V kurzech se snažím ožívat starší medicínu, řekl docent Jan Bruthans při přebírání Ceny profesora Radka Ptáčka za přínos celoživotnímu vzdělávání lékařů
Prezident České lékařské komory (ČLK) MUDr. Milan Kubek předal v úterý 3. prosince 2024 kardiologovi doc. MUDr. Janu Bruthansovi Cenu profesora Radka Ptáčka za přínos celoživotnímu vzdělávání lékařů. Cena navazuje na dlouholetou tradici Ceny prezidenta ČLK za přínos celoživotnímu vzdělávání lékařů, která vznikla již v roce 2008 a u jejího zrodu stál právě profesor Radek Ptáček. V letošním roce byla cena na jeho památku přejmenována.
reklama
reklama
Začátek slavnostního předávání Ceny Radka Ptáčka za přínos celoživotnímu vzdělávání lékařů nemohl patřit nikomu jinému, než letos zesnulé paní docentce MUDr. Jarmilu Drábkovou, CSc., která se také velkou měrou podílela na vzdělávání lékařů především v oblasti anesteziologie a resuscitace, a dokonce jako první obdržela v roce 2008 Cenu prezidenta ČLK za přínos celoživotnímu vzdělávání lékařů. Druhá vzpomínka pak patřila v září zesnulému psychologovi profesoru PhDr. et PhDr. Radku Ptáčkovi, Ph.D.
Cena prezidenta ČLK za přínos celoživotnímu vzdělávání lékařů byla jeho nápadem. Profesor Ptáček byl vizionář a nápady doslova sršel a vymýšlel stále nové a nové projekty a jak podotkl v úvodní řeči ceremoniálu prezident ČLK Milan Kubek, na rozdíl od některých jiných vizionářů a snílků, on dokázal své vize uskutečňovat. On nejenom snil, ale v první řadě sám tvrdě pracoval. A svým příkladem pak dokázal strhnout ostatní. Sekce vzdělávání v lékařské komoře by bez něj určitě nebyla tam, kde je dnes.
„Dokázal vnést řád a pořádek do dříve poněkud chaotického vzdělávání. Celoživotní vzdělávání organizované a garantované komorou se pod jeho vedením stalo jedním z nejlepších v celé Evropě. Opravdovou výkladní skříní naší profesní samosprávy. Neustále modernizovaný a po covidové pandemii stále více elektronizovaný systém zpřístupňuje potřebné vzdělávání všem. Kvalitní a komerčně nezávislé vzdělávání pak zvyšuje kredit lékařské komory,“ upozornil v proslovu Milan Kubek.
reklama
Od vzpomínek se ale postupně pozornost upřela na oceněného, jímž byl v letošním roce internista a kardiolog doc. MUDr. Jan Bruthans, CSc. Pro Českou lékařskou komoru začal přednášet už v roce 2002 a nakonec přednesl více než 35 odborných kurzů většinou se svými kolegy z FN Motol a IKEM. Jeho kurzy byly vždy podle Kubka tak úspěšné, že je musel třeba i několikrát během roku opakovat.
„Člověk vyrůstá z těch, kteří mu něco řeknou a něco ho naučí. V kurzech se vždy snažím trošku ožívat starší medicínu. Medicína se totiž za posledních 50 let strašně zkomplikovala a je daleko složitější. Přibylo velké množství léků a jednotlivé obory se atomizují. Poněkud nám pak uniká to, že je jedna medicína a jeden člověk. Lékař by se měl obecně orientovat v problematice každého jednoho člověka, kterému se snaží v první řadě sám pomáhat a pak si vyžádat další konzilia a další vyšetřování. Jsme-li příliš úzce zaměření do jednoho oboru a přehlížíme ostatní obory, není to dobře, protože nám mnoho věcí může uniknout,“ řekl ve své děkovné řeči docent Bruthans.
Jako příklad uvedl obor praktických lékařů, který podle něj narostl do obrovských rozměrů a dochází tak k častému střídání nových lékařů u pacienta. „Neblahá cesta vede přes dnes moderní eseróčka, kdy praktický lékař člověka ani nepozná. Dřív, když praktický lékař sledoval pacienta téměř od kolébky do smrti, tak měl k němu jiný vztah a znalosti. Proto se snažím razit obecný pohled na medicínu a jistý návrat ke kořenům,“ dodal oceněný kardiolog.
Životní cesta
Jan Bruthans se narodil, vyrostl a studoval v Praze. Po promoci zahájil svoji lékařskou profesní dráhu v Závodním ústavu národního zdraví Uranového průmyslu v Příbrami, poté absolvoval rok prezenční vojenské služby a v roce 1974 nastoupil jako sekundář na 2. interní kliniku VFN a I. LF UK. A zde také postupně v letech 1975 a 1978 složil I. a II. atestaci z interny, a posléze v roce 1984 také z kardiologie.
Po složení kardiologické atestace doktor Bruthans v roce 1984 odjel do Sanaá v tehdejší Jemenské Arabské republice, aby zde v nelehkých podmínkách pracoval jako kardiolog. Po návratu do Prahy koncem roku 1985 nastoupil na 4. interní kliniku VFN a I. LF UK a zde konečně získal pozici asistenta. Po sametové revoluci nicméně opět vyráží do světa, tentokrát do Kuwaitu, kde v letech 1992-1994, tedy bezprostředně po válce s Irákem, působil jako kardiolog a šéf koronární jednotky. Za nedlouho po návratu do Česka pak přestoupil z dresu VFN do týmu FN Motol.
V roce 2006 pak pan doktor přešel na oddělení Preventivní kardiologie IKEM. Po plzeňském profesoru Šimonovi taktéž přebírá vedení české části studie EUROASPIRE zabývající se sekundární prevencí ischemické choroby srdeční (ICHS). Současně také rozvíjí spolupráci s ČLK v rámci postgraduálního vzdělávání a začíná se podílet na výuce mediků na LF UK v Plzni, kde také v roce 2017 habilitoval.
Od roku 2013 docent Bruthans pracuje v Centru kardiovaskulární prevence Fakultní Thomayerovy nemocnice a po redukci svého úvazku od roku 2022 na Kardiologii Bulovka s.r.o., lůžkovém a ambulantním zařízení, které se primárně věnuje intervenční kardiologii.
A něco z osobního života? „O panu docentovi je také známo, že mu cizí řeči tak říkajíc nejsou cizí. On sám o sobě tvrdí, že se domluví deseti jazyky. A pokud je pravdivé rčení, že kolik řečí znáš, tolikrát si člověkem, pak má komora v osobě pana docenta Bruthanse ne jednoho nadšence, ale celý vzdělávací tým," podotkl Milan Kubek s tím, že pan docent procestoval za svůj život stovky zemí.
Nakonec ještě jedna zajímavost. Docent Bruthans je komandérem ve vojenském a špitálském řádu Sv. Lazara Jeruzalemského založeného v 11. století ve Svaté zemi. Je to řád, jehož členové se již před začátkem křížových výprav starali v Jeruzalémě o nemocné poutníky.
Autoři: Pavlína Zítková, Milan Kubek
Foto: Martin Kubica
reklama
reklama
Mohlo by vás zajímat
reklama
reklama