Hlavička
Zprávy -
03/03/2022

V Česku je registrovaných 693 ukrajinských lékařů. Kolik jich odchází a jak jsme připravení na nové zdravotníky?

K 1. březnu letošního roku působí v Česku podle statistik České lékařské komory (ČLK) celkem 693 lékařů, kteří vystudovali lékařskou fakultu na Ukrajině. Za posledních deset let se tak toto číslo zvýšilo téměř devítinásobně. Kolik jich ale teď odejde? A co musí splnit lékaři z Ukrajiny, kteří zde budou chtít pracovat?

reklama

reklama

Ve Fakultní nemocnici Brno pracuje celkem 27 zaměstnanců z Ukrajiny, v Městské nemocnici Ostrava působí deset zdravotníků z Ukrajiny, v pražské Fakultní nemocnici Bulovka je 114 pracovníků z Ukrajiny, z toho devět lékařů. Ve Fakultní nemocnici v Motole zaměstnávají tři lékařky, 22 zdravotních sester, 22 dalšího zdravotnického personálu a deset nezdravotníků a v nemocnicích, které spravuje Krajská zdravotní a.s., pracuje zhruba 110 občanů ukrajinské národnosti, z toho 100 lékařů.

Takhle bychom mohli pokračovat. V českých nemocnicích pracuje celkem 693 ukrajinských lékařů. Zatím nedochází k odlivu těchto lékařů zpět na Ukrajinu. Většina z nich ani nedostala povolávací rozkaz. Vyplývá to z informací, které získala redakce NašeZdravotnictví.cz na základě průzkumu mezi nemocnicemi.

„Evidujeme dva lékaře, kteří se na Ukrajinu vrátili, a jeden se nyní nemůže naopak z Ukrajiny, kde byl, vrátit zpět do Čech,“ upřesňuje situaci v nemocnicích spadajích pod Krajskou zdravotní tisková mluvčí Jana Mrákotová s tím, že zatím nedochází k žádnému masivnímu odlivů zdravotníků a doktorů.

reklama

Mluvčí nemocnic také ujistili, že není nijak ohrožen nebo omezen chod nemocnic.

Podle prezidenta České lékařské komory je ale potřeba počítat s tím, že situace se může změnit. „V českém zdravotnictví a v sociálních službách pracuje velké množství občanů Ukrajiny a je jasné, že pokud vlast volá muže do zbraně, pak nemají jinou volbu než jít svoji zemi bránit. A o tom, že jejich práce nám bude chybět, není žádného sporu,“ dodává.


Nemocnice poskytují psychologickou pomoc

I když lékaři z Ukrajiny zatím zůstávají, situace není příznivá a dopad války doléhá na jejich rodiny a příbuzné. Proto nemocnice pro své ukrajinské zaměstnance – nejen pro lékaře, ale i všechen ukrajinský zdravotnický a nezdravotnický personál – nabízí pomoc. 

Například ve Fakultní nemocnici Brno se těmto zaměstnancům podle tiskového mluvčího Jiřího Erlebacha poskytuje bezplatné poradenství v oblastech aktuální platné legislativy k pobytu občanů Ukrajiny na území ČR, prodloužení pobytu na území ČR nebo pobytové agendy sloučení rodiny.

V Městské nemocnici Ostrava zase mají k dispozici podle mluvčí Andrey Vojkovské psychologickou pomoc. „Zdravotníky byla využívána například v průběhu covidové krize. Žádný z Ukrajinců ji zatím ale nevyužil,“ říká Vojkovská.

Aktivní duchovní a psychosociální podporu nabízí svým zaměstnancům i FN Bulovka, a to prostřednictvím nemocničních kaplanů nebo tzv. PEERů. Peer je zdravotnický pracovník, který absolvoval specifický výcvik v systému psychosociální podpory.

„V souladu s kolektivní smlouvou nabízíme sociální výpomoc všem zaměstnancům, kteří mají na Ukrajině své rodinné příslušníky zasažené vojenskou agresí Ruska. Těmto zaměstnancům poskytneme finanční výpomoc z nemocničního fondu kulturních a sociálních potřeb, a to v částce 20 tisíc korun,“ doplňuje tisková mluvčí FN Bulovka Eva Libigerová.


Příliv nových lékařů a zdravotníků?

Zatímco někteří možná odcházejí, mnohem více lidí míří z Ukrajiny k nám. Budou mezi nimi ti, kteří budou třeba potřebovat rychlou zdravotnickou pomoc. Proto také vznikl web lekariproukrajinu.cz (podrobnosti naleznete v tomto článku), kde uprchlíci mohou najít seznam všech lékařů, kteří jim lékařsky pomohou dříve, než získají vízum za účelem strpění.

Budou tam ale také lidé, konkrétně jistě i zdravotníci a lékaři, kteří budou chtít pracovat.

„Lze předpokládat, že bezpečí v zemích Evropské unie budou hledat statisíce, možná miliony uprchlíků z Ukrajiny. Určitě mezi nimi budou i lékaři a zdravotníci. Pokud budou mít zájem v naší zemi žít a pracovat, pak bychom jim to měli podle našich možností umožnit,“ říká prezident ČLK Milan Kubek.

I přes současnou situaci podle Kubka zahraniční lékaři, včetně těch přicházejících z Ukrajiny, i jejich potenciální zaměstnavatelé musí respektovat právní úpravu, která vychází ze zákona č. 95/2004 Sb., v platném znění, a z evropské směrnice č. 2005/36/EU. 

Co je tedy potřeba pro vykonání aprobační zkoušky? Ve stručnosti:

  • nostrifikace diplomu, kterou provádí příslušná vysoká škola;
  • prokázání bezúhonnosti;
  • povolení ministerstva zdravotnictví k výkonu lékařské praxe na dobu určitou na území ČR, která je součástí absolvování aprobační zkoušky;
  • úspěšné absolvování aprobační zkoušky, která se skládá z písemné části a výše uvedené praxe pod přímým vedením lékaře se specializovanou způsobilostí; tato aprobační zkouška staví ukrajinské odborné vzdělání na úroveň české státní zkoušky;
  • úspěšné absolvování jazykové zkoušky;
  • vstup do České lékařské komory, který však může být dle zákona realizován až po úspěšném vykonání aprobační zkoušky, neboť praxe absolvovaná v jejím rámci je považována skutečně toliko za výkon praxe, nikoliv za výkon lékařského povolání.


Autor: Pavlína Zítková

Foto: Shutterstock

reklama

reklama


reklama

reklama