysl pro spravedlnost, a to i za situace, že nedaleko byli nečinní svědci. Cílem je jejich příběhy zveřejnit a osobně poděkovat. Jde o 81letého Karola Strečka z Prahy, který z hořícího vraku auta pohotově vyprostil 19letou řidičku. Další je 88letá Věra Havlová z Plzně, která se nenechala okrást a společně s další paní zloděje pod vlivem drog zadržela až do příjezdu policie," komentuje další obdivuhodné činy letošních nominovaných Nadace ADRA na svém webu.

Cena Michala Velíška nese své jméno po střihači televize Nova, kterého 13. září 2005 zastřelil jedentřicetiletý recidivista. Michal Velíšek se na Karlově náměstí zastal ženy, kterou muž obtěžoval a ohrožoval pistolí. Ten ho dvěma výstřely zabil. Později za to byl odsouzen k pětadvaceti letům vězení. Medailí Za hrdinství in memoriam ještě téhož roku Michala Velíška vyznamenal prezident Václav Klaus.

Cenu Michala Velíška uděluje každý rok Nadace Adra společně s televizí Nova. Získávají ji lidé, kteří pomohli zachránit život druhému člověku. Nesmí však jít o profesionály z řad policistů, vojáků, hasičů nebo zdravotníků. 

David Garkisch

Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Péče o zrak dostává na frak. Odpadla motivace přijít k očnímu lékaři