V Česku chybí 80 000 dárců krve. K odběru lákají nemocnice a třeba i hokejový klub
V České republice chybí zhruba 80 000 dárců krve. Podle Společnosti pro transfuzní lékařství ČLS JEP by jich v Česku mělo být alespoň 300 000. V současné době ale daruje krev každoročně jen přibližně 220 000 dárců a ročně přibude asi 30 000 nových, což je také asi o 5000 méně, než je doporučený limit. Je tak složité vyrovnat přirozený úbytek počtu dárců způsobený nemocemi či věkem. I proto vznikají nejrůznější akce, které mají nové dárce krve přilákat.
reklama
reklama
Nedostatek dárců je přitom již dlouhodobý stav. „V posledních 10 letech zaznamenáváme významný pokles v počtu aktivních dárců krve. Naše data svědčí o tom, že dárci, kteří již krev z různých důvodů darovat nemohou, nejsou v dostatečném počtu nahrazováni dárci novými,“ varovala pro web Našezdravotnictví.cz primářka Fakultního transfúzního oddělení ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze MUDr. Daniela Dušková, Ph.D.
Odrazovat je může mnohé. Možná strach z jehly, obavy z neznámého. Někdo může trpět nevolnostmi a někteří lidé mohou mít obavy ze získání například infekčního nebo jiného onemocnění během odběru nebo v jeho důsledku.
Otázkou také je, jestli svoji roli nehraje i stárnutí populace a přibývání chronicky nemocných obyvatel. Podle paní doktorky Duškové ale tento fakt významně dárcovství krve neovlivňuje.
reklama
„Ve vyspělé populaci by mělo být jako dárci krve zaregistrováno čtyři až šest procent lidí. V současné době jsou v registrech dárců krve přibližně tři procenta lidí z populace. Takže rezervy jsou značné. Musím ale upozornit na to, že mluvím o dobrovolném bezpříspěvkovém dárcovství, do kterého nemůžeme zahrnout jedince, kteří docházejí na odběry plazmy do plazmacenter,“ dodala primářka Dušková.
Lákají nemocnice i hokejové týmy
Že jsou obavy zbytečné a na důležitost dárcovství krve upozorňují i nejrůznější kampaně. Jednou z největších byl i letos nejstarší dobročinný projekt s názvem Sparťanská krev. Je to projekt HC Sparta Praha, který se koná pravidelně již od roku 2007, a letos přilákal téměř třikrát více dárců, než bylo běžné. Do odběrových místností dorazilo přes tři tisíce dárců krve, projekt významně pomohl také k navýšení počtu osob v registru dárců kostní dřeně.
„K pomyslným osmnáctinám Sparťanské krve jsme si nadělili velkou výzvu – posunout tento úžasný projekt o další krok vpřed. A nyní již víme, že se nám to podařilo. Počet dárců i množství darované krve jsme dokázali ztrojnásobit. Děkujeme všem fanouškům i široké veřejnosti, kteří svou účastí na odběrech opět nezištně pomohli druhým,“ říká Jakub Dlouhý, člen správní rady HC Sparta Praha.
Osmnáctého ročníku projektu se zúčastnilo 3 255 osob. Darovat krev mohlo 3 014 z nich, z toho 423 osob dorazilo do odběrových místností vůbec poprvé. Podařilo se odebrat 1 356 litrů krve. „Je to neuvěřitelné číslo a krásný projekt. Když přijde darovat tři tisíce lidí, tak se krve získá opravdu hodně,“ konstatoval sparťanský trenér Pavel Gross.
K rapidnímu zvýšení počtu dárců pomohlo zapojení dalších dvou pražských nemocnic. K tradiční Všeobecné fakultní nemocnici, s níž Sparta dlouhodobě spolupracuje, se přidala také Ústřední vojenská nemocnice a Fakultní Thomayerova nemocnice. „Postupně bychom rádi navázali spolupráci s dalšími nemocnicemi, klidně i za hranicemi Prahy. Tento projekt si to zaslouží, má hluboký celospolečenský smysl,“ vyhlíží budoucí ročníky Jakub Dlouhý.
Dárci krve se ve velkém počtu přidávali také do registru dárců kostní dřeně. Při zcela bezbolestné proceduře, kdy při registraci stačí absolvovat pouze stěr z úst, se během jednoho ze čtyř společných odběrů v kabině Sparty zaregistroval již 40 000. potenciální dárce kostní dřeně.
Dárci krve obdrželi jako dárek vstupenku na zápas Sparty. Stovky dárců sparťanské krve si užily v po strop zaplněné O2 areně dojemný ceremoniál, během nějž vybraní dárci roztáhli přímo na ledové ploše obří srdce z látky.
K odběru lákají prostřednictvím akcí i samotné nemocnice. Například Transfuzní a tkáňové oddělení FN Brno uspořádalo tematický odběr krve s Mikulášem, anděly a čerty a navštívilo ho celkem 134 dárců včetně prvodárců.
„Myslím si, že pro toho, kdo může, by mělo být darování krve povinností. Proto daruji i já. Chci, aby to pomohlo lidem. Když si uvědomím, kolik každý pacient dostane krve při různých operacích, tak i to jedno dárcovství je strašně málo. Ráda sem chodím, jsou tady vždycky milé sestřičky a skvělá atmosféra, obzvlášť dnes. Pokaždé se sem ráda vracím,“ řekla pravidelná dárkyně krve Lucie, která letos darovala krev potřetí, dohromady už ale počtrnácté.
Jak odběr probíhá?
Samotný odběr krve není náročný a není se opravdu čeho bát. Dárce se nejdříve seznámí s poučením, kde jsou uvedena onemocnění, rizikové aktivity, chování a další důležité informace, které se zohledňují při posuzování jeho způsobilosti k odběru. Vyplní dotazník dárce krve, je zaregistrován, po registraci je mu odebrán vzorek krve ke kontrole krevního obrazu. Poté následuje rozhovor s lékařem, který posoudí údaje a provede základní fyzikální vyšetření, a následuje odběr krve.
Odběr sám o sobě trvá zhruba 10 minut. Celý proces i s administrativou zabere podle paní doktorky Duškové 30 až 45 minut, v závislosti na údajích v dotazníku a výsledcích jak krevního obrazu, tak fyzikálního vyšetření.
Krev může darovat každý zdravý člověk (muž/žena) ve věku od 18 do minimálně 65 let. Muž může darovat krev každé tři měsíce, tedy čtyřikrát ročně, žena každé čtyři měsíce, tedy třikrát ročně.
„Zdravý člověk v souvislosti s dárcovstvím krve znamená, že nesmí trpět žádnou závažnou chronickou chorobou, ale např. kompenzovaný krevní tlak, diabetes léčený pouze perorálními antidiabetiky nebo snížená funkce štítné žlázy darování krve nevadí,“ upřesnila primářka Dušková.
Pokud by si zájemce nebyl jistý, zda je potenciálním vhodným dárcem, může napsat e-mail nebo se dotázat telefonicky na svém nejbližším transfuzním oddělení.
Autorka: Pavlína Zítková
Foto: Shutterstock
reklama
reklama
Mohlo by vás zajímat
reklama
reklama